Skip to content Skip to navigation

Stres Kalp Krizini Tetikler mi?

Dr. Tuba Sarıgül
07/03/2016 - 15:39

Stres günlük hayatımızın bir parçası. Bazen uykusuzluk gibi fiziksel sebeplerden kaynaklansa da önemli bir toplantıya geç kalma ya da trafikte bekleme gibi psikolojik etkileri olan durumlarda da ortaya çıkabiliyor.

Vücudumuz stresle başa çıkmak için bazı kimyasal maddeler (örneğin kortizol, norepinefrin) salgılar. Ancak tehlikeli bir durumda kendimizi koruyacak şekilde tepki vermemizi sağlayan bu mekanizma, stresin devamlı olması durumunda sağlık için zararlı sonuçlara sebep olabilir. Uzun süreli stresten kaynaklanan yüksek seviyede kortizolun kan basıncında, kandaki kolesterol ve trigliserit seviyesinde artışa neden olduğu düşünülüyor. Bu etkiler kalp hastalıklarının en yaygın sebeplerindendir.

Ayrıca stresin kalp hastalıklarıyla ilişkilendirilen yangıyı artırdığı düşünülüyor. Yangı dokularda ortaya çıkan hasar ya da enfeksiyon durumunda bağışıklık sisteminin verdiği bir tepkidir. Uzun süreli stresin yangıyı artıran bazı kimyasal maddelerin seviyesinin yükselmesine neden olduğunu gösteren araştırmalar var. Kalbi ve beyni besleyen kan damarlarının daralmasına neden olan damar sertliği problemi, kalp krizi ve felcin başlıca sebeplerindendir. Vücuttaki yangıyı artıran kimyasal maddelerin seviyesinin yüksek olması, dokulara oksijen açısından zengin kan taşıyan atardamarların kalınlaşmasına, dolayısıyla damar sertliği probleminin ilerlemesine neden olabilir. Yani stresin sadece kalp krizi gibi kalp hastalıklarını değil aynı zamanda felç tehlikesini de artırdığı düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Obezitenin ve beslemenin uyku sağlığı üzerine etkilerine gelin yakından bakalım.

Tıp ve Sağlık

Bacağı kırılan bir atın iyileşmesi mümkün olmadığı için vurulduğunu filmlerde görmüş olabilirsiniz. Atlardaki kemik kırıklarının iyileşmesi küçük boyuttaki hayvanlardakinden ve insanlardakinden çok daha zordur. Çünkü atlar çok ağır (kütleleri 1 tona yaklaşabilir) ve büyük hayvanlardır.

Tıp ve Sağlık

Dünya nüfusunun 2050’de 10 milyara ulaşması bekleniyor. Dolayısıyla besin olarak tükettiğimiz tarım ürünlerine olan ihtiyaç her geçen gün artıyor.

Tıp ve Sağlık

ABD ve Fransa’da çalışan bir grup bilim insanı sağlıklı insanlarla sağlıklı olmayan insanların tükettikleri besinleri karşılaştırıp sağlıklı beslenmeye dair sorulara cevap bulmaya çalıştı.

Tıp ve Sağlık

Gece yatarken, sabah uyanır uyanmaz, yolda yürürken veya ders çalışırken akıllı telefonunuzu sık sık kontrol ediyor musunuz? Günlük alışkanlıklarımızdan biri olduğu düşünülse de ekran bağımlılığı teknolojik gelişmelerin beraberinde getirdiği yeni bir hastalık olabilir.

Tıp ve Sağlık

Vücudumuzu mikroorganizma adı verilen gözle görülemeyecek kadar küçük trilyonlarca canlı ile paylaştığımızı biliyor muydunuz?

Tıp ve Sağlık

Yapılan bir araştırma ikizlerin toplumun genelinden daha uzun yaşadığını gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Bir sabah uyandınız. Ancak yataktan hiç çıkmak istemediniz. Boğaz ağrısı ve öksürük de cabası. Peki, ama neden? 1676 yılında Hollandalı mikrobiyolog Antonie van Leeuwenhoek göl suyunu kendi tasarımı olan mercekli mikroskopta incelerken farklı bir canlı türü keşfetti.

Tıp ve Sağlık

Dünya genelinde kanser, diyabet ya da bulaşıcı hastalıklar nedeniyle birçok kişi hayatını kaybediyor. Doktorların uyarıları, düzenli sağlık kontrolleri ve sağlıklı yaşam uygulamaları ile bu hastalıkların önüne geçilmeye çalışılıyor.

Tıp ve Sağlık

Cep telefonlarının ve klavyelerin klozet kapaklarından daha kirli olduğunu biliyor muydunuz?