Skip to content Skip to navigation

Üniversite Proje Yarışmaları Başvuruları Açıldı

Nurulhude Baykal
01/06/2017 - 17:03

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen 2238 Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması, 2241 Sanayi Yönelik Lisans Bitirme Tezleri Yarışması ve 2242 Üniversite Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışmaları başlıyor. Bu yıl beşincisi düzenlenecek yarışmaların Yazılım Projeleri dalında günümüz yeniliklerine ayak uydurmak adına “Güvenlik Uygulamaları ve Sanal Gerçeklik” kategorileri, Girişimcilik ve Yenilikçilik dalında da “Çevre ve Enerji Teknolojileri ve Akıllı / Sürdürülebilir Şehirler” kategorileri ilk defa yer alacak.

Öğrenciler yarışmalara en fazla üç kişiden oluşan ekiplerle 22 Mayıs – 12 Haziran tarihleri arasında online başvuru yapabilecekler. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu öncelikli araştırma alanlarında üniversite öğrencilerini çalışmalar yapmaya teşvik etmeyi amaçlayan bu yarışmalar, üniversite öğrencilerine kariyerlerinin başında bilime, ekonomiye ve sanayiye katkı sağlayan projelere imza atma imkânı da sunuyor.

Değerlendirme süreci sonucunda ekim ayında yapılması planlanan final sergisinde yaklaşık 150 proje, katılımcılar tarafından ziyaret edilecek. Aynı zamanda ilgili alanlardaki akademisyenlerden oluşan jüriler tarafından yapılacak değerlendirme sonrası derece alan projeler belirlenecek. Her alt kategoride birinci olan projeye 10.000 TL, ikinci olan projeye 7500 TL ve üçüncü olan projeye 5000 TL para ödülü verilecek.

Yarışma ile ilgili daha fazla bilgi ve başvuru için tıklayın

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

Gençlerin bilim insanlarıyla sohbet etme imkânı bulacağı Bilim Genç Kafe, 13 Aralık 2018 Perşembe günü Konya Bilim Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Sosyal Bilimler

2018 yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri açıklandı. TÜBİTAK Yönetim Kurulu tarafından bu yıl üç Bilim Ödülü, üç Özel Ödül ve on iki Teşvik Ödülü verildi.

Sosyal Bilimler

Renkler çevremizi algılama şeklimizi belirgin şekilde etkiliyor. Peki, dünyayı renkli değil de siyah-beyaz görseydik hayatımızda neler değişirdi, hiç düşündünüz mü?

Sosyal Bilimler

Sinemanın ilk dönemlerinde birçok özel efekt tekniği geliştiren Georges Melies (1861-1938) özel efektlerin öncüsü olarak anılır.

Sosyal Bilimler

Kasım ayının 16’sında, altmış ülkeden temsilciler Fransa’daki Ağırlıklar ve Ölçüler Genel Konferansı’nda bir araya gelerek Uluslararası Birim Sistemi’nde (SI) değişiklikler yapmaya karar verdi.

Sosyal Bilimler

13. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın başvuruları 07 Ocak 2019 – 08 Şubat 2019 tarihleri arasında yapılacak.

Sosyal Bilimler

50. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın başvuruları 20 Aralık 2018 - 04 Ocak 2019 tarihleri arasında yapılacak.

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ekim ayında objektiflerinizi geleneksel yöntemlerle hazırlanan yemeklerimize odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #TürkMutfakKültürü etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar arasından en beğenilenler belirlendi.

Sosyal Bilimler

Doğa yürüyüşü yaparken aynı zamanda tarihte yolculuğa çıkabileceğiniz ülkemizdeki kültür yolları sayesinde Anadolu’nun zengin tarihini, kültürel ve doğal güzelliklerini yürüyerek veya bisikletle keşfedebilirsiniz.

Sosyal Bilimler

Kültürel miras denilince aklınıza ne geliyor? Her yıl binlerce ziyaretçinin akınına uğrayan geçmiş medeniyetlere ait tarihi kalıntılar mı? Peki, kebabın tadına ayrı bir lezzet katan yufka ekmeği?