Skip to content Skip to navigation

Su Künkleri Nedir?

Mehmet Koçak
27/10/2015 - 17:01

Eski çağlarda insanlar su ihtiyaçlarını şehir merkezlerinden uzakta yer alan su kaynaklarından karşılardı. Bu nedenle yerleşim yerleri daha çok su kaynaklarına yakın yerlere kurulurdu. Nüfusun hızla artması ve şehirlerin büyümesi insanların suya ulaşmasını zorlaştırdı. Zaman içinde nüfusun fazla olduğu yerlere suyu taşımak amacıyla çeşitli malzemelerden su künkleri olarak adlandırılan borular yapıldı.

Bazı topluluklar toprak ve betonun yanı sıra, ahşap ve kurşundan da künkler yapmıştır. Başlarda içme suyunun temini ve sulama amaçlı kullanılan künkler, daha sonra atık suların tahliyesi için de kullanılmıştır. Sümerler ve Hititler’den itibaren her uygarlık topraktan yapılmış su künkleri kullanmıştır. Anadolu’nun ilk su kanalları ve pişmiş toprak künklerini ise Hititler yapmıştır. Sümer tabletlerinde, Nippur kentindeki su künkleri sistemi anlatılır. Mezopotamya’da yer alan Ur kentindeki arkeolojik kazılarda ise pişmiş topraktan yapılan ve herhangi bir kaçak olmaması için katranla izole edildiği anlaşılan kanalizasyon künkleri bulunmuştur. Su künkleri günümüz modern boru sistemlerinin ilk şekli olarak kabul edilir.

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Programları Müdürlüğü tarafından yürütülen TÜBİTAK 4004, 4005, 4006 ve  4007 başvuruları başladı.

Sosyal Bilimler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı “Çocuk Gözüyle Paylaşmak” konulu bir fotoğraf yarışması düzenliyor. Yarışmaya katılmak için profesyonel olmanıza gerek yok! Yaşınız 12-18 arasında ise ve fotoğrafa meraklıysanız yarışmaya başvurabilirsiniz.

Sosyal Bilimler

Eylül ayının #Saatler konulu en beğenilen fotoğrafı Rana Nur Alver’e ait Kitap Okuma Zamanı.

Sosyal Bilimler

Tam adı Ebû Nasr Muhammed bin Muhammed bin Turhan bin Uzluk el-Fârâbî el-Türkî olan ve Batı’da Alpharabius veya Avennasar olarak tanınan Fârâbî, 870 yılında Türkistan’ın Fârâb (Otrar) şehri yakınlarındaki Vesiç kasabasında doğmuştur. 

Sosyal Bilimler

826’da Harran’da doğmuştur. Bu şehrin çok sayıda bilgin yetiştiren seçkin bir ailesine mensuptur. Çocukluğu ve gençliği Harran’da geçmiştir.

Sosyal Bilimler

721 yılında, bilginler diyarı Horasan’ın Tûs şehrinde doğmuş, hayatının büyük kısmını Kûfe’de geçirmiştir. Eczacı olan babasından bitkileri ve bunların iyileştirici etkilerini hayli iyi öğrendiği kabul edilir.

Sosyal Bilimler

Tam adı Ebû Ca’fer Muhammed b. Mûsâ el-Hârezmî’dir. İsmi Batı kaynaklarında Alkarismi, Algoritmi, Algorismi veya Algorism şeklinde geçer.

Sosyal Bilimler

Tam adı Ebu’l Abbas Ahmed bin Muhammed bin Kesîr el-Fergânî’dir. Batı’da Alfraganus adı ile tanınır. Türkistan’ın, günümüzde Özbekistan sınırları içinde kalan Fergâna bölgesinin yetiştirdiği önemli bilginlerden biridir.

Sosyal Bilimler

Uzay gemisine benzeyen bu etkileyici görüntü bir buluta mı ait? ABD’nin Kolarado eyaletinde Sanford şehrinde çekilen bu fotoğraf az rastlanan bir fırtına türü olan süper hücreli fırtınayı gösteriyor.

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde temmuz ayında objektiflerinizi yaşadığınız ya da daha önce ziyaret ettiğiniz şehirlere, ilçelere ya da köylere özgü değerlere odaklamanızı istemiştik.