Skip to content Skip to navigation

Yağmur Ormanlarının Diğer Ormanlardan Farkı

Dr. Tuba Sarıgül
24/08/2016 - 11:05

Dünya’nın karasal yüzölçümünün sadece %7’sini (toplam yüzölçümünün %2’sini) kaplamasına rağmen, Dünya üzerindeki canlı türlerinin yarısından fazlası yağmur ormanlarında yaşar. Yağmur ormanları tropik ve ılıman bölge yağmur ormanları olmak üzere iki türdür.

Tropik ormanlar 23,5° kuzey ve güney enlemleri arasında bulunan, zengin bir biyoçeşitliliğe sahip ekosistemlerdir. Deniz seviyesinden itibaren 3000 metre yüksekliğe kadar olan, sıcaklığın görece yüksek ve yıl boyunca neredeyse sabit kaldığı bölgelerde bulunurlar. Tropik yağmur ormanlarının tropik ormanlardan farkı aldıkları yıllık yağış miktarının metrekare başına 1500 milimetreden fazla olmasıdır.

Ilıman bölge yağmur ormanları ise yıllık ortalama sıcaklığı 0°C’nin üzerinde olan bölgelerde bulunur ve tropik yağmur ormanlarına benzer şekilde yıllık yağış miktarının yüksek olduğu alanlardır.

Yağış miktarının ve sıcaklığın fazla olması nedeniyle yağmur ormanlarında yıl boyunca nem oranı yüksektir. Nem bu alanlardaki sıcaklığın yıl boyunca hemen hemen sabit kalmasına yardımcı olur.

Bitkiler fotosentez sonucu karbondioksiti karbonhidrat bileşiklerine dönüştürür. Bu, atmosferdeki karbondioksit miktarını azaltan bir süreçtir. Ancak bitkiler hidrokarbon bileşiklerini biyokimyasal olarak fotosentezin tersi bir süreç olan solunumla karbondioksit ve suya dönüştürerek enerji elde eder. Yağmur ormanlarında gerçekleşen fotosentez ve solunum süreçlerinin hızı yaklaşık aynı olduğundan, yağmur ormanlarının atmosferdeki karbondioksit miktarının azalmasında önemli etkisi olduğunu söylemek doğru olmaz.

Dünya üzerindeki bitki türlerinin yaklaşık üçte ikisi yağmur ormanlarında bulunur. Günlük hayatta kullandığımız birçok ürünün (örneğin kakao, kahve, orkide, kauçuk) kaynağı yağmur ormanlarıdır. Sadece yağmur ormanlarında yetişen bazı bitkilerden elde edilen kimyasal maddeler ilaç üretiminde kullanılır.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ekim ayının konusu “Yağmur Sonrası”. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken, açıklama bölümüne #YağmurSonrası etiketini eklemeyi unutmayın.

Ekoloji / Çevre Bilim

İnsanların yaklaşık dörtte biri Güneş’e ya da parlak ışığa baktığında hapşırır ve bu olay genellikle karanlık bir ortamdan çıkıp yoğun ve parlak ışığa maruz kalındığında ortaya çıkar.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ağustos ayında objektiflerinizi, mevsim sıcaklıklarının günlük yaşamınızı nasıl şekillendirdiğini ve mevsim sıcaklıklarındaki değişimin çevrenizdeki etkilerine odaklamanızı istemiştik.

Ekoloji / Çevre Bilim

Küresel ortalama sıcaklığın ölçülmesi Dünya’nın yüzey sıcaklığında zamanla ortaya çıkan değişimlerin belirlenmesi açısından hayli önemli.

Ekoloji / Çevre Bilim

Climatic Change dergisinde yayımlanan araştırmaya göre Dünya’nın ortalama sıcaklığındaki artış nedeniyle uçaklar yakın gelecekte daha az yolcuyla havalanmak zorunda kalabilir.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bir grup araştırmacı bugüne kadar yapılmış en gerçekçi küresel iklim değişikliği deneylerinden birine imza attı. Antarktika Okyanusu’ndaki bir deniz yatağını ısıtan ve meydana gelen değişiklikleri gözlemleyen Dr. Gail Aston ve arkadaşları, küresel ısınmanın tahmin edilenden çok daha büyük sorunlara yol açabileceğini belirtiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Temmuz ayında Ege Denizi’nde meydana gelen Richter ölçeği ile 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrası yaklaşık 30 santimetre yüksekliğinde tsunami dalgaları oluştu. Oluşan dalgalar, yüksekliği görece fazla olmamasına rağmen, araçları kolayca sürükleyebilecek kadar güçlüydü. Peki, tsunami dalgalarını durdurmak mümkün mü?

Ekoloji / Çevre Bilim

Küresel ısınma ve orman yangınları birbiriyle bağlantılı iki olgu. Araştırmalar orman yangınlarının sadece küresel ısınmanın bir sonucu olmadığını aynı zamanda küresel ısınma üzerinde önemli etkileri olduğunu gösteriyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ağustos ayında objektiflerinizi, mevsim sıcaklıklarının günlük yaşamınızı nasıl şekillendirdiğini ve mevsim sıcaklıklarındaki değişimin yaşadığınız yerlerdeki etkilerini kayda geçirmek amacıyla kullanmanızı istiyoruz. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Bermuda Üçgeni, Atlas Okyanusu’nda Miami (Florida) ile Porto Riko’daki San Juan ve Bermuda adaları arasındaki bölgeye verilen isim.