Skip to content Skip to navigation

TÜBİTAK Bilim Genç Robot Bilim Eğitimleri Başladı

11/03/2015 - 17:09

TÜBİTAK Bilim Genç’in düzenlediği Robot Bilim etkinliği kapsamında, bilim merkezleri ile bilim ve sanat merkezleri tarafından görevlendirilen koordinatörlerin eğitimlerinin ilki 7-8 Mart 2015 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Robot etkinlikleri gençlere hayal dünyalarını geliştirme, yenilikçi düşünme ve problem çözme yeteneklerini ilerletme imkânının yanı sıra tasarım, uygulama ve programlama yapma fırsatı da sağlayan eğlenceli bir yol.

TÜBİTAK Bilim Genç’in düzenlediği Robot Bilim etkinliği ile sizler de görsel programlama ile algoritma üretebilir, bu algoritmalarla sanal ve gerçek ortamlarda Robot Bilim uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz. TÜBİTAK’ın desteği, bilim merkezleri ile bilim ve sanat merkezlerinin koordinatörlüğü ve okulların katılımıyla 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilecek Robot Bilim etkinliğine yaklaşık 300 okulun, 600 öğretmenin ve 9000 öğrencinin katılması bekleniyor.

Koordinatörlerin eğitim sonrasında, etkinliğe katılacak okullarda öğrencilerle birlikte Robot Bilim projelerini gerçekleştirecek rehber öğretmenlere eğitim vermesi planlanıyor.

Robot Bilim etkinliğinin sonunda seçilen projelerin sahiplerini ise sürpriz hediyeler bekliyor.

Galerinin devamı için tıklayınız.

1

İlgili İçerikler

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.

Teknoloji

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe elektrikli araçların tek bir şarjla katettikleri mesafe yani menzilleri artarken, bataryaları tekrar şarj etmek için gerekli şarj istasyonları da yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.

Teknoloji

Filmlerde süper kahramanlar kılık değiştirdikten sonra özel güçler kazanır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilen mini robot da dış iskeletini değiştirerek farklı işlevler gerçekleştirebiliyor.

Teknoloji

1. Kocaeli Bilişim Fuarı, 23-26 Kasım’da düzenlenecek. Türkiye’de teknolojinin geldiği son noktanın sergileneceği etkinlikte, yerli ve milli projeler öne çıkacak.

Teknoloji

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Konya Bilim Festivali bugün başladı. Üç gün sürecek festivalin açılış gününde Bilim Genç dergisi yayın kurulu üyeleri bilim söyleşileri ile yer aldı.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından alternatif enerjilerin kullanımına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları, Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde tamamlandı.

Teknoloji

SpaceX ve Tesla Motor şirketlerinin sahibi Elon Musk’ın, düşük maliyetle ses hızına yakın hızlarda seyahati mümkün kılmayı amaçlayan projesi hızyuvarın (Hyperloop) ilk testi gerçekleştirildi

Teknoloji

Vantilatörler sıcak yaz günlerinde serinlememize yardımcı olan bir hava akımı oluşturur. Aslında vantilatörler ortamın sıcaklığını azaltmaz.