Skip to content Skip to navigation

Soyulmadan Önce Dilimlenen Muz

Bilim Genç
28/05/2015 - 11:22

Merhaba arkadaşlar. Bugün ailenizi ve arkadaşlarınızı şaşırtabileceğiniz bir etkinlik yapacağız. Anlatacağımız yöntemle bir muzu dikiş iğnesi yardımıyla soymadan dilimleyebilir ve daha sonra çevrenizdekilere ikram edebilirsiniz. Etkinliğimizde iğne kullanacağımız için mümkün olduğunca dikkatli olalım.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

  • 1 adet muz
  • 1 adet dikiş iğnesi
  • 1 adet peçete

Etkinliğin yapılışı:

1- Muzun dış kabuğunu sadece bir tarafından dikiş iğnesi ile belli aralıklarla delelim.

2- Deldiğimiz ilk noktaya iğneyi yerleştirelim. Daha sonra iğneyi muz kabuğunun diğer tarafına geçirmeden, muzu içeriden kesecek doğrultuda hareket ettirelim. Bunu her bir delik için ayrı ayrı tekrarlayalım.

3– Peçeteyle delik noktalarından çıkan muz akıntılarını temizleyelim.

4– Muzumuz hazır. Muzun delikli tarafını avuç içinize denk getirip diğer tarafını soyarak çevrenizdekileri şaşırtabilirsiniz.

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları elektromobil ve hidromobil kategorilerindeki final yarışları ile sona erdi.

Teknoloji

Etkinliğin ikinci gününde otonom araç kategorisi yarışları gerçekleştirildi. Yıldız Teknik Üniversitesi'nden AESK takımı "Electra" isimli aracıyla birinci oldu. 

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda ilk gün elektromobil ve hidromobil kategorisinde birinci final yarışları gerçekleştirildi.

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları 6-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında İzmit Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.

Teknoloji

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim insanları düşük maliyetli bir biyoyazıcı sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlar konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak bu araçların yolculuk etme konusundaki yetilerinin, insanlarla karşılaştırıldığında, hâlâ çok zayıf olduğu söylenebilir. Bilmedikleri bir yere yolculuk ederken araç kullanan insanlar yolculuğun büyük kısmında sadece yola bakar, yanlış yollara sapmamak için ara sıra haritalardan yardım alırlar.

Teknoloji

Yıldırım bir uçağa çarptığında hiç zarar vermeyebileceği gibi ciddi hasarlara da yol açabilir. Yıldırımların sebep olduğu son kaza 1988 yılında meydana geldi. Sonraki yıllarda ise yıldırımların uçaklar üzerinde etkilerinin belirlenmesi sayesinde etkin koruma teknikleri geliştirildi.

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.