Skip to content Skip to navigation

Temmuz Ayında Gökyüzünde Neler Var?

Dr. Tuba Sarıgül
30/06/2017 - 16:09

Temmuz ayının ilk günlerinde Jüpiter güneybatı ufkunun, Satürn ise güneydoğu ufkunun üzerinde parlıyor. İlkdördün evresindeki Ay ise Jüpiter ve Satürn ile birlikte gözlemlenebilir.

1 Temmuz’da Jüpiter ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismi güneşin batışından sonra güneybatı ufkunun 40° üzerinde ortaya çıkacak ve gece yarısından sonra batı ufkunun üzerinde gözden kaybolacaklar.

Ay ve Jüpiter ayın sonunda tekrar bir araya geliyor. 28 Temmuz’da birbirine yakın görünecek olan Jüpiter ve Ay, Başak Takımyıldızı’nda olacak.

Stellarium - 7 Temmuz gecesi güney ufku

7 Temmuz’da ise Ay ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismi güneşin batışından sonra güneydoğu ufkunun üzerinde ortaya çıkacak ve gece yarısından önce güney ufkunun üzerinde en yüksek noktaya ulaşacak. Ay ve Satürn bu tarihte Yılancı Takımyıldızı’nda olacak.

6 Temmuz’da Ay yeröte konumunda. Bu konumdayken Ay ve Dünya arasındaki mesafe yaklaşık 405.900 km. Ay, 21 Temmuz’da ise yerberi konumunda. Bu konumdayken Ay ve Dünya arasındaki mesafe 361.200 km olacak.

4 Temmuz’da Dünya, Güneş etrafındaki yörünge hareketi sırasında Güneş’e en uzak konumda yani günöte konumunda olacak. Bu konumdayken Dünya ile Güneş arasındaki mesafe 152,6 milyon km.

Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesi elips şeklinde olduğundan yıl içinde Dünya ile Güneş arasındaki mesafe bir miktar değişir. Dünya, Güneş’e en yakın olduğu günberi konumundayken her iki gökcismi arasındaki mesafe 147,5 milyon km’dir. Dünya her 4 Temmuz’da Güneş’e en uzak olduğu günöte konumuna, her 4 Ocak’ta ise Güneş’e en yakın olduğu günberi konumuna gelir.

Venüs temmuz ayı boyunca güneşin doğuşundan önce doğu ufkundan doğacak ve gökyüzü aydınlanana kadar gözlemlenebilecek. 20 Temmuz’da Ay ve Venüs gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismi Boğa Takımyıldızı’nda olacak.

27 Temmuz’da Mars kavuşum noktasında.

NASA

Mars ve Dünya yaklaşık iki yılda bir Güneş’in zıt taraflarına geçer. Kavuşum olarak isimlendirilen bu konumdayken Mars, Güneş ve Dünya aynı hizadadır ve Güneş, Mars ile Dünya arasında bulunur. Mars ile Güneş arasındaki açısal mesafenin en küçük olduğu bu konumdayken Güneş’in parlaklığı nedeniyle Mars’ı birkaç hafta boyunca gözlemlemek mümkün değil.

Bu süreçte Mars’ı gözlemleyememenin yanı sıra Mars yüzeyinde ve yörüngesinde görev yapan uzay araçlarıyla belli bir süre iletişim kurulamaz. Çünkü Güneş’ten yayılan elektrik yüklü parçacıklar, uzay araçlarına gönderilen ve uzay araçlarından gelen sinyallerde karışıklığa neden olur.

Gökyüzü gözlemciliğine yeni adım atıyorsanız takımyıldızlar sizin için iyi bir rehber olabilir. Takımyıldızlar gökyüzünde özgün bir şekle sahip olan yıldız topluluklarıdır. Gökyüzünde gözlemleyebileceğiniz takımyıldızlar, bulunduğunuz konuma ve mevsimden mevsime değişir. Siz de temmuz ayında gözlemlediğiniz takımyıldızların fotoğraflarını, isimleriyle birlikte Bilim Genç’teki profil alanlarınızda paylaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Doğrudan göremesek bile su, küçük gaz molekülleri şeklinde her an çevremizde.

Gökbilim ve Uzay

Bilimsel çalışmalar günümüzden 3-4 milyar yıl önce meydana gelen volkanik etkinlikler sonucunda Ay’ın etrafında geçici bir atmosfer oluştuğunu gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Güneş manyetik olarak aktif bir yıldız. Güneş’in içinde gerçekleşen füzyon sonucunda oluşan yüksek enerjili parçacıklar, Güneş’teki büyük patlamalar sonucunda Güneş Sistemi boyunca yayılıyor.

Gökbilim ve Uzay

Ayın ilk yarısında Başak Takımyıldızı’nda olan Mars, ayın sonunda Terazi Takımyıldızı’na yaklaşıyor. Jüpiter, aralık ayı boyunca gün doğumundan önce güneydoğu ufkunun üzerinde gözlemlenebilir.

Gökbilim ve Uzay

Bugüne kadar binlerce kez gözlemlenen süpernova patlamalarının tamamı yıldızların ölümüyle sonuçlanmıştı. Ancak Las Cumbres Gözlemevi’nde çalışan bir grup gökbilimci yakın zamanlarda Nature’da yayımladıkları bir makalede son 65 yıl içinde birkaç kez patlayan bir yıldız keşfettiklerini açıkladı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup araştırmacı Mars’ta yaşam arayışında kullanılacak teknolojileri yerin 1 km derininde test etti.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimcinin elde ettiği sonuçlar, kozmik ışınlardaki en yüksek enerjili parçacıkların Samanyolu’nun dışından geldiğine işaret ediyor.

Gökbilim ve Uzay

Sürücüsüz elektrikli otomobil, tekrar kullanılabilir uzay roketleri, Mars’ta insan kolonisi, düşük maliyetle sesten hızlı seyahat gibi fütüristik projeleriyle tanıdığımız Elon Musk Türkiye’deydi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan 2020 ve 2021 yıllarında uzaya gönderilmesi planlanan Türksat 5A ve 5B uydularını Elon Musk’ın sahibi olduğu Space X şirketinin fırlatacağını açıkladı.

Gökbilim ve Uzay

Uydu teknolojileri konusunda en önemli etkinliklerden biri olan Global Satshow 9-10 Kasım 2017 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Gökbilim ve Uzay

Roket yakıtının yanması sonucu oluşan gaz dışarı atılırken uzay aracını ters yönde iter.