Skip to content Skip to navigation

Mars’ta Minecraft

Dr. Tuba Sarıgül
15/11/2017 - 16:14

Bir grup araştırmacı Mars’ta yaşam arayışında kullanılacak teknolojileri yerin 1 km derininde test etti.

İnsanlar Güneş Sistemi’ndeki diğer gökcisimlerini keşfetmek için ilk adımı Ay’a giderek attı. Bir sonraki hedef ise Mars’a seyahat. Uzay ajanslarının Mars görevlerinin temel amacı, Güneş Sistemi’nin oluşumundan sonra geçirdiği değişimleri anlamak olsa da bazı şirketler Mars’ın insanların gelecekteki “yuvası” olabileceğini düşünüyor ve Mars’ta insan kolonileri kurmaya yönelik araştırmalar yapıyor.

Mars geçmişte belki de yaşamın sürdürülebilmesi için uygun koşullara sahip bir gezegendi. Bilim insanları Mars’ta yaşama ait kanıtlar bulabilmek için araştırmalar yapıyor. Ancak bunun için zorlu koşullarda, örneğin gezegenin derinliklerinde çalışmak gerekebilir.

Dünya genelinde farklı üniversitelerden ve araştırma merkezlerinden 30 bilim insanı 8-22 Ekim tarihleri arasında MINAR 2017 projesi kapsamında İngiltere’deki Boulby Madeni’nde, insanlı ve robotik uzay araştırmalarında kullanılacak teknolojiler üzerinde araştırmalar yapmak amacıyla bir araya geldi.

Araştırma kapsamında gelecekte Mars’ın derinliklerindeki yaşam araştırmalarında kullanılabilecek ekipmanlar -örneğin sondaj sistemleri, yüksek çözünürlükte görüntüleme yapabilen kameralar, sensörler test edildi. Araştırmada bilim insanları yüzeyin altında derin bölgelerin jeolojik özellikleri ve bu derinlikte yaşayabilecek canlı türleriyle ilgili de bilgi topladı. Örneğin bazı mikroorganizma türlerinin tuz oranı yüksek ortamlarda yaşayabildiği biliniyor.

1-1,5 km derinlikteki Boulby Madeni geniş tuz yataklarının bulunduğu bir maden. Yaklaşık 250 milyon önce oluştuğu tahmin edilen maden hem aktif olarak faaliyetine devam ediyor hem de bilimsel araştırmalar için yeraltı laboratuvarı görevi yapıyor.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Pangaea eğitim programı kapsamında Mars’ın jeolojik özelliklerine yönelik benzer araştırmaları gelecek ay İspanya’nın Lanzarote Adası’ndaki lav tünellerinde devam ettirmeyi planlıyor.

Fotoğrafta Lanzarote’deki Cueva de los Verdes lav tünellerinde eğitim programına katılan ESA astronotları görülüyor.

Lav tünelleri, volkanik faaliyetler sırasında yüzeyin katılaşmasına rağmen alttaki lav akışının devam etmesi sonucu oluşan yeraltındaki kanallardır. Bu tür yapıların, Güneş'ten gelen yüksek enerjili radyasyonun zararlı etkilerine karşı korunaklı bir yaşam alanı sunması ve Mars’ın yüzeyinin altında var olabileceği tahmin edilen su nedeniyle yaşam için uygun alanlar olabileceği tahmin ediliyor.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Gökbilime biraz da olsa ilgi duyuyorsanız sizin de gökyüzünde ilk bakışta fark ettiğiniz yıldızların oluşturduğu şekiller vardır. Gözlem yaptıkça gökyüzündeki daha fazla şekil ve bu şekilleri oluşturan gökcisimleri hakkında bilgi sahibi olursunuz. 

Gökbilim ve Uzay

2018 TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Lisans Öğrencileri Yaz Programı başvuruları 4 Mayıs’ta sona eriyor.

Gökbilim ve Uzay

Karanlık maddenin doğası bugün hâlâ tartışma konusu. Ancak fizikçilerin çoğunun üzerinde anlaştığı bir nokta varsa o da karanlık maddenin gökadaların oluşumu açısından çok önemli olduğudur. 

Gökbilim ve Uzay

Yıldırım bir uçağa çarptığında hiç zarar vermeyebileceği gibi ciddi hasarlara da yol açabilir. Yıldırımların sebep olduğu son kaza 1988 yılında meydana geldi. Sonraki yıllarda ise yıldırımların uçaklar üzerinde etkilerinin belirlenmesi sayesinde etkin koruma teknikleri geliştirildi.

Gökbilim ve Uzay

2014’ten beri düzenlenen ODTÜ Bilim Günleri bu yıl 28-28 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilimciler Samanyolu’nun merkezindeki devasa karadeliğin etrafında onlarca karadelik keşfetti. Sonuçlar, yıllar önce öne sürülmüş, çok büyük kütleli karadeliklerin binlerce karadelik tarafından çevrelendiğini öne süren bir kuramı destekliyor. Dr. Charles J. Hailey ve arkadaşlarının konu hakkında yazdığı makale Nature’da yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Güneş ışığı beyazdır fakat içinde birçok farklı rengi barındırır. Bu farklı renkleri, beyaz ışığı bir prizmadan geçirdiğimizde ya da bir gökkuşağı oluştuğu sırada görebiliriz. Güneş’ten gelen beyaz ışık Dünya atmosferinde yol alırken birçok parçacıkla çarpışarak saçılır.

Gökbilim ve Uzay

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi her yıl olduğu gibi bu yıl da kapılarını 7'den 77'ye tüm  gökyüzü meraklılarına açıyor. 21 Nisan’da başlayacak Halk Günü etkinlikleri ekim ayı sonuna kadar devam edecek ve ayda bir gerçekleştirilecek.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası bir araştırma grubu yeni bir ötegezegen keşfetti. K2-229b adı verilen, Dünya’ya yaklaşık 340 ışık yılı mesafedeki gezegenin çok yoğun bir çekirdeğe sahip olması bakımından Merkür’e benzediği belirtiliyor. 

Gökbilim ve Uzay

Dünya üzerindeki bir noktanın konumunu enlem ve boylam bilgilerine göre veririz. Peki, gökcisimlerinin örneğin yıldızların, gezegenlerin ve uyduların gökyüzündeki konumlarını nasıl belirleyebiliriz?