Skip to content Skip to navigation

Shell Eco-marathon Türkiye’de Geleceğin Mühendisleri Yarıştı

Nagehan Ramazanoğlu
01/12/2015 - 17:20

“En az yakıtla en uzun mesafe” hedefiyle gençleri araç teknolojileri konusunda çalışmaya teşvik eden Shell Eco-marathon, 27-29 Kasım 2015 tarihlerinde Türkiye’de ilk defa düzenlendi. Shell Türkiye ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliği ile İstanbul TİM Kampüsü’nde gerçekleştirilen yarışa lise ve üniversitelerden 13 takım katıldı. Hollanda’dan Eindhoven Teknoloji Üniversitesi öğrencileri ise geliştirdikleri Nova adlı araçla yarışta konuk ekip olarak yer aldılar.

30 yılı aşkın süredir uluslararası boyutta düzenlenen ve her yıl binlerce öğrencinin katıldığı etkinlikte, genç mühendis adaylarının geliştirdiği benzin ve dizel yakıtlı araçların yanı sıra batarya-elektrik, hidrojen ve etanol gibi alternatif enerjiler ile çalışan araçlara da yer veriliyor.

Hava koşullarının uygun olmaması nedeniyle “Prototip” kategorisindeki yarışların iptal edildiği etkinlikte, “Şehir Konsepti” kategorisinde birinciliği Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin “Energy Techologies Team” takımı elde etti. Sakarya Üniversitesi ortaklığı ile üretilen araç 50 kuruşa denk gelen 1 kWs elektrik tüketimi ile 144 km yol katedebiliyor.

İki araçla yarışmaya katılan Gediz Üniversitesi “İnovasyon Ödülü”ne layık görülürken, Ankara Üniversitesi “Tasarım”, Yıldız Teknik Üniversitesi “Emniyet”, Terakki Vakfı takımları “Takım Ruhu”, Konya Özel Diltaş Lisesi ise “Gelecek Vaat Eden Takım” ödülünü aldı. Dereceye giren takımlara plaketleri 3 Aralık Perşembe günü, TİM tarafından organize edilen Türkiye İnovasyon Haftası’nda, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile Hollanda Prensi Maurits Van Oranje’nin katılımıyla düzenlenecek ödül töreninde takdim edilecek.

 

Shell Eco-marathon Türkiye’ye Katılan Ekipler

Okul Adı

Araç Kategorisi

Enerji Kaynağı

İstanbul Teknik Üniversitesi

Prototip

Benzin

Gediz Üniversitesi

Prototip

Benzin

Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Tepeören Anadolu Lisesi

Prototip

Benzin

Yıldız Teknik Üniversitesi

Prototip

Batarya-elektrik

Ankara Üniversitesi

Prototip

Batarya-elektrik

Kırıkkale Üniversitesi

Prototip

Batarya-elektrik

Konya Özel Diltaş Lisesi

Prototip

Batarya-elektrik

Gediz Üniversitesi

Şehir konsepti

Benzin

Celal Bayar Üniversitesi

Şehir konsepti

Benzin

Yıldız Teknik Üniversitesi

Şehir konsepti

Batarya-elektrik

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi

Şehir konsepti

Batarya-elektrik

Karadeniz Teknik Üniversitesi

Şehir konsepti

Batarya-elektrik

Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Fen Lisesi

Şehir konsepti

Batarya-elektrik

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.