Skip to content Skip to navigation

Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması Sonuçlandı

Nurulhude Baykal
18/10/2016 - 17:24

TÜBİTAK’ın bu sene ilk defa düzenlediği Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması 16 Ekim’de son buldu. Organizasyon kapsamında, sabit ve döner kanatlı kategorilerinde 100 takım belirli parkurlarda kıyasıya yarıştı. Takımlar değerlendirilirken, verilen görevleri ne kadar sürede tamamladıkları, hedefteki kapılardan uygun bir biçimde geçip geçmedikleri ve insansız hava araçlarının yüklü ve yüksüz ağırlıkları göz önünde bulunduruldu.

Sabit kanatlı kategorisinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Rota takımı birinci olurken, Polonya Hava Kuvvetleri Akademisi takımı ikinci, Bilkent Üniversitesi Team Bilkent üçüncü oldu.

Döner kanatlı kategorisinde de şampiyonluğu bir İstanbul Teknik Üniversitesi takımı aldı. Yarışma sonucunda Team Mini Quad birinci, Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Team Tophane ikinci, Avrupa Üniversitesi’nden Kıbrıs Eagles takımı ise üçüncü oldu.

Kategorilerinde dereceye girenler ödüllerini Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu ve diğer ilgililerden aldı.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

17 Ağustos 2017’de ABD’deki LIGO ve İtalya’daki Virgo dedektörleri kütleçekimsel dalga sinyalleri tespit etti. Kütleçekimsel dalgalardan yaklaşık 2 saniye sonra NASA’nın Fermi Gama Işını Uzay Teleskobu aynı doğrultuda kısa süreli gama ışını patlaması gözlemledi.

Gökbilim ve Uzay

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından 67P Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızının üzerine indirilen Rosetta uzay aracı, kuyrukluyıldızın çekirdeğinin kütlece %40’ını organik maddelerin oluşturduğunu keşfetti.

Gökbilim ve Uzay

Güneş Sistemi’nin en küçük üyelerinden olan kuyrukluyıldızlar ve asteroitler birbirine benzeyen ancak birbirinden farklı özellikleri olan gökcisimleri. Kuyrukluyıldızlar da asteroitler de Güneş Sistemi’nin oluşumundan arta kalan maddelerden oluşuyor.

Gökbilim ve Uzay

Ekim ayının ilk günlerinde şafak vaktinde Mars ve Venüs gökyüzünde bir arada. Ayın ilk günlerinde Venüs’e göre ufka daha yakın olan Mars günler ilerledikçe yükselirken, Venüs ufka yaklaşıyor.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimcinin yaptığı deneysel ve kuramsal çalışmalar TRAPPIST-1 sistemindeki bazı gezegenlerin yüzeyinde sıvı su bulunabileceğini gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Higgs bozonu, parçacık fiziğinin standart modelinde yer alan temel parçacıklardan biridir. İlk kez 1960’larda var olduğu öne sürülen bu parçacığın gerçekten var olup olmadığı parçacık fiziğinin en temel sorusu olarak görülüyordu. 

Gökbilim ve Uzay

Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dergisinde yayımlanan araştırmaya göre Samanyolu gibi büyük gökadalar sahip oldukları atomların yaklaşık yarısını, gökadalar arası madde transferi yoluyla, başka gökadalardan alıyor.

Gökbilim ve Uzay

Dev gezegenlerin içindeki koşulların oluşturulduğu deneylerde ilk kez “elmas yağmurları” gözlemlendi. Dr. D. Kraus ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Nature Astronomy’de yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Bazı takımyıldızlar mevsim değişimlerinin habercisidir. Örneğin kasım ayında doğu yönünde ortaya çıkmaya başlayan Avcı (Orion) Takımyıldızı kışın geldiğini gösterir.

Gökbilim ve Uzay

Geceleri gökyüzünün karanlık olması ilk bakışta güneş ışığının Dünya’nın karanlıkta kalan kısmına ulaşamamasına bağlanabilir.