Skip to content Skip to navigation

Mars’ta Minecraft

Dr. Tuba Sarıgül
15/11/2017 - 16:14

Bir grup araştırmacı Mars’ta yaşam arayışında kullanılacak teknolojileri yerin 1 km derininde test etti.

İnsanlar Güneş Sistemi’ndeki diğer gökcisimlerini keşfetmek için ilk adımı Ay’a giderek attı. Bir sonraki hedef ise Mars’a seyahat. Uzay ajanslarının Mars görevlerinin temel amacı, Güneş Sistemi’nin oluşumundan sonra geçirdiği değişimleri anlamak olsa da bazı şirketler Mars’ın insanların gelecekteki “yuvası” olabileceğini düşünüyor ve Mars’ta insan kolonileri kurmaya yönelik araştırmalar yapıyor.

Mars geçmişte belki de yaşamın sürdürülebilmesi için uygun koşullara sahip bir gezegendi. Bilim insanları Mars’ta yaşama ait kanıtlar bulabilmek için araştırmalar yapıyor. Ancak bunun için zorlu koşullarda, örneğin gezegenin derinliklerinde çalışmak gerekebilir.

Dünya genelinde farklı üniversitelerden ve araştırma merkezlerinden 30 bilim insanı 8-22 Ekim tarihleri arasında MINAR 2017 projesi kapsamında İngiltere’deki Boulby Madeni’nde, insanlı ve robotik uzay araştırmalarında kullanılacak teknolojiler üzerinde araştırmalar yapmak amacıyla bir araya geldi.

Araştırma kapsamında gelecekte Mars’ın derinliklerindeki yaşam araştırmalarında kullanılabilecek ekipmanlar -örneğin sondaj sistemleri, yüksek çözünürlükte görüntüleme yapabilen kameralar, sensörler test edildi. Araştırmada bilim insanları yüzeyin altında derin bölgelerin jeolojik özellikleri ve bu derinlikte yaşayabilecek canlı türleriyle ilgili de bilgi topladı. Örneğin bazı mikroorganizma türlerinin tuz oranı yüksek ortamlarda yaşayabildiği biliniyor.

1-1,5 km derinlikteki Boulby Madeni geniş tuz yataklarının bulunduğu bir maden. Yaklaşık 250 milyon önce oluştuğu tahmin edilen maden hem aktif olarak faaliyetine devam ediyor hem de bilimsel araştırmalar için yeraltı laboratuvarı görevi yapıyor.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Pangaea eğitim programı kapsamında Mars’ın jeolojik özelliklerine yönelik benzer araştırmaları gelecek ay İspanya’nın Lanzarote Adası’ndaki lav tünellerinde devam ettirmeyi planlıyor.

Fotoğrafta Lanzarote’deki Cueva de los Verdes lav tünellerinde eğitim programına katılan ESA astronotları görülüyor.

Lav tünelleri, volkanik faaliyetler sırasında yüzeyin katılaşmasına rağmen alttaki lav akışının devam etmesi sonucu oluşan yeraltındaki kanallardır. Bu tür yapıların, Güneş'ten gelen yüksek enerjili radyasyonun zararlı etkilerine karşı korunaklı bir yaşam alanı sunması ve Mars’ın yüzeyinin altında var olabileceği tahmin edilen su nedeniyle yaşam için uygun alanlar olabileceği tahmin ediliyor.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde (TÜBİTAK UZAY) üretim ve test süreçleri devam eden

Gökbilim ve Uzay

Avrupa Uzay Ajansı’na (ESA) ait Mars Express uzay aracı tarafından elde edilen veriler Mars’ın güney kutbunun derinlerinde sıvı halde su bulunduğuna işaret ediyor. Dr. R. Orosei ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Science’ta yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

NASA, Güneş’i incelemek amacıyla yeni bir sondayı 12 Ağustos'ta uzaya gönderdi. Sondanın görevini başarıyla yerine getirebilmesi için aşırı yüksek sıcaklıklarla baş etmesi gerekecek.

Gökbilim ve Uzay

Max Planck Gökbilim Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı, bilimsel yazında PDS 70 olarak adlandırılan genç bir yıldızın etrafında dolanan, yeni doğmuş bir gezegeni görüntülemeyi başardı.

Gökbilim ve Uzay

Ağustos ayında dört gezegen -Mars, Satürn, Jüpiter ve Venüs- Güneş’in batışından sonra doğudan batıya doğru sıralanmış halde gökyüzünde olacak.

Gökbilim ve Uzay

3-5 Ağustos tarihleri arasında Bursa Uludağ’da gerçekleştirilecek Astrofest 2018 etkinliğinin başvuruları devam ediyor.

Gökbilim ve Uzay

Tutulma denilince akla Ay ve Güneş tutulmaları gelse de bu başka gökcisimlerinde de görülebilen bir gök olayıdır.

Gökbilim ve Uzay

Dünya Ay’ın gölgesine girdiğinde Güneş tutulması, Ay Dünya’nın gölgesine girdiğinde ise Ay tutulması gerçekleşir. Tutulma olayını nasıl gördüğümüz nereden baktığımıza bağlı olarak değişir.

Gökbilim ve Uzay

Kızıl Gezegen Mars, 31 Temmuz’da 15 yıl aradan sonra Dünya’ya en yakın konumda olacak. Mars 27 Temmuz’da ise karşı konumda. Bu konumdayken Güneş, Dünya ve Mars aynı hizadadır ve Dünya Güneş ile Mars arasında bulunur.

Gökbilim ve Uzay

21 Haziran yaz gündönümü yani gündüz süresinin en uzun, gece süresinin en kısa olduğu zaman.