Skip to content Skip to navigation

Meteoroloji ile İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

Savaş Köksal
14/01/2016 - 14:55

1- Deniz kenarındaki bir insanın üzerine (vücuduna) atmosferin uyguladığı ortalama kuvvet ne kadardır?

Toplam kuvveti deniz seviyesindeki basınç ile insanların ortalama yüzey alanını çarparak bulabiliriz. İnsanın yüzey alanı yaklaşık 1,5 m2, atmosferik basınç 100.000 Pascal alınırsa atmosferin derimize uyguladığı toplam kuvvetin 150.000 Newton olduğu bulunur. Bu kuvvet, yerçekimi ivmesi yaklaşık 10 m/s2 olarak alınırsa 15.000 kg = 15 ton kütleye etki eden yerçekimi kuvveti kadardır.

2- Bulut içindeki su damlacıklarının çapı 3 mikrondan (metrenin milyonda biri) daha küçüktür. Bir yağmur damlasının (çap = 0,3 milimetre) oluşabilmesi için kaç tane su damlacığının birleşmesi gerekir?

Damlacıkları küre şeklinde kabul edersek, kürenin hacmi 4Пr3/3’tür. 1 mikron = 1/1000 mm’dir. Büyük kürenin hacmini, küçük küreye bölerek cevabı bulabiliriz. Diğer kısımlar sadeleşeceğinden yarıçapların küplerinin oranı sonucu verecektir: r23/ r13 = (0,3)3 / (0,003)3 = 1.000.000

3- Bilim insanları hangi canlının çıkardığı sesi dinleyerek yaz aylarında hava sıcaklığını doğru olarak bulabileceğimizi kanıtlamıştır?

Cırcır böceği. Cırcır böcekleri hava ısındıkça daha hızlı öter. Cırcır böceklerinin 1 dakika içinde kaç kez cırladığı sayılır ve aşağıdaki formül kullanılarak hava sıcaklığı hesaplanır.

T = 10+[(N-40)/7]      (Dolbear yasası)
Örneğin bir cırcır böceği dakikada 180 defa cırlıyorsa hava sıcaklığı
T = 10+[(180-40)/7] = 30°C’dir.

4- Havaya su buharı ilave edilirse havanın yoğunluğundaki (kütle/hacim oranındaki) değişim nasıl olur?

Azalır. Havanın %78’ini oluşturan azot gazının (N2) 1 molünün ağırlığı 14x2 = 28 gram, %21’ini oluşturan oksijen gazının (O2) 1 molünün ağırlığı 16x2 = 32 gramdır. Su buharını meydana getiren H2O’nun 1 molü ise 2 hidrojen 1x2 = 2 ve 1 oksijen 16x1 = 16 olmak üzere toplam 16+2 = 18 gramdır. Yani su buharı, havanın çoğunluğunu meydana getiren gazlardan daha hafiftir.

5- Gökyüzü niçin mavi görünür?

Farklı renkli ışıklar farklı açılarla kırılır. Gündüz vakti gökyüzünün mavi olmasının sebebi Güneş’ten gelen beyaz ışığın içerdiği farklı renklerin farklı açılarla kırılmasıdır. En kısa dalga boylu olan mavi ışığın kırılma açısı en büyük olduğu için gökyüzü mavi görünür.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Şehirleşme oranı yüksek bölgelerin ortalama sıcaklığı çevrelerindeki kırsal bölgelerinkinden 1-3°C daha yüksektir. Geceleri bu fark 12°C’ye ulaşabilir. İlk defa 1818’de İngiliz bilim insanı Luke Howard tarafından kayda geçirilen bu olgu ısı adası olarak isimlendirilir.

Ekoloji / Çevre Bilim

Kutup ayılarının temel besin kaynağı halkalı foklardır. Kutup ayıları yıllık enerji ihtiyaçlarının büyük kısmını bahar aylarında deniz buzulları üzerinde bu fokları avlayarak karşılar. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Ülkemizin Antarktika üzerinde bilimsel araştırmalar yapmak için başlattığı girişim hız kazanarak devam ediyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ocak ayında objektiflerinizi buz kristallerinin farklı şekillerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #BuzKristalleri etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. Seçilen fotoğraflar aynı zamanda Facebook’ta ve Twitter’da Bilim Genç okurları tarafından oylandı.

Ekoloji / Çevre Bilim

Ülkemizin Antarktika üzerinde bilimsel araştırmalar yapmak için başlattığı girişim hız kazanarak devam ediyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bulutlar, içlerindeki gaz halindeki su moleküllerinin hava soğudukça havada asılı halde bulunan küçük katı parçacıkların üzerinde yoğunlaşmasıyla oluşur. Hava atmosferde yükseldikçe basıncı azalır. Bunun sonucunda...

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ocak ayının konusu “Buz Kristalleri”. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #BuzKristalleri etiketini eklemeyi unutmayın.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ekim ayında objektiflerinizi, yağmurdan sonra âdeta ışıldamaya başlayan doğaya odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte Bilim Genç’te paylaştığınız ilgi çekici #YağmurSonrası fotoğrafları Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi ve ekim ayının en beğenilen fotoğrafları belirlendi.

Ekoloji / Çevre Bilim

2017 yılında “Barış ve Gelişme için Bilim” sloganı ile Ürdün’de düzenlenen Dünya Bilim Forumu, 5000’e yakın katılımcı ile bilim insanlarını politikacılar ve kurumlarla bir araya getirdi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Tayvan’nın başkenti Taipei’de inşa edilen Tao Zhu Yin Yuan isimli bina yılda 130 ton karbondioksiti atmosferden soğurabiliyor. Projenin amacı mega şehirlerde yaşayan insanlara ekolojik bir yaşam alanı sunmak.