Skip to content Skip to navigation

Prof. Aziz Sancar GIS, TÜBİTAK Konya Bilim Kampı

Bilim Genç
21/06/2016 - 14:27

6. sınıfta okuyan kız öğrencilerin katıldığı Prof. Aziz Sancar GIS Kampları, nisan ve mayıs ayları içinde Türkiye’nin yedi bölgesini temsilen Zonguldak, Mersin, Şanlıurfa, Ardahan, Uşak, Ankara ve İstanbul illerinde STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) temasıyla gerçekleştirildi. Etkinliklere katılan öğrenciler arasından seçilen 63 kız öğrenci ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen 13 rehber öğretmen 11-12 Haziran tarihlerinde TÜBİTAK Konya Bilim Kampı’na katıldı.

 

 

Etkinliğin ilk gününde Konya Bilim Merkezi’ndeki “Temel Adımlar”, “Vücudumuz”, “Bilimin Sultanları” ve “Dünyamız” temalı sergileri gezen katılımcılar ardından sergi alanındaki etkileşimli düzenekleri denedi, gün sonunda da planetaryumda astronot temalı bir film izlediler. Öğrenciler zaman zaman yorgun düşse de öğrenme istekleri hiç azalmadı. İlk gün etkinlikleri Mevlana Kültür Merkezi’ndeki sema gösterisiyle son buldu.

Etkinliğin ikinci günü daha çok STEM alanında yapılan etkinliklerle geçti. Güne “Bağlantı Kuralım”, “Kriptoloji”, “Meyvelerin Müziği”, “Canlıların Dünyası” olmak üzere dört farklı ayaküstü atölye çalışmasıyla başlandı. Ardından bir bilim gösterisiyle öğrencilere maddenin halleri anlatıldı. Öğleden sonra planetaryumda Görünmeyen Dünyanın Gizemleri isimli bir film izlendi. Gösterim sonrası “Arabanı Tasarla” etkinliğine katılan öğrenciler tasarladıkları arabaları yarıştırdılar ve en hızlı ilk altı arabanın yanı sıra eğitmenlerin puanlarıyla en güzel üç araba belirlendi. İkinci gün etkinlikleri Mevlana Müzesi gezisiyle son buldu. Yoğun bir program sonrası katılımcılar ertesi günün sabahında illerine hareket ettiler.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.

Teknoloji

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim insanları düşük maliyetli bir biyoyazıcı sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlar konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak bu araçların yolculuk etme konusundaki yetilerinin, insanlarla karşılaştırıldığında, hâlâ çok zayıf olduğu söylenebilir. Bilmedikleri bir yere yolculuk ederken araç kullanan insanlar yolculuğun büyük kısmında sadece yola bakar, yanlış yollara sapmamak için ara sıra haritalardan yardım alırlar.

Teknoloji

Yıldırım bir uçağa çarptığında hiç zarar vermeyebileceği gibi ciddi hasarlara da yol açabilir. Yıldırımların sebep olduğu son kaza 1988 yılında meydana geldi. Sonraki yıllarda ise yıldırımların uçaklar üzerinde etkilerinin belirlenmesi sayesinde etkin koruma teknikleri geliştirildi.

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Kaldırma kuvveti uçakların havada kalmasını sağlayan kuvvettir. Uçak kanatlarının üst kısmı alt kısmına göre daha bombelidir. Bu nedenle kanadın üst kısmından geçen hava, alt kısmından geçen havadan daha hızlı hareket eder.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.