Skip to content Skip to navigation

Ses Topu

Namdar Gürsönmez
07/10/2015 - 16:10

Günlük yaşantımızda ses önemli bir rol oynar. Çevremizdeki kişilerle iletişim kurabilmek ve sevincimizi, üzüntümüzü başkalarıyla paylaşmak için sesimizi kullanırız. Hayvanlar da bizim gibi sesle iletişim kurarlar.

Bir enerji türü olan ses, maddelerin titreşmesi sonucu oluşur. Bulunduğu ortamda dalgalar halinde yayılan ses havanın içinde yol alırken görünmez, ancak ses dalgalarının etkileri ile hissedilebilir veya gözlemlenebilir.

Bu etkinliğimizde sesin oluşması, dalgalar halinde yayılması ve etkilerini gösteren bir düzenek tasarlayacağız.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

 • 1 adet PVC plastik boru (10 cm çapında 20 cm uzunluğunda)
 • 1 adet büyük boy balon
 • 1 adet çöp şiş
 • 1 adet pipet
 • 1 adet dondurma çubuğu veya tahta dil basacağı
 • 2 plastik kapak (5 lt’lik pet şişe)
 • 2 plastik kapak (2,5 lt’lik pet şişe)
 • 1 adet paket lastiği (kalın)
 • Karton (15 cm x 15 cm)
 • Kâğıt bardak
 • Silikon tabancası ve yapıştırıcı
 • Makas
 • Cetvel

Etkinliğin yapılışı:

1- Kartondan 11 cm çapında dairesel bir parça keselim. Kestiğimiz kartonun merkezinde 5 cm çapında dairesel bir delik açalım.

2- Büyük boy balonu orta noktasından makas ile ikiye keselim.

3- Dairesel olarak kestiğimiz kartonu silikonla plastik borunun alt tabanına yapıştıralım.

4- Kestiğimiz balonu esneterek plastik borunun açıkta kalan kısmına tutturalım ve paket lastiği ile sabitleyelim.

5- Çöp şişten 15 cm, pipetten ise 10 cm uzunluğunda parçalar keselim. Plastik kapakların merkezinde çöp şişin geçebileceği delikler açalım.

6- Çöp şişi pipetin iç kısmından geçirerek uçlarına plastik kapakları takalım.

7- Dondurma çubuğu veya tahta dil basacağı ile çöp şişin takılı pipeti silikon ile PVC plastik boruya yapıştıralım.

8- Artık düzeneğimiz çalışmaya hazır. Ses topunun karşısında kâğıt bardaklardan bir set oluşturalım.

9- Ses topumuzu balonun tabanından tutarak geriye doğru çekip gerelim. Esneyen plastik balonda potansiyel enerji depolanır. Gerdiğimiz balonu serbest bıraktığımızda ise potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşür ve hava moleküllerinin titreşmesiyle ses dalgaları oluşur. Ses dalgaları enerji taşıdığı için kâğıt bardaklara etki ederek bardakların hareket etmesine ve yer değiştirmesine neden olur.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.

Teknoloji

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim insanları düşük maliyetli bir biyoyazıcı sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlar konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak bu araçların yolculuk etme konusundaki yetilerinin, insanlarla karşılaştırıldığında, hâlâ çok zayıf olduğu söylenebilir. Bilmedikleri bir yere yolculuk ederken araç kullanan insanlar yolculuğun büyük kısmında sadece yola bakar, yanlış yollara sapmamak için ara sıra haritalardan yardım alırlar.

Teknoloji

Yıldırım bir uçağa çarptığında hiç zarar vermeyebileceği gibi ciddi hasarlara da yol açabilir. Yıldırımların sebep olduğu son kaza 1988 yılında meydana geldi. Sonraki yıllarda ise yıldırımların uçaklar üzerinde etkilerinin belirlenmesi sayesinde etkin koruma teknikleri geliştirildi.

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Kaldırma kuvveti uçakların havada kalmasını sağlayan kuvvettir. Uçak kanatlarının üst kısmı alt kısmına göre daha bombelidir. Bu nedenle kanadın üst kısmından geçen hava, alt kısmından geçen havadan daha hızlı hareket eder.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.