Skip to content Skip to navigation

Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması Sonuçlandı

Nurulhude Baykal
18/10/2016 - 17:24

TÜBİTAK’ın bu sene ilk defa düzenlediği Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması 16 Ekim’de son buldu. Organizasyon kapsamında, sabit ve döner kanatlı kategorilerinde 100 takım belirli parkurlarda kıyasıya yarıştı. Takımlar değerlendirilirken, verilen görevleri ne kadar sürede tamamladıkları, hedefteki kapılardan uygun bir biçimde geçip geçmedikleri ve insansız hava araçlarının yüklü ve yüksüz ağırlıkları göz önünde bulunduruldu.

Sabit kanatlı kategorisinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Rota takımı birinci olurken, Polonya Hava Kuvvetleri Akademisi takımı ikinci, Bilkent Üniversitesi Team Bilkent üçüncü oldu.

Döner kanatlı kategorisinde de şampiyonluğu bir İstanbul Teknik Üniversitesi takımı aldı. Yarışma sonucunda Team Mini Quad birinci, Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Team Tophane ikinci, Avrupa Üniversitesi’nden Kıbrıs Eagles takımı ise üçüncü oldu.

Kategorilerinde dereceye girenler ödüllerini Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu ve diğer ilgililerden aldı.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Kızıl Gezegen Mars, 31 Temmuz’da 15 yıl aradan sonra Dünya’ya en yakın konumda olacak. Mars 27 Temmuz’da ise karşı konumda. Bu konumdayken Güneş, Dünya ve Mars aynı hizadadır ve Dünya Güneş ile Mars arasında bulunur.

Gökbilim ve Uzay

21 Haziran yaz gündönümü yani gündüz süresinin en uzun, gece süresinin en kısa olduğu zaman.

Gökbilim ve Uzay

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) kuantum fiziği deneylerinin yapılacağı bir Soğuk Atom Laboratuvarı kurmaya hazırlanıyor. Laboratuvar, kurulumu tamamlandığında evrenin bilinen en soğuk yeri olacak.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilime biraz da olsa ilgi duyuyorsanız sizin de gökyüzünde ilk bakışta fark ettiğiniz yıldızların oluşturduğu şekiller vardır. Gözlem yaptıkça gökyüzündeki daha fazla şekil ve bu şekilleri oluşturan gökcisimleri hakkında bilgi sahibi olursunuz. 

Gökbilim ve Uzay

2018 TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Lisans Öğrencileri Yaz Programı başvuruları 4 Mayıs’ta sona eriyor.

Gökbilim ve Uzay

Karanlık maddenin doğası bugün hâlâ tartışma konusu. Ancak fizikçilerin çoğunun üzerinde anlaştığı bir nokta varsa o da karanlık maddenin gökadaların oluşumu açısından çok önemli olduğudur. 

Gökbilim ve Uzay

2014’ten beri düzenlenen ODTÜ Bilim Günleri bu yıl 28-28 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilimciler Samanyolu’nun merkezindeki devasa karadeliğin etrafında onlarca karadelik keşfetti. Sonuçlar, yıllar önce öne sürülmüş, çok büyük kütleli karadeliklerin binlerce karadelik tarafından çevrelendiğini öne süren bir kuramı destekliyor. Dr. Charles J. Hailey ve arkadaşlarının konu hakkında yazdığı makale Nature’da yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Güneş ışığı beyazdır fakat içinde birçok farklı rengi barındırır. Bu farklı renkleri, beyaz ışığı bir prizmadan geçirdiğimizde ya da bir gökkuşağı oluştuğu sırada görebiliriz. Güneş’ten gelen beyaz ışık Dünya atmosferinde yol alırken birçok parçacıkla çarpışarak saçılır.

Gökbilim ve Uzay

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi her yıl olduğu gibi bu yıl da kapılarını 7'den 77'ye tüm  gökyüzü meraklılarına açıyor. 21 Nisan’da başlayacak Halk Günü etkinlikleri ekim ayı sonuna kadar devam edecek ve ayda bir gerçekleştirilecek.