Skip to content Skip to navigation

Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması Sonuçlandı

Nurulhude Baykal
18/10/2016 - 17:24

TÜBİTAK’ın bu sene ilk defa düzenlediği Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması 16 Ekim’de son buldu. Organizasyon kapsamında, sabit ve döner kanatlı kategorilerinde 100 takım belirli parkurlarda kıyasıya yarıştı. Takımlar değerlendirilirken, verilen görevleri ne kadar sürede tamamladıkları, hedefteki kapılardan uygun bir biçimde geçip geçmedikleri ve insansız hava araçlarının yüklü ve yüksüz ağırlıkları göz önünde bulunduruldu.

Sabit kanatlı kategorisinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Rota takımı birinci olurken, Polonya Hava Kuvvetleri Akademisi takımı ikinci, Bilkent Üniversitesi Team Bilkent üçüncü oldu.

Döner kanatlı kategorisinde de şampiyonluğu bir İstanbul Teknik Üniversitesi takımı aldı. Yarışma sonucunda Team Mini Quad birinci, Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Team Tophane ikinci, Avrupa Üniversitesi’nden Kıbrıs Eagles takımı ise üçüncü oldu.

Kategorilerinde dereceye girenler ödüllerini Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu ve diğer ilgililerden aldı.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Doğrudan göremesek bile su, küçük gaz molekülleri şeklinde her an çevremizde.

Gökbilim ve Uzay

Bilimsel çalışmalar günümüzden 3-4 milyar yıl önce meydana gelen volkanik etkinlikler sonucunda Ay’ın etrafında geçici bir atmosfer oluştuğunu gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Güneş manyetik olarak aktif bir yıldız. Güneş’in içinde gerçekleşen füzyon sonucunda oluşan yüksek enerjili parçacıklar, Güneş’teki büyük patlamalar sonucunda Güneş Sistemi boyunca yayılıyor.

Gökbilim ve Uzay

Ayın ilk yarısında Başak Takımyıldızı’nda olan Mars, ayın sonunda Terazi Takımyıldızı’na yaklaşıyor. Jüpiter, aralık ayı boyunca gün doğumundan önce güneydoğu ufkunun üzerinde gözlemlenebilir.

Gökbilim ve Uzay

Bugüne kadar binlerce kez gözlemlenen süpernova patlamalarının tamamı yıldızların ölümüyle sonuçlanmıştı. Ancak Las Cumbres Gözlemevi’nde çalışan bir grup gökbilimci yakın zamanlarda Nature’da yayımladıkları bir makalede son 65 yıl içinde birkaç kez patlayan bir yıldız keşfettiklerini açıkladı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup araştırmacı Mars’ta yaşam arayışında kullanılacak teknolojileri yerin 1 km derininde test etti.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimcinin elde ettiği sonuçlar, kozmik ışınlardaki en yüksek enerjili parçacıkların Samanyolu’nun dışından geldiğine işaret ediyor.

Gökbilim ve Uzay

Sürücüsüz elektrikli otomobil, tekrar kullanılabilir uzay roketleri, Mars’ta insan kolonisi, düşük maliyetle sesten hızlı seyahat gibi fütüristik projeleriyle tanıdığımız Elon Musk Türkiye’deydi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan 2020 ve 2021 yıllarında uzaya gönderilmesi planlanan Türksat 5A ve 5B uydularını Elon Musk’ın sahibi olduğu Space X şirketinin fırlatacağını açıkladı.

Gökbilim ve Uzay

Uydu teknolojileri konusunda en önemli etkinliklerden biri olan Global Satshow 9-10 Kasım 2017 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Gökbilim ve Uzay

Roket yakıtının yanması sonucu oluşan gaz dışarı atılırken uzay aracını ters yönde iter.