Skip to content Skip to navigation

Prof. Aziz Sancar GIS, TÜBİTAK Konya Bilim Kampı

Bilim Genç
21/06/2016 - 14:27

6. sınıfta okuyan kız öğrencilerin katıldığı Prof. Aziz Sancar GIS Kampları, nisan ve mayıs ayları içinde Türkiye’nin yedi bölgesini temsilen Zonguldak, Mersin, Şanlıurfa, Ardahan, Uşak, Ankara ve İstanbul illerinde STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) temasıyla gerçekleştirildi. Etkinliklere katılan öğrenciler arasından seçilen 63 kız öğrenci ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen 13 rehber öğretmen 11-12 Haziran tarihlerinde TÜBİTAK Konya Bilim Kampı’na katıldı.

 

 

Etkinliğin ilk gününde Konya Bilim Merkezi’ndeki “Temel Adımlar”, “Vücudumuz”, “Bilimin Sultanları” ve “Dünyamız” temalı sergileri gezen katılımcılar ardından sergi alanındaki etkileşimli düzenekleri denedi, gün sonunda da planetaryumda astronot temalı bir film izlediler. Öğrenciler zaman zaman yorgun düşse de öğrenme istekleri hiç azalmadı. İlk gün etkinlikleri Mevlana Kültür Merkezi’ndeki sema gösterisiyle son buldu.

Etkinliğin ikinci günü daha çok STEM alanında yapılan etkinliklerle geçti. Güne “Bağlantı Kuralım”, “Kriptoloji”, “Meyvelerin Müziği”, “Canlıların Dünyası” olmak üzere dört farklı ayaküstü atölye çalışmasıyla başlandı. Ardından bir bilim gösterisiyle öğrencilere maddenin halleri anlatıldı. Öğleden sonra planetaryumda Görünmeyen Dünyanın Gizemleri isimli bir film izlendi. Gösterim sonrası “Arabanı Tasarla” etkinliğine katılan öğrenciler tasarladıkları arabaları yarıştırdılar ve en hızlı ilk altı arabanın yanı sıra eğitmenlerin puanlarıyla en güzel üç araba belirlendi. İkinci gün etkinlikleri Mevlana Müzesi gezisiyle son buldu. Yoğun bir program sonrası katılımcılar ertesi günün sabahında illerine hareket ettiler.

İlgili İçerikler

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.

Teknoloji

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe elektrikli araçların tek bir şarjla katettikleri mesafe yani menzilleri artarken, bataryaları tekrar şarj etmek için gerekli şarj istasyonları da yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.

Teknoloji

Filmlerde süper kahramanlar kılık değiştirdikten sonra özel güçler kazanır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilen mini robot da dış iskeletini değiştirerek farklı işlevler gerçekleştirebiliyor.

Teknoloji

1. Kocaeli Bilişim Fuarı, 23-26 Kasım’da düzenlenecek. Türkiye’de teknolojinin geldiği son noktanın sergileneceği etkinlikte, yerli ve milli projeler öne çıkacak.

Teknoloji

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Konya Bilim Festivali bugün başladı. Üç gün sürecek festivalin açılış gününde Bilim Genç dergisi yayın kurulu üyeleri bilim söyleşileri ile yer aldı.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından alternatif enerjilerin kullanımına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları, Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde tamamlandı.

Teknoloji

SpaceX ve Tesla Motor şirketlerinin sahibi Elon Musk’ın, düşük maliyetle ses hızına yakın hızlarda seyahati mümkün kılmayı amaçlayan projesi hızyuvarın (Hyperloop) ilk testi gerçekleştirildi

Teknoloji

Vantilatörler sıcak yaz günlerinde serinlememize yardımcı olan bir hava akımı oluşturur. Aslında vantilatörler ortamın sıcaklığını azaltmaz.