Skip to content Skip to navigation

Su Künkleri Nedir?

Mehmet Koçak
27/10/2015 - 17:01

Eski çağlarda insanlar su ihtiyaçlarını şehir merkezlerinden uzakta yer alan su kaynaklarından karşılardı. Bu nedenle yerleşim yerleri daha çok su kaynaklarına yakın yerlere kurulurdu. Nüfusun hızla artması ve şehirlerin büyümesi insanların suya ulaşmasını zorlaştırdı. Zaman içinde nüfusun fazla olduğu yerlere suyu taşımak amacıyla çeşitli malzemelerden su künkleri olarak adlandırılan borular yapıldı.

Bazı topluluklar toprak ve betonun yanı sıra, ahşap ve kurşundan da künkler yapmıştır. Başlarda içme suyunun temini ve sulama amaçlı kullanılan künkler, daha sonra atık suların tahliyesi için de kullanılmıştır. Sümerler ve Hititler’den itibaren her uygarlık topraktan yapılmış su künkleri kullanmıştır. Anadolu’nun ilk su kanalları ve pişmiş toprak künklerini ise Hititler yapmıştır. Sümer tabletlerinde, Nippur kentindeki su künkleri sistemi anlatılır. Mezopotamya’da yer alan Ur kentindeki arkeolojik kazılarda ise pişmiş topraktan yapılan ve herhangi bir kaçak olmaması için katranla izole edildiği anlaşılan kanalizasyon künkleri bulunmuştur. Su künkleri günümüz modern boru sistemlerinin ilk şekli olarak kabul edilir.

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

TÜBİTAK'ın 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları, 4005 Yenilikçi Eğitim Uygulamaları ve 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı başvuruları başladı.

Sosyal Bilimler

2. Türkiye Bilim ve Teknoloji Merkezleri (TÜBİTEM) Konferansı’nın bu yılki teması “Geleceğimiz İçin Bilim Merkezleri”ydi.

Sosyal Bilimler

Bir ülkenin mutfak kültürünün şekillenmesinde coğrafi koşullar, ekolojik özellikler, iklim ve geçmişten gelen birikimler etkilidir.

Sosyal Bilimler

Prof. Dr.

Sosyal Bilimler

Her zaman olduğu gibi, hazır matlar olup olmadığını kontrol edelim. Gerçekten de siyahın yapabileceği bütün hamlelere karşı beyazın hazır matları var...

Sosyal Bilimler

Ekonomi günlük hayatta sıkça duyduğumuz ve kullandığımız bir kavram. Konuşma dilinde bireylerin günlük yaşamlarını etkileyen parayla ilgili unsurların ortak ifadesi olduğu düşünülür.

Sosyal Bilimler

2001 yılında başlatılan TÜBA-Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri Programı (GEBİP) ile temel bilimlerden mühendisliğe, sosyal bilimlerden tıbba pek çok alandan genç bilim insanı ödüllendiriliyor.

Sosyal Bilimler

Türkiye Bilim ve Teknoloji Merkezleri (TÜBİTEM) Konferansı’nın ikincisi bu yıl 11 – 12 Eylül 2018 tarihlerinde Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK iş birliğiyle Bursa’da gerçekleştirilecek.

Sosyal Bilimler

Alışkanlıklar, aynı durum ve şartlar altında sıklıkla sergilenen ve planlanmadan, kendiliğinden gerçekleşen davranışlar olarak tanımlanabilir. Yeni bir alışkanlık edinme sürecinde de belirli bir süre bu alışkanlığın gerektirdiği davranışları düzenli olarak yapmamız gerektiğini düşünürüz.

Sosyal Bilimler

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Konya Bilim Merkezi Sosyal Bilimler Makale Yarışması’na makale göndermek isteyenler için son başvuru tarihi 30 Temmuz 2018.