Skip to content Skip to navigation

Kuzey Kutup Bölgesi Yeşilleniyor

Dr. Tuba Sarıgül
10/06/2016 - 15:24

NASA

NASA’nın Landsat uydusu tarafından çekilen görüntüler, Alaska ve Kanada’nın Kuzey Kutup Bölgesi’nde kalan kısımlarında bitki örtüsü yoğunluğunun arttığını gösteriyor.

Remote Sensing of Environment dergisinde yayımlanan sonuçlar, Landsat uyduları tarafından 1984 – 2012 yılları arasında çekilen 87.762 görüntünün incelenmesiyle elde edildi. Alaska ve Kanada’nın %91,2 oranında karla kaplı olmayan ve su bulunmayan bölgelerinin görüntülerinin analiz edilmesiyle gerçekleştirilen araştırmada, bu süreç sonunda bölgenin %29,4’ünde bitki örtüsü yoğunluğunun arttığı anlaşıldı.

Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki bitki örtüsü yoğunluğundaki artışın daha sıcak iklim koşullarıyla ilişkili olduğu düşünülüyor. Araştırmalar yüksek enlemlerdeki sıcaklık artışının küresel ortalama sıcaklık artışı değerinden yüksek olduğunu gösteriyor. Yüksek sıcaklık değerleri bitkilerin büyüme dönemlerinin uzunluğunu, toprağın nem oranını ve topraktaki besin miktarını etkiliyor.

Landsat uyduları bitki topluluklarından yansıyan görünür bölge ve kızılötesi dalga boyundaki ışınların miktarını ölçüyor. Kullanılan yöntem, uydular sayesinde iklim değişikliklerinin ekosistem üzerindeki etkilerinin geniş ölçekte uzaktan takibine imkân veriyor.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Sarı, turuncu, kırmızı, kahverengi, yeşil, mavi… Çin’in Danxia bölgesinde bulunan Gökkuşağı Dağları fırçayla boyanmış gibi duran renklerin çeşitliliği ile dikkat çekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Dışarıdayken susadığımızda hemen bir büfeden ya da marketten plastik şişede su satın alıyoruz. Ancak plastik şişeler sağlığımızı ve çevreyi olumsuz etkileyebiliyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Fotoğrafçılık çoğunlukla sanatsal bir etkinlik olarak düşünülse de doğa fotoğrafları aynı zamanda gözlemlerimizin bulunulan coğrafyaya ve zamana göre kayda geçirilmesini sağlayan bir belge niteliği taşır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Güvenli ve rahat bir doğa yürüyüşü için yürüyüşümüzü ve doğaya uyum sağlamamızı kolaylaştıracak bazı ekipmanlara ihtiyaç duyarız. Yanımıza almamız gereken malzemeler doğa yürüyüşünün günübirlik mi, konaklamalı mı olacağına göre değişebilir.

Ekoloji / Çevre Bilim

Doğa fotoğrafçılığı son yıllarda doğaseverlerin yoğun ilgisini çekiyor. Fotoğraf teknolojileri ve dijital teknolojilerdeki ilerlemeler sayesinde çektiğimiz fotoğrafları geçmiştekinden daha kolay paylaşabiliyoruz. Bu sayede doğa fotoğrafları çok daha geniş kitlelere ulaşabiliyor ve çok daha fazla ilgi çekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Şehir hayatının gürültüsü, koşturmacası ve karmaşasının üzerimizde oluşturduğu stresin yanı sıra doğaya ve yeşile duyulan özlem içimizde doğaya çıkma isteği uyandırır. Ayrıca doğal hayatı gözlemleme, daha önce ziyaret etmediğimiz yerleri görme ya da yeryüzündeki sıradışı oluşumları keşfetme isteği duyarız. Bu nedenlerle yaşadığımız çevreden uzaklaşıp doğada çeşitli etkinlikler gerçekleştiririz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ağustos ayında objektiflerinizi su altındaki yaşama, ışık oyunlarına ve ilgi çekici detaylara odaklamanızı istiyoruz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Lagünler deniz ya da okyanus gibi büyük su kütlelerine bağlantısı olan sığ göllerdir. “Deniz kulağı” olarak da isimlendirilirler. Dalgaların ve akıntıların taşıdığı kum ve çakıl gibi katı maddeler durgun alanlarda birikerek bir set oluşturur.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yakın zamanlara B. Z. Houlton, S. L. Morford ve R. A. Dahlgren tarafından Science’ta yayımlanan bir çalışma, topraktaki azotun yaklaşık dörtte birinin kaynağının kayalar olabileceğine işaret ediyor. Elde edilen sonuçlar azot döngüsünü anlamanın yanı sıra iklim modelleri açısından da önemli olabilir.

Ekoloji / Çevre Bilim

Büyük Yeşil Duvar, Afrika’nın bir ucundan diğerine uzanarak çölün güneye doğru ilerleyişini durduracak geniş bir ağaç hattı oluşturma projesidir.