Skip to content Skip to navigation

Ses Topu

Namdar Gürsönmez
07/10/2015 - 16:10

Günlük yaşantımızda ses önemli bir rol oynar. Çevremizdeki kişilerle iletişim kurabilmek ve sevincimizi, üzüntümüzü başkalarıyla paylaşmak için sesimizi kullanırız. Hayvanlar da bizim gibi sesle iletişim kurarlar.

Bir enerji türü olan ses, maddelerin titreşmesi sonucu oluşur. Bulunduğu ortamda dalgalar halinde yayılan ses havanın içinde yol alırken görünmez, ancak ses dalgalarının etkileri ile hissedilebilir veya gözlemlenebilir.

Bu etkinliğimizde sesin oluşması, dalgalar halinde yayılması ve etkilerini gösteren bir düzenek tasarlayacağız.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

 • 1 adet PVC plastik boru (10 cm çapında 20 cm uzunluğunda)
 • 1 adet büyük boy balon
 • 1 adet çöp şiş
 • 1 adet pipet
 • 1 adet dondurma çubuğu veya tahta dil basacağı
 • 2 plastik kapak (5 lt’lik pet şişe)
 • 2 plastik kapak (2,5 lt’lik pet şişe)
 • 1 adet paket lastiği (kalın)
 • Karton (15 cm x 15 cm)
 • Kâğıt bardak
 • Silikon tabancası ve yapıştırıcı
 • Makas
 • Cetvel

Etkinliğin yapılışı:

1- Kartondan 11 cm çapında dairesel bir parça keselim. Kestiğimiz kartonun merkezinde 5 cm çapında dairesel bir delik açalım.

2- Büyük boy balonu orta noktasından makas ile ikiye keselim.

3- Dairesel olarak kestiğimiz kartonu silikonla plastik borunun alt tabanına yapıştıralım.

4- Kestiğimiz balonu esneterek plastik borunun açıkta kalan kısmına tutturalım ve paket lastiği ile sabitleyelim.

5- Çöp şişten 15 cm, pipetten ise 10 cm uzunluğunda parçalar keselim. Plastik kapakların merkezinde çöp şişin geçebileceği delikler açalım.

6- Çöp şişi pipetin iç kısmından geçirerek uçlarına plastik kapakları takalım.

7- Dondurma çubuğu veya tahta dil basacağı ile çöp şişin takılı pipeti silikon ile PVC plastik boruya yapıştıralım.

8- Artık düzeneğimiz çalışmaya hazır. Ses topunun karşısında kâğıt bardaklardan bir set oluşturalım.

9- Ses topumuzu balonun tabanından tutarak geriye doğru çekip gerelim. Esneyen plastik balonda potansiyel enerji depolanır. Gerdiğimiz balonu serbest bıraktığımızda ise potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşür ve hava moleküllerinin titreşmesiyle ses dalgaları oluşur. Ses dalgaları enerji taşıdığı için kâğıt bardaklara etki ederek bardakların hareket etmesine ve yer değiştirmesine neden olur.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.

Teknoloji

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri ulaşım. Bu nedenle geçmişten günümüze birçok farklı ulaşım türü ve aracı kullanılmış. Günümüzde ise -özellikle de şehirleşmedeki artışa bağlı olarak- insanların artan ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için yeni çözümlerin bulunması gerekiyor.

Teknoloji

Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, böceklerin beyinlerinin çalışma ilkelerini taklit eden yeni bir programlama yöntemini kullanarak bir süredir robot böcekler üzerinde deneyler yapıyor.

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.

Teknoloji

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe elektrikli araçların tek bir şarjla katettikleri mesafe yani menzilleri artarken, bataryaları tekrar şarj etmek için gerekli şarj istasyonları da yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.

Teknoloji

Filmlerde süper kahramanlar kılık değiştirdikten sonra özel güçler kazanır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilen mini robot da dış iskeletini değiştirerek farklı işlevler gerçekleştirebiliyor.