Skip to content Skip to navigation

STEM & Makers Fest/Expo Türkiye 2015 & 1. STEM Öğretmenler Konferansı

Dr. Zeynep Bilgici
28/08/2015 - 18:43

Bilimsel araştırmaların artırılması ve teknolojik gelişmenin hızlandırılması için bireylerin soru sorma, problemleri tanımlama, yenilikçi düşünme gibi farklı yetilere sahip olması gerekir. Bütün bu özelliklerin kazandırılmasına imkân sağlayan farklı eğitim projelerinin yer aldığı STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik), bu konuda atılan önemli adımlardan biri. Bilişimle girişimciliğe öncülük eden bu projelerle birlikte bireylerde “ben de yapabilirim” duygusunu öne çıkarmayı hedefleyen “maker” çalışmaları her geçen gün hızla yayılıyor. Sosyal ve ekonomik kalkınmayı sağlaması öngörülen bütün bu projelerin ve çalışmaların yer aldığı STEM & Makers Fest/Expo Türkiye 2015 & 1. STEM Öğretmenler Konferansı 7-8 Eylül tarihlerinde Hacettepe Beytepe Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

Bu alanlarla ilgilenen herkese ve okulunu bir STEM/makers okuluna dönüştürmek isteyen öğretmen ve yöneticilere açık olan bu etkinliğe katılım ücretsiz. Atölye çalışmaları ve bilim gösterilerinin de yer alacağı etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.stemandmakers.com adresinden ulaşabilirsiniz

İlgili İçerikler

Teknoloji

TÜBİTAK'tan Yeni Yıla Özel Abonelik Kampanyası

Teknoloji

Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, böceklerin beyinlerinin çalışma ilkelerini taklit eden yeni bir programlama yöntemini kullanarak bir süredir robot böcekler üzerinde deneyler yapıyor.

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.

Teknoloji

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe elektrikli araçların tek bir şarjla katettikleri mesafe yani menzilleri artarken, bataryaları tekrar şarj etmek için gerekli şarj istasyonları da yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.

Teknoloji

Filmlerde süper kahramanlar kılık değiştirdikten sonra özel güçler kazanır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilen mini robot da dış iskeletini değiştirerek farklı işlevler gerçekleştirebiliyor.

Teknoloji

1. Kocaeli Bilişim Fuarı, 23-26 Kasım’da düzenlenecek. Türkiye’de teknolojinin geldiği son noktanın sergileneceği etkinlikte, yerli ve milli projeler öne çıkacak.

Teknoloji

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Konya Bilim Festivali bugün başladı. Üç gün sürecek festivalin açılış gününde Bilim Genç dergisi yayın kurulu üyeleri bilim söyleşileri ile yer aldı.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından alternatif enerjilerin kullanımına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları, Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde tamamlandı.