Skip to content Skip to navigation

Saçın Kıvırcık Olmasına Sebep Olan Şey Nedir?

Dr. Tuba Sarıgül
23/09/2016 - 15:00

Saçımızın dokusu göz rengimiz gibi genetik olarak belirlenen fiziksel özelliklerimizden. Ancak saçın kimyasal yapısı aynı olmasına rağmen, bazı insanların saçlarının düz bazılarının ise kıvırcık olmasına sebep olan şey nedir sorusu akla gelebilir.

Saç büyük oranda ipliksi yapıdaki proteinler olan keratinden oluşur. Saçımızın yanı sıra derimizin ve tırnaklarımızın temel bileşeni olan keratin proteinlerinin farklı türleri vardır. Makro ölçekte moleküller olan keratin proteinlerinin yapı taşı olan ve monomer olarak isimlendirilen molekül birimleri kimyasal bağlarla birlerine bağlanarak uzun ipliksi yapıyı oluşturur.

Keratin proteinlerinin yapısındaki sistein amino asitlerinin yapısında kükürt atomları bulunur ve sistein amino asitleri yapısında kükürt bulunan diğer moleküllerle güçlü kimyasal bağlar oluşturabilir. Sistein amino asitlerinin saç telinin farklı bölümlerindeki sistein moleküllerine bağlanması saçın kıvrılmasına neden olur.

Saçın kalınlığı ve dokusu saç kökünün şekline ve büyüklüğüne bağlıdır. Örneğin düz saçların kökleri küresel şekildeyken, kıvırcık saçların kökleri ovaldir. Asimetrik ve yassı şekilli saç kökleri saç telinin kıvrılmasına neden olur.

Saç kökünün derinin içinde nasıl yönlendiği de saçın dokusunu etkiler. Düz saçların kökleri genellikle derinin altında dikey şekilde yönlenir. Kıvırcık saçların kökleri ise derinin altında kıvrılmış şekilde bulunur.

İlgili İçerikler

Biyoloji

Uluslararası bir araştırma grubu beş yeni sentetik maya kromozomu üretmeyi başardı. Bu durum organizmanın genetik malzemesinin %30’unun değiştirildiği anlamına geliyor.

Biyoloji

Bitkileri hareket etmeyen canlılar olarak biliriz. Aslında belli ölçekte hareket edebilirler. Gün içinde Güneş’i takip eden ayçiçekleri bu durumun dikkat çekici bir örneğidir.

Biyoloji

Bilim Genç’in kitap ödüllü fotoğraf yarışmasında şubat ayında objektiflerinizi dostlarımız hayvanların yüz ifadelerine odaklamanızı istemiştik. Siz de bu süreçte gözlemlediğiniz dikkat çekici hayvan portreleri fotoğraflarını Bilim Genç’te paylaştınız.

Biyoloji

Bilim söyleşileri yarı yıl tatilinden sonra hız kesmeden devam ediyor. Ulusal ve uluslararası ödül sahibi bilim insanlarını gençlerle buluşturan Bilim Genç Bilim Söyleşileri 15 Şubat’ta Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’ndeydi. 

Biyoloji

Ulusal ve uluslararası ödül sahibi bilim insanlarını gençlerle buluşturmayı hedefleyen Bilim Genç Bilim Söyleşileri 22 Şubat 2017 tarihinde Kırıkkale Fen Lisesi ve Şehit Alpaslan Yazıcı Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’ndeydi. 

Biyoloji

Bilim Genç Bilim Söyleşileri ile alanında uzman bilim insanları gençlerle buluşmaya devam ediyor. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden Prof. Dr. Zafer Evis, 17 Şubat’ta Ankara Gazi Anadolu Lisesi öğrencileri ile bir araya geldi.

Biyoloji

Boston Çocuk Hastanesi’nde ve Harvard Tıp Okulu’nda çalışan Dr. Gwenaëlle Géléoc ve arkadaşları, 2015 yılında sağırlığı tedavi etmek için bir gen terapisi geliştirdiklerini ve yöntemi fareler üzerinde başarıyla test ettiklerini açıklamıştı.

Biyoloji

Deney Kutusu köşesinin bu etkinliğinde küresel çölleşmeye karşı park ve bahçeleri yaklaşık dört kat daha hızlı, kolay, sağlıklı ve ucuz bir şekilde yeşillendirmek amacıyla kullanılan tohum bombaları hazırlıyoruz.

Biyoloji

Bir laboratuvarın içinde bir kafes, kafesin içinde sakin sakin duran bir fare ve bir çekirge... Birden bir araştırmacı bir düğmeye basar ve her şey değişir.

Biyoloji

Portreler, odağındaki nesnenin kişiliğini yansıtan fotoğraflardır. Peki, fotoğraflarınızda bir hayvanın duygularını yansıtabilir misiniz? Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde bu ay objektiflerinizi hayvanların yüz ifadelerine odaklamanızı istiyoruz.