Skip to content Skip to navigation

Temmuz Ayında Gökyüzünde Neler Var?

Dr. Tuba Sarıgül
30/06/2017 - 16:09

Temmuz ayının ilk günlerinde Jüpiter güneybatı ufkunun, Satürn ise güneydoğu ufkunun üzerinde parlıyor. İlkdördün evresindeki Ay ise Jüpiter ve Satürn ile birlikte gözlemlenebilir.

1 Temmuz’da Jüpiter ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismi Güneş'in batışından sonra güneybatı ufkunun 40° üzerinde ortaya çıkacak ve gece yarısından sonra batı ufkunun üzerinde gözden kaybolacaklar.

Ay ve Jüpiter ayın sonunda tekrar bir araya geliyor. 28 Temmuz’da birbirine yakın görünecek olan Jüpiter ve Ay, Başak Takımyıldızı’nda olacak.

Stellarium - 7 Temmuz gecesi güney ufku

7 Temmuz’da ise Ay ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismi Güneş'in batışından sonra güneydoğu ufkunun üzerinde ortaya çıkacak ve gece yarısından önce güney ufkunun üzerinde en yüksek noktaya ulaşacak. Ay ve Satürn bu tarihte Yılancı Takımyıldızı’nda olacak.

6 Temmuz’da Ay yeröte konumunda. Bu konumdayken Ay ve Dünya arasındaki mesafe yaklaşık 405.900 km. Ay, 21 Temmuz’da ise yerberi konumunda. Bu konumdayken Ay ve Dünya arasındaki mesafe 361.200 km olacak.

4 Temmuz’da Dünya, Güneş etrafındaki yörünge hareketi sırasında Güneş’e en uzak konumda yani günöte konumunda olacak. Bu konumdayken Dünya ile Güneş arasındaki mesafe 152,6 milyon km.

Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesi elips şeklinde olduğundan yıl içinde Dünya ile Güneş arasındaki mesafe bir miktar değişir. Dünya, Güneş’e en yakın olduğu günberi konumundayken her iki gökcismi arasındaki mesafe 147,5 milyon km’dir. Dünya her 4 Temmuz’da Güneş’e en uzak olduğu günöte konumuna, her 4 Ocak’ta ise Güneş’e en yakın olduğu günberi konumuna gelir.

Venüs temmuz ayı boyunca Güneş'in doğuşundan önce doğu ufkundan doğacak ve gökyüzü aydınlanana kadar gözlemlenebilecek. 20 Temmuz’da Ay ve Venüs gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismi Boğa Takımyıldızı’nda olacak.

27 Temmuz’da Mars kavuşum noktasında.

NASA

Mars ve Dünya yaklaşık iki yılda bir Güneş’in zıt taraflarına geçer. Kavuşum olarak isimlendirilen bu konumdayken Mars, Güneş ve Dünya aynı hizadadır ve Güneş, Mars ile Dünya arasında bulunur. Mars ile Güneş arasındaki açısal mesafenin en küçük olduğu bu konumdayken Güneş’in parlaklığı nedeniyle Mars’ı birkaç hafta boyunca gözlemlemek mümkün değil.

Bu süreçte Mars’ı gözlemleyememenin yanı sıra Mars yüzeyinde ve yörüngesinde görev yapan uzay araçlarıyla belli bir süre iletişim kurulamaz. Çünkü Güneş’ten yayılan elektrik yüklü parçacıklar, uzay araçlarına gönderilen ve uzay araçlarından gelen sinyallerde karışıklığa neden olur.

Gökyüzü gözlemciliğine yeni adım atıyorsanız takımyıldızlar sizin için iyi bir rehber olabilir. Takımyıldızlar gökyüzünde özgün bir şekle sahip olan yıldız topluluklarıdır. Gökyüzünde gözlemleyebileceğiniz takımyıldızlar, bulunduğunuz konuma ve mevsimden mevsime değişir. Siz de temmuz ayında gözlemlediğiniz takımyıldızların fotoğraflarını, isimleriyle birlikte Bilim Genç’teki profil alanlarınızda paylaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Kızıl Gezegen Mars, 31 Temmuz’da 15 yıl aradan sonra Dünya’ya en yakın konumda olacak. Mars 27 Temmuz’da ise karşı konumda. Bu konumdayken Güneş, Dünya ve Mars aynı hizadadır ve Dünya Güneş ile Mars arasında bulunur.

Gökbilim ve Uzay

21 Haziran yaz gündönümü yani gündüz süresinin en uzun, gece süresinin en kısa olduğu zaman.

Gökbilim ve Uzay

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) kuantum fiziği deneylerinin yapılacağı bir Soğuk Atom Laboratuvarı kurmaya hazırlanıyor. Laboratuvar, kurulumu tamamlandığında evrenin bilinen en soğuk yeri olacak.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilime biraz da olsa ilgi duyuyorsanız sizin de gökyüzünde ilk bakışta fark ettiğiniz yıldızların oluşturduğu şekiller vardır. Gözlem yaptıkça gökyüzündeki daha fazla şekil ve bu şekilleri oluşturan gökcisimleri hakkında bilgi sahibi olursunuz. 

Gökbilim ve Uzay

2018 TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Lisans Öğrencileri Yaz Programı başvuruları 4 Mayıs’ta sona eriyor.

Gökbilim ve Uzay

Karanlık maddenin doğası bugün hâlâ tartışma konusu. Ancak fizikçilerin çoğunun üzerinde anlaştığı bir nokta varsa o da karanlık maddenin gökadaların oluşumu açısından çok önemli olduğudur. 

Gökbilim ve Uzay

2014’ten beri düzenlenen ODTÜ Bilim Günleri bu yıl 28-28 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilimciler Samanyolu’nun merkezindeki devasa karadeliğin etrafında onlarca karadelik keşfetti. Sonuçlar, yıllar önce öne sürülmüş, çok büyük kütleli karadeliklerin binlerce karadelik tarafından çevrelendiğini öne süren bir kuramı destekliyor. Dr. Charles J. Hailey ve arkadaşlarının konu hakkında yazdığı makale Nature’da yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Güneş ışığı beyazdır fakat içinde birçok farklı rengi barındırır. Bu farklı renkleri, beyaz ışığı bir prizmadan geçirdiğimizde ya da bir gökkuşağı oluştuğu sırada görebiliriz. Güneş’ten gelen beyaz ışık Dünya atmosferinde yol alırken birçok parçacıkla çarpışarak saçılır.

Gökbilim ve Uzay

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi her yıl olduğu gibi bu yıl da kapılarını 7'den 77'ye tüm  gökyüzü meraklılarına açıyor. 21 Nisan’da başlayacak Halk Günü etkinlikleri ekim ayı sonuna kadar devam edecek ve ayda bir gerçekleştirilecek.