Skip to content Skip to navigation

TÜBİTAK Bilim Genç Robot Bilim Eğitimleri Başladı

11/03/2015 - 17:09

TÜBİTAK Bilim Genç’in düzenlediği Robot Bilim etkinliği kapsamında, bilim merkezleri ile bilim ve sanat merkezleri tarafından görevlendirilen koordinatörlerin eğitimlerinin ilki 7-8 Mart 2015 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Robot etkinlikleri gençlere hayal dünyalarını geliştirme, yenilikçi düşünme ve problem çözme yeteneklerini ilerletme imkânının yanı sıra tasarım, uygulama ve programlama yapma fırsatı da sağlayan eğlenceli bir yol.

TÜBİTAK Bilim Genç’in düzenlediği Robot Bilim etkinliği ile sizler de görsel programlama ile algoritma üretebilir, bu algoritmalarla sanal ve gerçek ortamlarda Robot Bilim uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz. TÜBİTAK’ın desteği, bilim merkezleri ile bilim ve sanat merkezlerinin koordinatörlüğü ve okulların katılımıyla 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilecek Robot Bilim etkinliğine yaklaşık 300 okulun, 600 öğretmenin ve 9000 öğrencinin katılması bekleniyor.

Koordinatörlerin eğitim sonrasında, etkinliğe katılacak okullarda öğrencilerle birlikte Robot Bilim projelerini gerçekleştirecek rehber öğretmenlere eğitim vermesi planlanıyor.

Robot Bilim etkinliğinin sonunda seçilen projelerin sahiplerini ise sürpriz hediyeler bekliyor.

Galerinin devamı için tıklayınız.

1

İlgili İçerikler

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.

Teknoloji

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri ulaşım. Bu nedenle geçmişten günümüze birçok farklı ulaşım türü ve aracı kullanılmış. Günümüzde ise -özellikle de şehirleşmedeki artışa bağlı olarak- insanların artan ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için yeni çözümlerin bulunması gerekiyor.

Teknoloji

Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, böceklerin beyinlerinin çalışma ilkelerini taklit eden yeni bir programlama yöntemini kullanarak bir süredir robot böcekler üzerinde deneyler yapıyor.

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.

Teknoloji

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe elektrikli araçların tek bir şarjla katettikleri mesafe yani menzilleri artarken, bataryaları tekrar şarj etmek için gerekli şarj istasyonları da yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.

Teknoloji

Filmlerde süper kahramanlar kılık değiştirdikten sonra özel güçler kazanır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilen mini robot da dış iskeletini değiştirerek farklı işlevler gerçekleştirebiliyor.