Skip to content Skip to navigation

Silfra Çatlağı

Dr. Bülent Gözcelioğlu
26/04/2017 - 16:53

Kuzey Amerika ile Avrupa kıtasına aynı anda dokunabileceğiniz bir bölge olduğunu biliyor muydunuz?

Günümüzdeki kıtalar geçmişte Pangea adı verilen tek bir parça halindeydi. Daha sonra Pangea ayrılmaya başladı ve kıtalar bugünkü şeklini aldı. Ancak bu süreç sona ermedi, kıtalar birbirlerinden ayrılmaya hâlâ devam ediyor. Bu ayrılma o kadar yavaş gerçekleşiyor ki her şey durağanmış gibi görünüyor. Dünyanın bazı yerlerinde bu ayrılmanın izlerine rastlamak mümkün. Örneğin Türkiye her yıl 1-2 santimetre kadar Yunanistan’a yaklaşıyor. Öngörülere göre 50 milyon yıl sonra topraklarımız Yunanistan ile birleşmiş olacak. Bu durumun bir başka örneği Kuzey Amerika ile Avrupa kıta plakaları arasında daha yakından görülebilir. Ayrılmanın gözlendiği en iyi noktaysa İzlanda’nın başkenti Reykjavik'teki Silfra bölgesi. Thingvellir Milli Parkı’ndaki Thingvallavatn Gölü içinde yer alan ve Silfra Çatlağı ya da Silfra Yarığı olarak bilinen bu bölge Atlantik Okyanusu’nun ortasından geçen ve İzlanda’da karaya çıkan fayın uzantısı. Karadan da görülen çatlağın en ilgi çekici kısmı yani iki kıtanın birbirine en yakın olduğu kısım sualtında. Silfra Çatlağı bir insanın yüzebileceği genişlikte. En dar yeri 50 cm’ye kadar düşüyor. Her yıl yaklaşık 2 santimetre kadar genişleyen çatlaktaki suyun berraklığı ise bir diğer çarpıcı özellik. Sualtındaki görüş 100 metreden fazla. Akdeniz’deki en iyi görüşün 30-40 metre olduğu düşünüldüğünde bunun ne anlama geldiği daha iyi anlaşılabilir. Berraklığın nedeni buradaki suyun volkanik kayaçların içinden uzun yıllar boyunca süzülmesi. Suyun sıcaklığıysa yıl boyu 2oC - 4oC arasında. Beş farklı bölümden oluşan Silfra’da yalnızca 120 metre uzunluğa ve 45 metre genişliğe sahip “büyük çatlak” olarak bilinen bölümde tüplü ya da tüpsüz dalışa izin veriliyor. 

İlgili İçerikler

Yerbilimleri

Fotoğrafta gördüğünüz neredeyse dikdörtgen prizma biçimindeki beyaz yapı tamamen doğal yollarla oluşmuş bir buzdağı.

Yerbilimleri

Geçmişte  Britanya Adası’nın iki antik kıtanın çarpışması sonucunda oluştuğu düşünülürdü. Ancak Plymouth Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yaptığı çalışmalar Britanya Adası’nın iki değil üç antik kıtanın çarpışması sonucunda oluştuğuna işaret ediyor.

Yerbilimleri

Mavi delikler, deniz seviyesinin günümüzden daha düşük olduğu buz devirlerinde oluşmuş obruklardır. Genellikle kenarları dik, ağzı daire biçimdeki bu çukurlar deniz seviyesi yükseldikten sonra su altında kalmış.

Yerbilimleri

Colorado ve Montana üniversitelerinden bilim insanları büyük depremlerin sıklığı ile Dünya’nın dönüş hızındaki çok küçük değişimler arasında bir b

Yerbilimleri

Bilinen en eski soyut çizim Güney Afrika’daki Bolombos Mağarası’nda keşfedildi. Günümüzden 70.000 yıl öncesine tarihlendirilen aşı boyalı figür, daha önceleri bilinen en eski soyut çizimden 30.000 yıl daha eski.

Yerbilimleri

Yazar ve fotoğrafçı Anthony Murphy, İrlanda’daki Boyne Vadisi’nin yakınındaki arkeolojik bölgede binlerce yıldır gizli kalmış antik bir yapı keşfetti. Murphy, bölgeyi döner kanatlı insansız hava aracı (drone) ile görüntüledi.

Yerbilimleri

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde haziran ayında objektiflerinizi çevrenizde gördüğünüz doğal oluşumlara odaklamanızı istemiştik.

Yerbilimleri

Ürdün’deki Shubayqa 1 kazı alanında yapılan çalışmalarda 14.400 yıl önce üretilmiş bir bazlamanın yanmış kalıntıları bulundu.

Yerbilimleri

Şanlıurfa’da bugünlerde büyük bir sevinç yaşanıyor. 12 bin yıllık geçmişe sahip olan Göbeklitepe UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alındı.

Yerbilimleri

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde temmuz ayında objektiflerinizi çevrenizdeki geçmişe ait izlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Arkeoloji etiketini eklemeyi unutmayın.