Skip to content Skip to navigation

Ocak Ayında Gökyüzünde Neler Var?

Dr. Tuba Sarıgül
02/01/2017 - 17:29

Her yıl ocak ayının ilk günlerinde en yüksek etkinliğe ulaşan Dörtlük (Quadrantid) göktaşı yağmuru yılın en önemli göktaşı yağmurlarından biri. 1-6 Ocak tarihleri arasında gözlemlenebilecek Dörtlük (Quadrantid) göktaşı yağmurunun en etkin olduğu zaman ise 3-4 Ocak. Bu tarihlerde saatte 120 göktaşı gözlemlemek mümkün.

Göktaşı yağmurunun saçılma merkezi kuzeydoğu yönünde, ufkun 5° üzerinde. Bu günlerde Ay, yeniay evresinden henüz çıkmış olacağından göktaşı yağmurunun gözlemlenmesini çok fazla etkilemeyeceği söylenebilir. Gökyüzünde kayan göktaşlarını Çoban Takımyıldızı ile Ejderha Takımyıldızı arasına bakarak yakalayabilirsiniz.

2 Ocak’ta Ay ve Venüs gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Bu tarihte hilal şeklindeki Ay’ı ve Venüs’ü güneşin batışından sonra güneybatı ufkunun üzerinde gözlemleyebilirsiniz.

6 Nisan 2000 tarihinde çekilen bu fotoğrafta hilal şeklindeki Ay, Mars, Jüpiter ve Satürn aynı karede görülüyor.

3 Ocak’ta Ay ve Mars yakın görünümde. Her iki gökcismini güneşin batışından sonra güney ufkunun üzerinde gözlemleyebilirsiniz.

4 Ocak’ta Dünya, Güneş etrafındaki yörünge hareketi sırasında Güneş’e en yakın konumda olacak. Bu konumda iki gökcismi arasındaki mesafe 147.098.000 km.

10 Ocak’ta Ay, Dünya etrafındaki yörünge hareketi sırasında Dünya’ya en yakın konumda bulunacak. Bu konumda her iki gökcismi arasındaki mesafe 363.200 km.

Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu konumdayken çekilmiş bir fotoğrafı

Dünya’ya en uzak olduğu konumla kıyaslandığında, Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu konumda dolunay evresindeki büyüklüğü %14 ve parlaklığı ise %30 daha fazladır.

11 Ocak’ta Merkür en yüksek parlaklığa ulaşıyor.

Merkür, 19 Ocak’ta en büyük batı uzanımı konumunda olacak.

 

Merkür, Güneş’e en yakın gezegen olduğundan Dünya’dan gözlemlenmesi hayli zor. Dünya’dan bakıldığında Güneş ile Merkür arasındaki açının en büyük olduğu, yani Merkür’ün gökyüzünde Güneş’ten en uzakta göründüğü en büyük doğu uzanımı ve en büyük batı uzanımı konumlarında olduğu tarihler Merkür gözlemi için en uygun zamanlar. Güneşin doğuşundan kısa süre önce Merkür ufuk çizgisi üzerinde en yüksek konumda olacağından, şafak vaktinde batı ufkuna bakarak Merkür’ü gözlemleyebilirsiniz.

12 Ocak’ta Venüs en büyük doğu uzanımında olacak. Venüs bu konumdayken gün batımından sonra güneybatı ufkunun üzerinde yaklaşık 4 saat boyunca gözlemlenebilir.

22 Ocak’ta Ay, yörüngesindeki hareketi sırasında Dünya’dan en uzak konumda bulunacak. Bu konumda her iki gökcismi arasındaki mesafe yaklaşık 404.900 km. Fark etmesi zor olsa da Dünya’ya en uzak olduğu konumdayken Ay daha küçük görünür.

19 Ocak’ta Ay ve Jüpiter, 24 Ocak’ta Ay ve Satürn, 31 Ocak’ta ise Ay ve Venüs birbirlerine yakın görünecek.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup araştırmacı, hareketli aksamları olmayan bir itki sistemi tasarladı, üretti ve başarıyla test etti. Dr. Haofeng Xu ve arkadaşlarının Prof. Dr. Steven Barrett önderliğinde yaptığı çalışmanın sonuçları Nature’da yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Gökyüzünde en kolay fark edilen takımyıldızlardan biri olan Avcı (Orion) Takımyıldızı, kış aylarında Kuzey Yarımküre’de gökyüzünün en önemli simgelerindendir. Bu nedenle de kış mevsiminin gelişinin habercisi olarak kabul edilir.

Gökbilim ve Uzay

Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde Prof. Dr. Levent Kurnaz “Güneş Sistemi’nde başka bir gezegende yaşabilir miydik?” sorusunu, en yakınımızda olan Merkür, Venüs ve Mars’ın iklimi ve bu gezegenlerde yaşama imkânı üzerinden açıklıyor.

Gökbilim ve Uzay

Yerli uyduların mercek, prizma ayna gibi optik bileşen ihtiyacını karşılayacak Optik Sistemler Araştırma Laboratuvarı TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü çatısı altında kuruldu.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) 20. yaş gününü kutluyor. ISS’yi oluşturan ilk modül olan Zarya, 20 Kasım 1998’de fırlatılmış ve Dünya’nın çevresindeki yörüngesine yerleşmişti.

Gökbilim ve Uzay

1772 yılında Wittenberg Üniversitesi’nden Johann Daniel Titius gezegenlerin Güneş’e olan ortalama uzaklıkları arasında bir ilişki olduğunu keşfetti.

Gökbilim ve Uzay

Gezegenler genç yıldızların etrafında dönen gaz ve toz bulutlarının içinde doğar. Bir araya gelen toz zerreleri giderek büyür; çakıl taşı, kaya ve dağ büyüklüğünde parçalar oluştururlar. 

Gökbilim ve Uzay

Boğa Takımyıldızı’ndaki Ülker (Pleiades) ve Boğa (Hyades) yıldız kümeleri kasım ayında Güneş’in batışından sonra doğu ufkunun üzerinden yükseliyor.

Gökbilim ve Uzay

Enerji kaynağı olarak güneş panellerinin kullanıldığı Vanguard 1 uydusunun fırlatılmasından bugüne güneş panelleri sayesinde uydular uzun yıllar görev yapabildi. Peki, uzay araçlarında kullanılan güneş panelleri uzaydaki zorlayıcı koşullara nasıl dayanabiliyor?

Gökbilim ve Uzay

Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde Prof. Dr. Levent Kurnaz Güneş’te meydana gelen değişimlerin Dünya’nın iklimini nasıl etkilediğini anlatıyor.