Skip to content Skip to navigation

Ocak Ayında Gökyüzünde Neler Var?

Dr. Tuba Sarıgül
02/01/2017 - 17:29

Her yıl ocak ayının ilk günlerinde en yüksek etkinliğe ulaşan Dörtlük (Quadrantid) göktaşı yağmuru yılın en önemli göktaşı yağmurlarından biri. 1-6 Ocak tarihleri arasında gözlemlenebilecek Dörtlük (Quadrantid) göktaşı yağmurunun en etkin olduğu zaman ise 3-4 Ocak. Bu tarihlerde saatte 120 göktaşı gözlemlemek mümkün.

Göktaşı yağmurunun saçılma merkezi kuzeydoğu yönünde, ufkun 5° üzerinde. Bu günlerde Ay, yeniay evresinden henüz çıkmış olacağından göktaşı yağmurunun gözlemlenmesini çok fazla etkilemeyeceği söylenebilir. Gökyüzünde kayan göktaşlarını Çoban Takımyıldızı ile Ejderha Takımyıldızı arasına bakarak yakalayabilirsiniz.

2 Ocak’ta Ay ve Venüs gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Bu tarihte hilal şeklindeki Ay’ı ve Venüs’ü güneşin batışından sonra güneybatı ufkunun üzerinde gözlemleyebilirsiniz.

6 Nisan 2000 tarihinde çekilen bu fotoğrafta hilal şeklindeki Ay, Mars, Jüpiter ve Satürn aynı karede görülüyor.

3 Ocak’ta Ay ve Mars yakın görünümde. Her iki gökcismini güneşin batışından sonra güney ufkunun üzerinde gözlemleyebilirsiniz.

4 Ocak’ta Dünya, Güneş etrafındaki yörünge hareketi sırasında Güneş’e en yakın konumda olacak. Bu konumda iki gökcismi arasındaki mesafe 147.098.000 km.

10 Ocak’ta Ay, Dünya etrafındaki yörünge hareketi sırasında Dünya’ya en yakın konumda bulunacak. Bu konumda her iki gökcismi arasındaki mesafe 363.200 km.

Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu konumdayken çekilmiş bir fotoğrafı

Dünya’ya en uzak olduğu konumla kıyaslandığında, Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu konumda dolunay evresindeki büyüklüğü %14 ve parlaklığı ise %30 daha fazladır.

11 Ocak’ta Merkür en yüksek parlaklığa ulaşıyor.

Merkür, 19 Ocak’ta en büyük batı uzanımı konumunda olacak.

 

Merkür, Güneş’e en yakın gezegen olduğundan Dünya’dan gözlemlenmesi hayli zor. Dünya’dan bakıldığında Güneş ile Merkür arasındaki açının en büyük olduğu, yani Merkür’ün gökyüzünde Güneş’ten en uzakta göründüğü en büyük doğu uzanımı ve en büyük batı uzanımı konumlarında olduğu tarihler Merkür gözlemi için en uygun zamanlar. Güneşin doğuşundan kısa süre önce Merkür ufuk çizgisi üzerinde en yüksek konumda olacağından, şafak vaktinde batı ufkuna bakarak Merkür’ü gözlemleyebilirsiniz.

12 Ocak’ta Venüs en büyük doğu uzanımında olacak. Venüs bu konumdayken gün batımından sonra güneybatı ufkunun üzerinde yaklaşık 4 saat boyunca gözlemlenebilir.

22 Ocak’ta Ay, yörüngesindeki hareketi sırasında Dünya’dan en uzak konumda bulunacak. Bu konumda her iki gökcismi arasındaki mesafe yaklaşık 404.900 km. Fark etmesi zor olsa da Dünya’ya en uzak olduğu konumdayken Ay daha küçük görünür.

19 Ocak’ta Ay ve Jüpiter, 24 Ocak’ta Ay ve Satürn, 31 Ocak’ta ise Ay ve Venüs birbirlerine yakın görünecek.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

21 Haziran yaz gündönümü yani gündüz süresinin en uzun, gece süresinin en kısa olduğu zaman.

Gökbilim ve Uzay

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) kuantum fiziği deneylerinin yapılacağı bir Soğuk Atom Laboratuvarı kurmaya hazırlanıyor. Laboratuvar, kurulumu tamamlandığında evrenin bilinen en soğuk yeri olacak.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilime biraz da olsa ilgi duyuyorsanız sizin de gökyüzünde ilk bakışta fark ettiğiniz yıldızların oluşturduğu şekiller vardır. Gözlem yaptıkça gökyüzündeki daha fazla şekil ve bu şekilleri oluşturan gökcisimleri hakkında bilgi sahibi olursunuz. 

Gökbilim ve Uzay

2018 TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Lisans Öğrencileri Yaz Programı başvuruları 4 Mayıs’ta sona eriyor.

Gökbilim ve Uzay

Karanlık maddenin doğası bugün hâlâ tartışma konusu. Ancak fizikçilerin çoğunun üzerinde anlaştığı bir nokta varsa o da karanlık maddenin gökadaların oluşumu açısından çok önemli olduğudur. 

Gökbilim ve Uzay

2014’ten beri düzenlenen ODTÜ Bilim Günleri bu yıl 28-28 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilimciler Samanyolu’nun merkezindeki devasa karadeliğin etrafında onlarca karadelik keşfetti. Sonuçlar, yıllar önce öne sürülmüş, çok büyük kütleli karadeliklerin binlerce karadelik tarafından çevrelendiğini öne süren bir kuramı destekliyor. Dr. Charles J. Hailey ve arkadaşlarının konu hakkında yazdığı makale Nature’da yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Güneş ışığı beyazdır fakat içinde birçok farklı rengi barındırır. Bu farklı renkleri, beyaz ışığı bir prizmadan geçirdiğimizde ya da bir gökkuşağı oluştuğu sırada görebiliriz. Güneş’ten gelen beyaz ışık Dünya atmosferinde yol alırken birçok parçacıkla çarpışarak saçılır.

Gökbilim ve Uzay

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi her yıl olduğu gibi bu yıl da kapılarını 7'den 77'ye tüm  gökyüzü meraklılarına açıyor. 21 Nisan’da başlayacak Halk Günü etkinlikleri ekim ayı sonuna kadar devam edecek ve ayda bir gerçekleştirilecek.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası bir araştırma grubu yeni bir ötegezegen keşfetti. K2-229b adı verilen, Dünya’ya yaklaşık 340 ışık yılı mesafedeki gezegenin çok yoğun bir çekirdeğe sahip olması bakımından Merkür’e benzediği belirtiliyor.