Skip to content Skip to navigation

Volkan Patlaması Sonucunda Yeni Bir Ada Oluştu

Uğur Çontu
24/03/2015 - 11:11

Volkanik faaliyetler sonucunda oluşan adalara bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz Ocak ayında Avustralya’nın doğusundaki Tonga Krallığı’na bağlı adalar civarında, okyanus altında gerçekleşen patlama sonrası oluşan ada keşfedilmeye başlandı. 63 yaşındaki tur organizatörü Gianpiero Orbassano ve iki arkadaşı adaya ayak basan ilk insanlar oldular. Yaklaşık bir ay süren patlama sonucunda ortaya çıkan bu ada, komşu adalar olan Hunga Tonga ve Hunga Haʻapai’ye de hayli zarar verdi. Öyle ki patlama kaynaklı asit yağmurları iki adanın da bitki örtüsünü yok etti. Komşu adalardaki hayat yok olurken yeni ada şimdiden kuşlara ev sahipliği yapmaya başladı.

Patlamanın yaşandığı bölge volkanik faaliyetlerden dolayı birçok sorunla karşılaştı. Yeni Zelanda – Tonga arasındaki uçak seferlerinin birçoğu havaya ulaşan toz dolayısıyla iptal edildi. Bölgedeki balıkçılar da avlanmaya bir süre ara vermek zorunda kaldı. Yaklaşık 2 km2’lik alana sahip olan yeni adanın, zayıf yapısı nedeniyle birkaç ay içinde okyanus dalgalarının etkisiyle parçalanmaya başlayacağı öngörülüyor.

Tonga Krallığı yaklaşık 100.000 nüfuslu bir ada ülkesi. Başkenti yine bir ada olan Nuku’alofa. Nüfusunun %70’i başkentte yaşıyor. Ülke 175. batı boylamında yer almasına rağmen zaman dilimi olarak 175. doğu boylamını kullanıyor ve bu sayede yerel saat Yeni Zelanda ile aynı oluyor.

İlgili İçerikler

Yerbilimleri

Şanlıurfa’da bugünlerde büyük bir sevinç yaşanıyor. 12 bin yıllık geçmişe sahip olan Göbeklitepe UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alındı.

Yerbilimleri

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde temmuz ayında objektiflerinizi çevrenizdeki geçmişe ait izlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Arkeoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Yerbilimleri

İtalya’daki Pisa Kulesi eğikliğiyle ünlü. Bir zamanlar Galileo’nun yerçekim ivmesinin kütleden bağımsız olduğunu göstermek için tepesinden gülleler attığı rivayet edilen kule, inşa edilirken kasten eğik yapılmamıştı.

Yerbilimleri

Büyük Patlama kuramına göre, evrenin oluşumunun erken dönemlerinde sıcaklıklar, füzyon  tepkimelerinin (atom çekirdeklerinin birleşmesi) gerçekleşmesine müsaade edecek kadar yüksekti. Bu durum hidrojen, helyum, döteryum ve çok az miktarda lityum ve berilyum gibi hafif elementlerin oluşumuna zemin hazırladı.

Yerbilimleri

Nevada Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı mantonun 800 kilometre derinlerinde su olduğuna dair bulgular elde etti. Dr. O. Tschauner ve arkadaşlarının yaptığı çalışmanın sonuçları Science’ta yayımlandı.

Yerbilimleri

Güneş Sistemi’ndeki kayaç gezegenlerin büyük oranda demir ve nikelden oluşan metal bir çekirdeğe sahip olduğu tahmin ediliyor. Kayaç gezegenler, temel olarak silikat mineralleri içeren kayaçlar ve metallerden meydana gelmiştir. 

Yerbilimleri

İnsan etkinliklerinin yapay depremler ortaya çıkarabildiği biliniyor. Durham ve Newcastle üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı 2016’da yapay depremlerle ilgili bir veri tabanı oluşturmaya başladı.

Yerbilimleri

Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar, yeraltından petrol ve kaya gazı çıkarmak için yapılan çalışmaların depremleri tetikleyebileceğini gösteriyor. Hatta bazı araştırmacılar petrol ve kaya gazı çıkarılan bölgeler için deprem tahminleri yapmaya bile başladı.

Yerbilimleri

Türkiye, Fransa ve Almanya’dan araştırmacılar fay hatlarının hareketini gözlemleyebilmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Yerbilimleri

Bazı depremlerden sonra görülen ve depremin neden olduğu hasarın artmasına yol açan bu durumun nedeni toprağın çamurumsu bir yapıya dönüşmesine neden olan sıvılaşmadır.