Skip to content Skip to navigation

STEM & Makers Fest/Expo Türkiye 2015 & 1. STEM Öğretmenler Konferansı

Dr. Zeynep Bilgici
28/08/2015 - 18:43

Bilimsel araştırmaların artırılması ve teknolojik gelişmenin hızlandırılması için bireylerin soru sorma, problemleri tanımlama, yenilikçi düşünme gibi farklı yetilere sahip olması gerekir. Bütün bu özelliklerin kazandırılmasına imkân sağlayan farklı eğitim projelerinin yer aldığı STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik), bu konuda atılan önemli adımlardan biri. Bilişimle girişimciliğe öncülük eden bu projelerle birlikte bireylerde “ben de yapabilirim” duygusunu öne çıkarmayı hedefleyen “maker” çalışmaları her geçen gün hızla yayılıyor. Sosyal ve ekonomik kalkınmayı sağlaması öngörülen bütün bu projelerin ve çalışmaların yer aldığı STEM & Makers Fest/Expo Türkiye 2015 & 1. STEM Öğretmenler Konferansı 7-8 Eylül tarihlerinde Hacettepe Beytepe Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

Bu alanlarla ilgilenen herkese ve okulunu bir STEM/makers okuluna dönüştürmek isteyen öğretmen ve yöneticilere açık olan bu etkinliğe katılım ücretsiz. Atölye çalışmaları ve bilim gösterilerinin de yer alacağı etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.stemandmakers.com adresinden ulaşabilirsiniz

İlgili İçerikler

Teknoloji

Günlük hayatta sıkça bardak ya da fincan ile çay ve kahve gibi içecekler tüketiriz. Bu içecekleri tükettikten sonra bardağın ya da fincanın içinde ve çevresinde lekeler kalır. Lekeleri elimizle temizlemeye çalışırken zaman zaman istenmeyen kesikler ve yaralanmalar meydana gelir. Bu etkinliğimizde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Gerçek hayatta karşılaşmadığımız pek çok olay filmlere konu oluyor. Ayrıca olaylar günlük hayatta karşılaşılabilecek şeyler olsa bile, bazı sahnelerin oyuncular tarafından gerçekten oynanırken çekilmesi imkânsız olabiliyor. Örneğin bir aksiyon filmi düşünün. Filmin kahramanı bir trenin içinde kendisini kovalayanlardan kaçıyor, bir vagondan diğerine geçiyor.

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) 6-12 Ağustos 2018’de Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.

Teknoloji

Bataryalar elektrikli araçların anahtar role sahip parçasıdır ve en pahalı bileşenidir (aracın toplam maliyetinin dörtte birinden fazlasını bataryalar oluşturur). Bataryaların depolayabildiği enerji miktarı elektrikli araçların menzilini belirler.

Teknoloji

Günümüzde ulaşım teknolojileri alanındaki ilerlemelerin büyük kısmı, fosil yakıtların kullanıldığı içten yanmalı motorlu araçlardan elektrik motoruyla çalışan araçlara geçişe yönelik. Peki, yollardaki bu enerji dönüşümünün gerçekleşebilmesi için aşmamız gereken engeller neler?

Teknoloji

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları elektromobil ve hidromobil kategorilerindeki final yarışları ile sona erdi.