Skip to content Skip to navigation

Su Künkleri Nedir?

Mehmet Koçak
27/10/2015 - 17:01

Eski çağlarda insanlar su ihtiyaçlarını şehir merkezlerinden uzakta yer alan su kaynaklarından karşılardı. Bu nedenle yerleşim yerleri daha çok su kaynaklarına yakın yerlere kurulurdu. Nüfusun hızla artması ve şehirlerin büyümesi insanların suya ulaşmasını zorlaştırdı. Zaman içinde nüfusun fazla olduğu yerlere suyu taşımak amacıyla çeşitli malzemelerden su künkleri olarak adlandırılan borular yapıldı.

Bazı topluluklar toprak ve betonun yanı sıra, ahşap ve kurşundan da künkler yapmıştır. Başlarda içme suyunun temini ve sulama amaçlı kullanılan künkler, daha sonra atık suların tahliyesi için de kullanılmıştır. Sümerler ve Hititler’den itibaren her uygarlık topraktan yapılmış su künkleri kullanmıştır. Anadolu’nun ilk su kanalları ve pişmiş toprak künklerini ise Hititler yapmıştır. Sümer tabletlerinde, Nippur kentindeki su künkleri sistemi anlatılır. Mezopotamya’da yer alan Ur kentindeki arkeolojik kazılarda ise pişmiş topraktan yapılan ve herhangi bir kaçak olmaması için katranla izole edildiği anlaşılan kanalizasyon künkleri bulunmuştur. Su künkleri günümüz modern boru sistemlerinin ilk şekli olarak kabul edilir.

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

2001 yılında başlatılan TÜBA-Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri Programı (GEBİP) ile temel bilimlerden mühendisliğe, sosyal bilimlerden tıbba pek çok alandan genç bilim insanı ödüllendiriliyor.

Sosyal Bilimler

Türkiye Bilim ve Teknoloji Merkezleri (TÜBİTEM) Konferansı’nın ikincisi bu yıl 11 – 12 Eylül 2018 tarihlerinde Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK iş birliğiyle Bursa’da gerçekleştirilecek.

Sosyal Bilimler

Alışkanlıklar, aynı durum ve şartlar altında sıklıkla sergilenen ve planlanmadan, kendiliğinden gerçekleşen davranışlar olarak tanımlanabilir. Yeni bir alışkanlık edinme sürecinde de belirli bir süre bu alışkanlığın gerektirdiği davranışları düzenli olarak yapmamız gerektiğini düşünürüz.

Sosyal Bilimler

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Konya Bilim Merkezi Sosyal Bilimler Makale Yarışması’na makale göndermek isteyenler için son başvuru tarihi 30 Temmuz 2018.

Sosyal Bilimler

Asansörün içinde bir başkası da varken pek çoğumuz endişe, tedirginlik, gerginlik, korku gibi duyguları da içinde barındıran, kısaca “tuhaf” diye tanımlayabileceğimiz bir his içinde oluruz.

Sosyal Bilimler

Ressamlar perspektif tekniğini keşfedene kadar nesnelerin birbirlerine uzaklıklarını yansıtmak için yükseklik ve genişlikten faydalanıyordu. Tıpkı Eski Mısır dönemine ait resimlerde olduğu gibi. Ancak perspektif kullanılmaya başlandıktan sonra resimlere derinlik verme tekniği değişti. 

Sosyal Bilimler

Anadilimiz dışındaki yabancı bir dili bir iletişim aracı olarak kullanma becerisini kazanmak dil edinimi olarak isimlendiriliyor. Yabancı dil edinimi ile ilgili farklı teknikler ve uygulamalar geliştiriliyor. ABD’deki Saint Louis Üniversitesi’nden Doç. Dr. Simone Bregni, öğrencilerine İtalyanca öğretmek için 1997’den beri bilgisayar oyunlarından faydalanıyor. 

Sosyal Bilimler

Satranç köşesinde bu ay Nisan 2018 probleminin çözümüne ve Mayıs 2018 problemine yer veriyoruz.

Sosyal Bilimler

1911 yılında Norveçli Roald Amundsen ve Britanyalı Robert Falcon Scott, Güney Kutbu’na ulaşan ilk insanlar olmak için yola çıkmışlardı. Amundsen hem amacına ulaşmayı hem de ekibindeki herkesi sağ salim geri döndürmeyi başardı.

Sosyal Bilimler

1911 yılında Norveçli Roald Amundsen ve Britanyalı Robert Falcon Scott, Güney Kutbu’na ulaşan ilk insanlar olmak için yola çıkmışlardı.