Skip to content Skip to navigation

Soyulmadan Önce Dilimlenen Muz

Bilim Genç
28/05/2015 - 11:22

Merhaba arkadaşlar. Bugün ailenizi ve arkadaşlarınızı şaşırtabileceğiniz bir etkinlik yapacağız. Anlatacağımız yöntemle bir muzu dikiş iğnesi yardımıyla soymadan dilimleyebilir ve daha sonra çevrenizdekilere ikram edebilirsiniz. Etkinliğimizde iğne kullanacağımız için mümkün olduğunca dikkatli olalım.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

  • 1 adet muz
  • 1 adet dikiş iğnesi
  • 1 adet peçete

Etkinliğin yapılışı:

1- Muzun dış kabuğunu sadece bir tarafından dikiş iğnesi ile belli aralıklarla delelim.

2- Deldiğimiz ilk noktaya iğneyi yerleştirelim. Daha sonra iğneyi muz kabuğunun diğer tarafına geçirmeden, muzu içeriden kesecek doğrultuda hareket ettirelim. Bunu her bir delik için ayrı ayrı tekrarlayalım.

3– Peçeteyle delik noktalarından çıkan muz akıntılarını temizleyelim.

4– Muzumuz hazır. Muzun delikli tarafını avuç içinize denk getirip diğer tarafını soyarak çevrenizdekileri şaşırtabilirsiniz.

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri ulaşım. Bu nedenle geçmişten günümüze birçok farklı ulaşım türü ve aracı kullanılmış. Günümüzde ise -özellikle de şehirleşmedeki artışa bağlı olarak- insanların artan ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için yeni çözümlerin bulunması gerekiyor.

Teknoloji

TÜBİTAK'tan Yeni Yıla Özel Abonelik Kampanyası

Teknoloji

Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, böceklerin beyinlerinin çalışma ilkelerini taklit eden yeni bir programlama yöntemini kullanarak bir süredir robot böcekler üzerinde deneyler yapıyor.

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.

Teknoloji

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe elektrikli araçların tek bir şarjla katettikleri mesafe yani menzilleri artarken, bataryaları tekrar şarj etmek için gerekli şarj istasyonları da yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.

Teknoloji

Filmlerde süper kahramanlar kılık değiştirdikten sonra özel güçler kazanır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilen mini robot da dış iskeletini değiştirerek farklı işlevler gerçekleştirebiliyor.

Teknoloji

1. Kocaeli Bilişim Fuarı, 23-26 Kasım’da düzenlenecek. Türkiye’de teknolojinin geldiği son noktanın sergileneceği etkinlikte, yerli ve milli projeler öne çıkacak.

Teknoloji

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Konya Bilim Festivali bugün başladı. Üç gün sürecek festivalin açılış gününde Bilim Genç dergisi yayın kurulu üyeleri bilim söyleşileri ile yer aldı.