Skip to content Skip to navigation

Kuzey Kutup Bölgesi Yeşilleniyor

Dr. Tuba Sarıgül
10/06/2016 - 15:24

NASA

NASA’nın Landsat uydusu tarafından çekilen görüntüler, Alaska ve Kanada’nın Kuzey Kutup Bölgesi’nde kalan kısımlarında bitki örtüsü yoğunluğunun arttığını gösteriyor.

Remote Sensing of Environment dergisinde yayımlanan sonuçlar, Landsat uyduları tarafından 1984 – 2012 yılları arasında çekilen 87.762 görüntünün incelenmesiyle elde edildi. Alaska ve Kanada’nın %91,2 oranında karla kaplı olmayan ve su bulunmayan bölgelerinin görüntülerinin analiz edilmesiyle gerçekleştirilen araştırmada, bu süreç sonunda bölgenin %29,4’ünde bitki örtüsü yoğunluğunun arttığı anlaşıldı.

Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki bitki örtüsü yoğunluğundaki artışın daha sıcak iklim koşullarıyla ilişkili olduğu düşünülüyor. Araştırmalar yüksek enlemlerdeki sıcaklık artışının küresel ortalama sıcaklık artışı değerinden yüksek olduğunu gösteriyor. Yüksek sıcaklık değerleri bitkilerin büyüme dönemlerinin uzunluğunu, toprağın nem oranını ve topraktaki besin miktarını etkiliyor.

Landsat uyduları bitki topluluklarından yansıyan görünür bölge ve kızılötesi dalga boyundaki ışınların miktarını ölçüyor. Kullanılan yöntem, uydular sayesinde iklim değişikliklerinin ekosistem üzerindeki etkilerinin geniş ölçekte uzaktan takibine imkân veriyor.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Bulutlar, içlerindeki gaz halindeki su moleküllerinin hava soğudukça havada asılı halde bulunan küçük katı parçacıkların üzerinde yoğunlaşmasıyla oluşur. Hava atmosferde yükseldikçe basıncı azalır. Bunun sonucunda...

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ocak ayının konusu “Buz Kristalleri”. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #BuzKristalleri etiketini eklemeyi unutmayın.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ekim ayında objektiflerinizi, yağmurdan sonra âdeta ışıldamaya başlayan doğaya odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte Bilim Genç’te paylaştığınız ilgi çekici #YağmurSonrası fotoğrafları Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi ve ekim ayının en beğenilen fotoğrafları belirlendi.

Ekoloji / Çevre Bilim

2017 yılında “Barış ve Gelişme için Bilim” sloganı ile Ürdün’de düzenlenen Dünya Bilim Forumu, 5000’e yakın katılımcı ile bilim insanlarını politikacılar ve kurumlarla bir araya getirdi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Tayvan’nın başkenti Taipei’de inşa edilen Tao Zhu Yin Yuan isimli bina yılda 130 ton karbondioksiti atmosferden soğurabiliyor. Projenin amacı mega şehirlerde yaşayan insanlara ekolojik bir yaşam alanı sunmak.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yaptığınız resmin Antarktika’ya gitmesini ister miydiniz? İlkokul ve ortaokul öğrencileri arası Antarktika konulu resim yarışması düzenleniyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Makro fotoğrafçılık çıplak gözle fark edemediğimiz ayrıntıların gözlerimizin önüne serilmesini sağlıyor. Bir yaprağın üzerindeki tüyler ya da bir kelebeğin kanadındaki desenler... Biz de Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde kasım ayında objektiflerinizi detaylara odaklamanızı istiyoruz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Ülkemizin Antarktika üzerinde bilimsel araştırmalar yapmak için başlattığı girişim hız kazanarak devam ediyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ekim ayının konusu “Yağmur Sonrası”. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken, açıklama bölümüne #YağmurSonrası etiketini eklemeyi unutmayın.

Ekoloji / Çevre Bilim

İnsanların yaklaşık dörtte biri Güneş’e ya da parlak ışığa baktığında hapşırır ve bu olay genellikle karanlık bir ortamdan çıkıp yoğun ve parlak ışığa maruz kalındığında ortaya çıkar.