Skip to content Skip to navigation

Ocak Ayında Gökyüzünde Neler Var?

Dr. Tuba Sarıgül
02/01/2017 - 17:29

Her yıl ocak ayının ilk günlerinde en yüksek etkinliğe ulaşan Dörtlük (Quadrantid) göktaşı yağmuru yılın en önemli göktaşı yağmurlarından biri. 1-6 Ocak tarihleri arasında gözlemlenebilecek Dörtlük (Quadrantid) göktaşı yağmurunun en etkin olduğu zaman ise 3-4 Ocak. Bu tarihlerde saatte 120 göktaşı gözlemlemek mümkün.

Göktaşı yağmurunun saçılma merkezi kuzeydoğu yönünde, ufkun 5° üzerinde. Bu günlerde Ay, yeniay evresinden henüz çıkmış olacağından göktaşı yağmurunun gözlemlenmesini çok fazla etkilemeyeceği söylenebilir. Gökyüzünde kayan göktaşlarını Çoban Takımyıldızı ile Ejderha Takımyıldızı arasına bakarak yakalayabilirsiniz.

2 Ocak’ta Ay ve Venüs gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Bu tarihte hilal şeklindeki Ay’ı ve Venüs’ü güneşin batışından sonra güneybatı ufkunun üzerinde gözlemleyebilirsiniz.

6 Nisan 2000 tarihinde çekilen bu fotoğrafta hilal şeklindeki Ay, Mars, Jüpiter ve Satürn aynı karede görülüyor.

3 Ocak’ta Ay ve Mars yakın görünümde. Her iki gökcismini güneşin batışından sonra güney ufkunun üzerinde gözlemleyebilirsiniz.

4 Ocak’ta Dünya, Güneş etrafındaki yörünge hareketi sırasında Güneş’e en yakın konumda olacak. Bu konumda iki gökcismi arasındaki mesafe 147.098.000 km.

10 Ocak’ta Ay, Dünya etrafındaki yörünge hareketi sırasında Dünya’ya en yakın konumda bulunacak. Bu konumda her iki gökcismi arasındaki mesafe 363.200 km.

Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu konumdayken çekilmiş bir fotoğrafı

Dünya’ya en uzak olduğu konumla kıyaslandığında, Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu konumda dolunay evresindeki büyüklüğü %14 ve parlaklığı ise %30 daha fazladır.

11 Ocak’ta Merkür en yüksek parlaklığa ulaşıyor.

Merkür, 19 Ocak’ta en büyük batı uzanımı konumunda olacak.

 

Merkür, Güneş’e en yakın gezegen olduğundan Dünya’dan gözlemlenmesi hayli zor. Dünya’dan bakıldığında Güneş ile Merkür arasındaki açının en büyük olduğu, yani Merkür’ün gökyüzünde Güneş’ten en uzakta göründüğü en büyük doğu uzanımı ve en büyük batı uzanımı konumlarında olduğu tarihler Merkür gözlemi için en uygun zamanlar. Güneşin doğuşundan kısa süre önce Merkür ufuk çizgisi üzerinde en yüksek konumda olacağından, şafak vaktinde batı ufkuna bakarak Merkür’ü gözlemleyebilirsiniz.

12 Ocak’ta Venüs en büyük doğu uzanımında olacak. Venüs bu konumdayken gün batımından sonra güneybatı ufkunun üzerinde yaklaşık 4 saat boyunca gözlemlenebilir.

22 Ocak’ta Ay, yörüngesindeki hareketi sırasında Dünya’dan en uzak konumda bulunacak. Bu konumda her iki gökcismi arasındaki mesafe yaklaşık 404.900 km. Fark etmesi zor olsa da Dünya’ya en uzak olduğu konumdayken Ay daha küçük görünür.

19 Ocak’ta Ay ve Jüpiter, 24 Ocak’ta Ay ve Satürn, 31 Ocak’ta ise Ay ve Venüs birbirlerine yakın görünecek.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) bilim insanları uzayın derinliklerinde hareket eden uzay araçlarının konumunu belirleyebilmek için pulsarları yani atarcaları kullanan bir sistem geliştirdi.

Gökbilim ve Uzay

Araştırmacılar antimaddeyi bir yerden başka bir yere taşımak için kullanılacak araçlar üretmek için çalışmalara başladı. Projenin yaklaşık dört sene içinde tamamlanması planlanıyor.

Gökbilim ve Uzay

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Amatör Astronomi Topluluğu tarafından düzenlenen Dilhan Eryurt Gökbilim Günü etkinliği 7 Nisan 2018 Cumartesi günü ODTÜ Fizik Bölümü Prof. Dr. Necdet Bulut Amfisi’nde gerçekleştiriliyor.

Gökbilim ve Uzay

Bu fotoğraf NASA’nın Cassini uzay aracı tarafından Ağustos 2009’da Satürn ekinoks konumundan ayrıldıktan yaklaşık bir ay sonra çekildi. Fotoğrafta Satürn’ün halkalarının çok ince bir şerit şeklinde gezegenin üzerine düşen gölgesini görebilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

Üretim, birleştirme, taşıma, test, fırlatma ve görev süreçlerinde sistemin içinde kalan ya da sonradan açığa çıkan yabancı maddeler uzay araçlarının kullanım ömrünün kısalmasına, işlevlerini kısmen ya da tamamen kaybetmesine neden olabilir. Bu maddeler genellikle kirleticiler olarak isimlendirilir.

Gökbilim ve Uzay

Kaldırma kuvveti uçakların havada kalmasını sağlayan kuvvettir. Uçak kanatlarının üst kısmı alt kısmına göre daha bombelidir. Bu nedenle kanadın üst kısmından geçen hava, alt kısmından geçen havadan daha hızlı hareket eder.

Gökbilim ve Uzay

Güneş Sistemi’ndeki uydular ile bu uyduların etrafında döndükleri gezegenlerin kütlelerinin oranlarına bakıldığında en yüksek oranın Ay-Dünya ikilisinde olduğu görülür. Başka bir deyişle Ay görece büyük bir uydudur. Bu durum Ay’ın yerküre üzerinde önemli etkilerinin olduğu anlamına gelir.

Gökbilim ve Uzay

Astrobiyologlar, Güneş Sistemi’nin erken dönemlerinde Güneş günümüzdekinden daha soğuk olmasına rağmen Dünya’nın sıcak kalabilmesinin sebebinin atmosferdeki metan gazı olabileceğini belirledi.

Gökbilim ve Uzay

Yaşama elverişli bölge ifadesi ötegezegen araştırmalarında sıklıkla kullanılan bir terimdir. Bir ötegezegende Dünya’dakine benzer yaşam biçimlerinin oluşabilmesi için gezegenin yörüngesinin tamamının yaşama elverişli bölgenin içinde kalması gerekir.

Gökbilim ve Uzay

Günümüzde kullanılan uzay roketlerinin en güçlüsü olan SpaceX’e ait Falcon Heavy ilk deneme uçuşunu gerçekleştirmek üzere, 6 Şubat’ta Türkiye saati ile 23.45’te ABD’deki Kennedy Uzay Üssü’nden başarıyla fırlatıldı.