Skip to content Skip to navigation

Temmuz Ayında Gökyüzünde Neler Var?

Dr. Tuba Sarıgül
30/06/2017 - 16:09

Temmuz ayının ilk günlerinde Jüpiter güneybatı ufkunun, Satürn ise güneydoğu ufkunun üzerinde parlıyor. İlkdördün evresindeki Ay ise Jüpiter ve Satürn ile birlikte gözlemlenebilir.

1 Temmuz’da Jüpiter ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismi güneşin batışından sonra güneybatı ufkunun 40° üzerinde ortaya çıkacak ve gece yarısından sonra batı ufkunun üzerinde gözden kaybolacaklar.

Ay ve Jüpiter ayın sonunda tekrar bir araya geliyor. 28 Temmuz’da birbirine yakın görünecek olan Jüpiter ve Ay, Başak Takımyıldızı’nda olacak.

Stellarium - 7 Temmuz gecesi güney ufku

7 Temmuz’da ise Ay ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismi güneşin batışından sonra güneydoğu ufkunun üzerinde ortaya çıkacak ve gece yarısından önce güney ufkunun üzerinde en yüksek noktaya ulaşacak. Ay ve Satürn bu tarihte Yılancı Takımyıldızı’nda olacak.

6 Temmuz’da Ay yeröte konumunda. Bu konumdayken Ay ve Dünya arasındaki mesafe yaklaşık 405.900 km. Ay, 21 Temmuz’da ise yerberi konumunda. Bu konumdayken Ay ve Dünya arasındaki mesafe 361.200 km olacak.

4 Temmuz’da Dünya, Güneş etrafındaki yörünge hareketi sırasında Güneş’e en uzak konumda yani günöte konumunda olacak. Bu konumdayken Dünya ile Güneş arasındaki mesafe 152,6 milyon km.

Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesi elips şeklinde olduğundan yıl içinde Dünya ile Güneş arasındaki mesafe bir miktar değişir. Dünya, Güneş’e en yakın olduğu günberi konumundayken her iki gökcismi arasındaki mesafe 147,5 milyon km’dir. Dünya her 4 Temmuz’da Güneş’e en uzak olduğu günöte konumuna, her 4 Ocak’ta ise Güneş’e en yakın olduğu günberi konumuna gelir.

Venüs temmuz ayı boyunca güneşin doğuşundan önce doğu ufkundan doğacak ve gökyüzü aydınlanana kadar gözlemlenebilecek. 20 Temmuz’da Ay ve Venüs gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismi Boğa Takımyıldızı’nda olacak.

27 Temmuz’da Mars kavuşum noktasında.

NASA

Mars ve Dünya yaklaşık iki yılda bir Güneş’in zıt taraflarına geçer. Kavuşum olarak isimlendirilen bu konumdayken Mars, Güneş ve Dünya aynı hizadadır ve Güneş, Mars ile Dünya arasında bulunur. Mars ile Güneş arasındaki açısal mesafenin en küçük olduğu bu konumdayken Güneş’in parlaklığı nedeniyle Mars’ı birkaç hafta boyunca gözlemlemek mümkün değil.

Bu süreçte Mars’ı gözlemleyememenin yanı sıra Mars yüzeyinde ve yörüngesinde görev yapan uzay araçlarıyla belli bir süre iletişim kurulamaz. Çünkü Güneş’ten yayılan elektrik yüklü parçacıklar, uzay araçlarına gönderilen ve uzay araçlarından gelen sinyallerde karışıklığa neden olur.

Gökyüzü gözlemciliğine yeni adım atıyorsanız takımyıldızlar sizin için iyi bir rehber olabilir. Takımyıldızlar gökyüzünde özgün bir şekle sahip olan yıldız topluluklarıdır. Gökyüzünde gözlemleyebileceğiniz takımyıldızlar, bulunduğunuz konuma ve mevsimden mevsime değişir. Siz de temmuz ayında gözlemlediğiniz takımyıldızların fotoğraflarını, isimleriyle birlikte Bilim Genç’teki profil alanlarınızda paylaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

17 Ağustos 2017’de ABD’deki LIGO ve İtalya’daki Virgo dedektörleri kütleçekimsel dalga sinyalleri tespit etti. Kütleçekimsel dalgalardan yaklaşık 2 saniye sonra NASA’nın Fermi Gama Işını Uzay Teleskobu aynı doğrultuda kısa süreli gama ışını patlaması gözlemledi.

Gökbilim ve Uzay

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından 67P Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızının üzerine indirilen Rosetta uzay aracı, kuyrukluyıldızın çekirdeğinin kütlece %40’ını organik maddelerin oluşturduğunu keşfetti.

Gökbilim ve Uzay

Güneş Sistemi’nin en küçük üyelerinden olan kuyrukluyıldızlar ve asteroitler birbirine benzeyen ancak birbirinden farklı özellikleri olan gökcisimleri. Kuyrukluyıldızlar da asteroitler de Güneş Sistemi’nin oluşumundan arta kalan maddelerden oluşuyor.

Gökbilim ve Uzay

Ekim ayının ilk günlerinde şafak vaktinde Mars ve Venüs gökyüzünde bir arada. Ayın ilk günlerinde Venüs’e göre ufka daha yakın olan Mars günler ilerledikçe yükselirken, Venüs ufka yaklaşıyor.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimcinin yaptığı deneysel ve kuramsal çalışmalar TRAPPIST-1 sistemindeki bazı gezegenlerin yüzeyinde sıvı su bulunabileceğini gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Higgs bozonu, parçacık fiziğinin standart modelinde yer alan temel parçacıklardan biridir. İlk kez 1960’larda var olduğu öne sürülen bu parçacığın gerçekten var olup olmadığı parçacık fiziğinin en temel sorusu olarak görülüyordu. 

Gökbilim ve Uzay

Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dergisinde yayımlanan araştırmaya göre Samanyolu gibi büyük gökadalar sahip oldukları atomların yaklaşık yarısını, gökadalar arası madde transferi yoluyla, başka gökadalardan alıyor.

Gökbilim ve Uzay

Dev gezegenlerin içindeki koşulların oluşturulduğu deneylerde ilk kez “elmas yağmurları” gözlemlendi. Dr. D. Kraus ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Nature Astronomy’de yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Bazı takımyıldızlar mevsim değişimlerinin habercisidir. Örneğin kasım ayında doğu yönünde ortaya çıkmaya başlayan Avcı (Orion) Takımyıldızı kışın geldiğini gösterir.

Gökbilim ve Uzay

Geceleri gökyüzünün karanlık olması ilk bakışta güneş ışığının Dünya’nın karanlıkta kalan kısmına ulaşamamasına bağlanabilir.