Skip to content Skip to navigation

Shell Eco-marathon Türkiye’de Geleceğin Mühendisleri Yarıştı

Nagehan Ramazanoğlu
01/12/2015 - 17:20

“En az yakıtla en uzun mesafe” hedefiyle gençleri araç teknolojileri konusunda çalışmaya teşvik eden Shell Eco-marathon, 27-29 Kasım 2015 tarihlerinde Türkiye’de ilk defa düzenlendi. Shell Türkiye ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliği ile İstanbul TİM Kampüsü’nde gerçekleştirilen yarışa lise ve üniversitelerden 13 takım katıldı. Hollanda’dan Eindhoven Teknoloji Üniversitesi öğrencileri ise geliştirdikleri Nova adlı araçla yarışta konuk ekip olarak yer aldılar.

30 yılı aşkın süredir uluslararası boyutta düzenlenen ve her yıl binlerce öğrencinin katıldığı etkinlikte, genç mühendis adaylarının geliştirdiği benzin ve dizel yakıtlı araçların yanı sıra batarya-elektrik, hidrojen ve etanol gibi alternatif enerjiler ile çalışan araçlara da yer veriliyor.

Hava koşullarının uygun olmaması nedeniyle “Prototip” kategorisindeki yarışların iptal edildiği etkinlikte, “Şehir Konsepti” kategorisinde birinciliği Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin “Energy Techologies Team” takımı elde etti. Sakarya Üniversitesi ortaklığı ile üretilen araç 50 kuruşa denk gelen 1 kWs elektrik tüketimi ile 144 km yol katedebiliyor.

İki araçla yarışmaya katılan Gediz Üniversitesi “İnovasyon Ödülü”ne layık görülürken, Ankara Üniversitesi “Tasarım”, Yıldız Teknik Üniversitesi “Emniyet”, Terakki Vakfı takımları “Takım Ruhu”, Konya Özel Diltaş Lisesi ise “Gelecek Vaat Eden Takım” ödülünü aldı. Dereceye giren takımlara plaketleri 3 Aralık Perşembe günü, TİM tarafından organize edilen Türkiye İnovasyon Haftası’nda, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile Hollanda Prensi Maurits Van Oranje’nin katılımıyla düzenlenecek ödül töreninde takdim edilecek.

 

Shell Eco-marathon Türkiye’ye Katılan Ekipler

Okul Adı

Araç Kategorisi

Enerji Kaynağı

İstanbul Teknik Üniversitesi

Prototip

Benzin

Gediz Üniversitesi

Prototip

Benzin

Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Tepeören Anadolu Lisesi

Prototip

Benzin

Yıldız Teknik Üniversitesi

Prototip

Batarya-elektrik

Ankara Üniversitesi

Prototip

Batarya-elektrik

Kırıkkale Üniversitesi

Prototip

Batarya-elektrik

Konya Özel Diltaş Lisesi

Prototip

Batarya-elektrik

Gediz Üniversitesi

Şehir konsepti

Benzin

Celal Bayar Üniversitesi

Şehir konsepti

Benzin

Yıldız Teknik Üniversitesi

Şehir konsepti

Batarya-elektrik

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi

Şehir konsepti

Batarya-elektrik

Karadeniz Teknik Üniversitesi

Şehir konsepti

Batarya-elektrik

Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Fen Lisesi

Şehir konsepti

Batarya-elektrik

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Topluluğu tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen İletişim ve Bilişim Teknolojileri Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Hollywood, 1920’li yılların başında dünyanın önde gelen film üretim merkezi haline geldi. Avrupa sinemasıysa özel efektler konusunda teknik olarak üst düzey projeler üretti.

Teknoloji

İtalya Teknoloji Entitüsü’nde çalışan Indrek Must, Edoardo Sinibaldi ve Barbara Mazzolai bitki filizleri gibi kıvrılabilen ve tırmanabilen yumuşak bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Connecticut ve Toronto üniversitelerinden bir grup araştırmacı basınç, sıcaklık, hareket, titreşim, ses ve manyetik alanları algılayabilen bir sensör geliştirdi. Gelecekte, derileri yanmış hastaların yeniden hissetmesine imkân veren yapay derilerin geliştirilmesi mümkün olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar sayesinde hastaların hasarlı organlarının modelleri birebir ölçüde üretilerek ameliyat öncesi provalarda doktorlar tarafından kullanılıyor.

Teknoloji

“Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla gerçekleştirilecek yarışmaya kendi projesini hayata geçirmek isteyen girişimcilik ruhuna sahip üniversite öğrencileri, akademisyenler ve girişimci şirketler başvurabiliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü tarafından bu yıl 15.’si düzenlenen RLC Günleri’nin başvuruları başladı.