Skip to content Skip to navigation

Prof. Aziz Sancar GIS, TÜBİTAK Konya Bilim Kampı

Bilim Genç
21/06/2016 - 14:27

6. sınıfta okuyan kız öğrencilerin katıldığı Prof. Aziz Sancar GIS Kampları, nisan ve mayıs ayları içinde Türkiye’nin yedi bölgesini temsilen Zonguldak, Mersin, Şanlıurfa, Ardahan, Uşak, Ankara ve İstanbul illerinde STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) temasıyla gerçekleştirildi. Etkinliklere katılan öğrenciler arasından seçilen 63 kız öğrenci ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen 13 rehber öğretmen 11-12 Haziran tarihlerinde TÜBİTAK Konya Bilim Kampı’na katıldı.

 

 

Etkinliğin ilk gününde Konya Bilim Merkezi’ndeki “Temel Adımlar”, “Vücudumuz”, “Bilimin Sultanları” ve “Dünyamız” temalı sergileri gezen katılımcılar ardından sergi alanındaki etkileşimli düzenekleri denedi, gün sonunda da planetaryumda astronot temalı bir film izlediler. Öğrenciler zaman zaman yorgun düşse de öğrenme istekleri hiç azalmadı. İlk gün etkinlikleri Mevlana Kültür Merkezi’ndeki sema gösterisiyle son buldu.

Etkinliğin ikinci günü daha çok STEM alanında yapılan etkinliklerle geçti. Güne “Bağlantı Kuralım”, “Kriptoloji”, “Meyvelerin Müziği”, “Canlıların Dünyası” olmak üzere dört farklı ayaküstü atölye çalışmasıyla başlandı. Ardından bir bilim gösterisiyle öğrencilere maddenin halleri anlatıldı. Öğleden sonra planetaryumda Görünmeyen Dünyanın Gizemleri isimli bir film izlendi. Gösterim sonrası “Arabanı Tasarla” etkinliğine katılan öğrenciler tasarladıkları arabaları yarıştırdılar ve en hızlı ilk altı arabanın yanı sıra eğitmenlerin puanlarıyla en güzel üç araba belirlendi. İkinci gün etkinlikleri Mevlana Müzesi gezisiyle son buldu. Yoğun bir program sonrası katılımcılar ertesi günün sabahında illerine hareket ettiler.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.

Teknoloji

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri ulaşım. Bu nedenle geçmişten günümüze birçok farklı ulaşım türü ve aracı kullanılmış. Günümüzde ise -özellikle de şehirleşmedeki artışa bağlı olarak- insanların artan ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için yeni çözümlerin bulunması gerekiyor.

Teknoloji

Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, böceklerin beyinlerinin çalışma ilkelerini taklit eden yeni bir programlama yöntemini kullanarak bir süredir robot böcekler üzerinde deneyler yapıyor.

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.

Teknoloji

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe elektrikli araçların tek bir şarjla katettikleri mesafe yani menzilleri artarken, bataryaları tekrar şarj etmek için gerekli şarj istasyonları da yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.

Teknoloji

Filmlerde süper kahramanlar kılık değiştirdikten sonra özel güçler kazanır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilen mini robot da dış iskeletini değiştirerek farklı işlevler gerçekleştirebiliyor.