Skip to content Skip to navigation

Microsoft’tan Akıllı Atkı

Oğulcan Açıkgöz
12/02/2015 - 13:55

Microsoft Research

Akıllı saatler, gözlükler derken giyilebilir teknolojiler son zamanlarda birer moda haline geldi. Giyilebilir teknolojilere yönelik yatırımlar yapan firmalardan biri de Microsoft. Bilişim devi, Stanford Üniversitesi’nde düzenlenen TEI 2015 konferansında akıllı atkı geliştirdiğini duyurdu.

Akıllı atkı, ısı yayan ve titreme özelliğine sahip farklı parçaların bir araya getirilmesiyle oluşuyor. Atkı akıllı telefonlara yüklenebilen özel yazılımı aracılığıyla kontrol edilebiliyor. Atkı ve telefon Bluetooth üzerinden iletişim kuruyor. Örneğin soğuk bir ortama girdiniz ve atkının boynunuzu daha fazla ısıtmasını istiyorsunuz. Gerekli komutları telefonunuza girdiğiniz zaman atkı boynunuza daha fazla ısı yaymaya ve titreşim uygulamaya başlıyor.  

Araştırmacılar, bu teknolojinin gelecekte vücuda yerleştirilecek bir sensörle kendi ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken, zihinsel ya da fiziksel engelli bireyler için hayli kullanışlı olacağını düşünüyor.

1

İlgili İçerikler

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.