Skip to content Skip to navigation

Ses Topu

Namdar Gürsönmez
07/10/2015 - 16:10

Günlük yaşantımızda ses önemli bir rol oynar. Çevremizdeki kişilerle iletişim kurabilmek ve sevincimizi, üzüntümüzü başkalarıyla paylaşmak için sesimizi kullanırız. Hayvanlar da bizim gibi sesle iletişim kurarlar.

Bir enerji türü olan ses, maddelerin titreşmesi sonucu oluşur. Bulunduğu ortamda dalgalar halinde yayılan ses havanın içinde yol alırken görünmez, ancak ses dalgalarının etkileri ile hissedilebilir veya gözlemlenebilir.

Bu etkinliğimizde sesin oluşması, dalgalar halinde yayılması ve etkilerini gösteren bir düzenek tasarlayacağız.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

 • 1 adet PVC plastik boru (10 cm çapında 20 cm uzunluğunda)
 • 1 adet büyük boy balon
 • 1 adet çöp şiş
 • 1 adet pipet
 • 1 adet dondurma çubuğu veya tahta dil basacağı
 • 2 plastik kapak (5 lt’lik pet şişe)
 • 2 plastik kapak (2,5 lt’lik pet şişe)
 • 1 adet paket lastiği (kalın)
 • Karton (15 cm x 15 cm)
 • Kâğıt bardak
 • Silikon tabancası ve yapıştırıcı
 • Makas
 • Cetvel

Etkinliğin yapılışı:

1- Kartondan 11 cm çapında dairesel bir parça keselim. Kestiğimiz kartonun merkezinde 5 cm çapında dairesel bir delik açalım.

2- Büyük boy balonu orta noktasından makas ile ikiye keselim.

3- Dairesel olarak kestiğimiz kartonu silikonla plastik borunun alt tabanına yapıştıralım.

4- Kestiğimiz balonu esneterek plastik borunun açıkta kalan kısmına tutturalım ve paket lastiği ile sabitleyelim.

5- Çöp şişten 15 cm, pipetten ise 10 cm uzunluğunda parçalar keselim. Plastik kapakların merkezinde çöp şişin geçebileceği delikler açalım.

6- Çöp şişi pipetin iç kısmından geçirerek uçlarına plastik kapakları takalım.

7- Dondurma çubuğu veya tahta dil basacağı ile çöp şişin takılı pipeti silikon ile PVC plastik boruya yapıştıralım.

8- Artık düzeneğimiz çalışmaya hazır. Ses topunun karşısında kâğıt bardaklardan bir set oluşturalım.

9- Ses topumuzu balonun tabanından tutarak geriye doğru çekip gerelim. Esneyen plastik balonda potansiyel enerji depolanır. Gerdiğimiz balonu serbest bıraktığımızda ise potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşür ve hava moleküllerinin titreşmesiyle ses dalgaları oluşur. Ses dalgaları enerji taşıdığı için kâğıt bardaklara etki ederek bardakların hareket etmesine ve yer değiştirmesine neden olur.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

1. Kocaeli Bilişim Fuarı, 23-26 Kasım’da düzenlenecek. Türkiye’de teknolojinin geldiği son noktanın sergileneceği etkinlikte, yerli ve milli projeler öne çıkacak.

Teknoloji

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Konya Bilim Festivali bugün başladı. Üç gün sürecek festivalin açılış gününde Bilim Genç dergisi yayın kurulu üyeleri bilim söyleşileri ile yer aldı.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından alternatif enerjilerin kullanımına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları, Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde tamamlandı.

Teknoloji

SpaceX ve Tesla Motor şirketlerinin sahibi Elon Musk’ın, düşük maliyetle ses hızına yakın hızlarda seyahati mümkün kılmayı amaçlayan projesi hızyuvarın (Hyperloop) ilk testi gerçekleştirildi

Teknoloji

Vantilatörler sıcak yaz günlerinde serinlememize yardımcı olan bir hava akımı oluşturur. Aslında vantilatörler ortamın sıcaklığını azaltmaz. 

Teknoloji

Amerika Birleşik Devletleri donanması, II. Dünya Savaşı sırasında Avrupa’ya malzeme taşımak için kargo gemileri üretti. Özgürlük Gemisi (Liberty...

Teknoloji

Örümceklerin ağ örerken ürettikleri ipek doğadaki en güçlü malzemelerden biridir. 

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenecek Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması, 13-16 Temmuz 2017 tarihlerinde TUSAŞ-TAI Kahramankazan Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Günümüzde elektrikli araçlarla ilgili en önemli sorunlardan biri menzillerinin kısa olması.

Teknoloji

Silisyum ve kısaca CMOS olarak adlandırılan tamamlayıcı metal-oksit yarı iletkenler kullanılan mikroelektronik cihazlar sayesinde son 40 yılda bilgisayar, telefon ve kamera teknolojilerinde çok önemli gelişmeler yaşandı.