Skip to content Skip to navigation

Kuzey Kutup Bölgesi Yeşilleniyor

Dr. Tuba Sarıgül
10/06/2016 - 15:24

NASA

NASA’nın Landsat uydusu tarafından çekilen görüntüler, Alaska ve Kanada’nın Kuzey Kutup Bölgesi’nde kalan kısımlarında bitki örtüsü yoğunluğunun arttığını gösteriyor.

Remote Sensing of Environment dergisinde yayımlanan sonuçlar, Landsat uyduları tarafından 1984 – 2012 yılları arasında çekilen 87.762 görüntünün incelenmesiyle elde edildi. Alaska ve Kanada’nın %91,2 oranında karla kaplı olmayan ve su bulunmayan bölgelerinin görüntülerinin analiz edilmesiyle gerçekleştirilen araştırmada, bu süreç sonunda bölgenin %29,4’ünde bitki örtüsü yoğunluğunun arttığı anlaşıldı.

Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki bitki örtüsü yoğunluğundaki artışın daha sıcak iklim koşullarıyla ilişkili olduğu düşünülüyor. Araştırmalar yüksek enlemlerdeki sıcaklık artışının küresel ortalama sıcaklık artışı değerinden yüksek olduğunu gösteriyor. Yüksek sıcaklık değerleri bitkilerin büyüme dönemlerinin uzunluğunu, toprağın nem oranını ve topraktaki besin miktarını etkiliyor.

Landsat uyduları bitki topluluklarından yansıyan görünür bölge ve kızılötesi dalga boyundaki ışınların miktarını ölçüyor. Kullanılan yöntem, uydular sayesinde iklim değişikliklerinin ekosistem üzerindeki etkilerinin geniş ölçekte uzaktan takibine imkân veriyor.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Yazımızın ilk bölümünde hayvanlardaki kolektif davranışlarla ilgili genel bilgiler vermiştik. Bu bölümde ise konu hakkındaki güncel araştırmalardan bahsedeceğiz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde haziran ayında objektiflerinizi çevrenizdeki doğal oluşumlara odaklamanızı istiyoruz. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #DoğalOluşumlar etiketini eklemeyi unutmayın.

Ekoloji / Çevre Bilim

Günümüzde dünyadaki enerji ihtiyacı çoğunlukla fosil yakıtlardan (örneğin petrol, kömür, doğal gaz) karşılanıyor. Fosil yakıt kaynakları sınırlıdır ve oluşmaları milyonlarca yıl sürer. Bu nedenle fosil yakıtlar yenilenebilir enerji kaynağı olarak kabul edilmez.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan mikroalglerin gelecekte fosil yakıtların yerini alabileceği düşünülüyor. Mikroalgler aynı zamanda endüstri, ilaç ve tarım alanlarında kullanılan kimyasal maddeleri üretebilen önemli bir kaynak olabilir.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi suyun canlı yaşamın devamlılığındaki rolüne odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #SuveHayat etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. Seçilen fotoğraflar aynı zamanda Facebook’ta ve Twitter’da Bilim Genç okurları tarafından oylandı.

Ekoloji / Çevre Bilim

Dünya, Güneş etrafındaki yörüngesini bir yılda tamamlıyor. Dünya’nın ekseninin yaklaşık 23 derece eğik olması sayesinde yıl boyunca yeryüzünde farklı mevsimler oluşuyor. Mevsimler arasındaki geçiş doğayı ve bütün canlıları etkiliyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Günlük hayatımızda yemek pişirme, yıkanma ve temizlik gibi faaliyetler için su kullanıyoruz. Bunlar suyu doğrudan kullandığımız etkinlikler. Bir insanın günlük ortalama su tüketimi 150 litre. Peki, dolaylı olarak ne kadar su kullandığımızın farkında mıyız? Örneğin giydiğimiz bir tişörtün üretilmesi için ne kadar su harcanıyor?

Ekoloji / Çevre Bilim

Şehirleşme oranı yüksek bölgelerin ortalama sıcaklığı çevrelerindeki kırsal bölgelerinkinden 1-3°C daha yüksektir. Geceleri bu fark 12°C’ye ulaşabilir. İlk defa 1818’de İngiliz bilim insanı Luke Howard tarafından kayda geçirilen bu olgu ısı adası olarak isimlendirilir.

Ekoloji / Çevre Bilim

Kutup ayılarının temel besin kaynağı halkalı foklardır. Kutup ayıları yıllık enerji ihtiyaçlarının büyük kısmını bahar aylarında deniz buzulları üzerinde bu fokları avlayarak karşılar. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Ülkemizin Antarktika üzerinde bilimsel araştırmalar yapmak için başlattığı girişim hız kazanarak devam ediyor.