Skip to content Skip to navigation

NASA’dan Dr. Umut Yıldız TÜBİTAK Bilim Genç Kafe’de

Dr. Zeynep Bilgici
17/11/2015 - 17:28

TÜBİTAK’ın yeni, ücretsiz, elektronik dergisi Bilim Genç, gençlerle bilim arasında köprü olmaya devam ediyor.

Gençleri bilim insanlarıyla bir masa etrafında buluşturan TÜBİTAK Bilim Genç Kafe’nin yeni konuğu NASA’da görev yapan Dr. Umut Yıldız.

Evrenin yapısı, uzay araştırmalarında kullanılan teknolojiler, NASA ve daha pek çok konudaki soruların cevaplanacağı bu etkinlikte katılımcılar Dr. Umut Yıldız’ın deneyimlerini de doğrudan öğrenme fırsatı yakalayacak.

Sizin de bu konularda merak ettikleriniz varsa “Robotlar Uzayda Ne Yapıyor?” sorusundan yola çıkacağımız Bilim Genç Kafe etkinliğindeki yerinizi ayırtın. Unutmayın, kapıları herkese açık olan bu kafenin katılımcı sayısı sınırlı. 22 Kasım’da saat 14.00’te TÜBİTAK Başkanlık binasında gerçekleştirilecek etkinliğin katılım formuna buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

NASA, Güneş’i incelemek amacıyla yeni bir sondayı 12 Ağustos'ta uzaya gönderdi. Sondanın görevini başarıyla yerine getirebilmesi için aşırı yüksek sıcaklıklarla baş etmesi gerekecek.

Gökbilim ve Uzay

Max Planck Gökbilim Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı, bilimsel yazında PDS 70 olarak adlandırılan genç bir yıldızın etrafında dolanan, yeni doğmuş bir gezegeni görüntülemeyi başardı.

Gökbilim ve Uzay

Ağustos ayında dört gezegen -Mars, Satürn, Jüpiter ve Venüs- Güneş’in batışından sonra doğudan batıya doğru sıralanmış halde gökyüzünde olacak.

Gökbilim ve Uzay

3-5 Ağustos tarihleri arasında Bursa Uludağ’da gerçekleştirilecek Astrofest 2018 etkinliğinin başvuruları devam ediyor.

Gökbilim ve Uzay

Tutulma denilince akla Ay ve Güneş tutulmaları gelse de bu başka gökcisimlerinde de görülebilen bir gök olayıdır.

Gökbilim ve Uzay

Dünya Ay’ın gölgesine girdiğinde Güneş tutulması, Ay Dünya’nın gölgesine girdiğinde ise Ay tutulması gerçekleşir. Tutulma olayını nasıl gördüğümüz nereden baktığımıza bağlı olarak değişir.

Gökbilim ve Uzay

Kızıl Gezegen Mars, 31 Temmuz’da 15 yıl aradan sonra Dünya’ya en yakın konumda olacak. Mars 27 Temmuz’da ise karşı konumda. Bu konumdayken Güneş, Dünya ve Mars aynı hizadadır ve Dünya Güneş ile Mars arasında bulunur.

Gökbilim ve Uzay

21 Haziran yaz gündönümü yani gündüz süresinin en uzun, gece süresinin en kısa olduğu zaman.

Gökbilim ve Uzay

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) kuantum fiziği deneylerinin yapılacağı bir Soğuk Atom Laboratuvarı kurmaya hazırlanıyor. Laboratuvar, kurulumu tamamlandığında evrenin bilinen en soğuk yeri olacak.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilime biraz da olsa ilgi duyuyorsanız sizin de gökyüzünde ilk bakışta fark ettiğiniz yıldızların oluşturduğu şekiller vardır. Gözlem yaptıkça gökyüzündeki daha fazla şekil ve bu şekilleri oluşturan gökcisimleri hakkında bilgi sahibi olursunuz.