Skip to content Skip to navigation

Yarasalar da Trafik Kurallarına Uyuyor

Pınar Dündar
27/04/2015 - 17:33

Kalabalık bir ortamda yürürken farkında olmadan belirli kurallara dikkat ederiz. Örneğin biraz ileride kalabalıktan birinin önümüze doğru yürüdüğünü görünce yavaşlar, çok sıkışık ortamlarda bile çoğu zaman birbirimize çarpmadan ilerleyebiliriz. İnsanların kendi içlerinde bu hareket koordinasyonunu nasıl sağladığı tam olarak bilinmese de yeni bir çalışma yarasaların da gece avlanırken içgüdüsel olarak bazı trafik kurallarına uyduğunu ortaya çıkardı.

Yarasaların uçuşları sırasında yüksek frekanslı sesler çıkararak engellerden yankılanan ses dalgaları yoluyla yönlerini buldukları biliniyor. Yankı ile yer tespiti olarak bilinen bu özellik sayesinde bir anlamda görme işlemini ses çıkararak gerçekleştiriyorlar. Ancak Bristol Üniversitesi’nden Dr. Marc Holderied ve arkadaşları bu bilginin bir adım ötesine geçerek etkileşim halindeki yarasaların birbirine göndermiş olduğu ve her birinin algıladığı ses dalgalarını hesaplamış. Su yüzeyine yakın yerlerde avlanan Daubenton yarasaları üzerinde yaptıkları bu çalışma sonucunda yarasaların kendi trafik kuralları olduğunu tespit etmişler. Buna göre yarasalar gerektiğinde birbirini takip ediyor, ardışık dönüşleri koordine ediyor ya da birbirlerine çarpmamak için yavaşlayabiliyorlar. Bunu da takipçi yarasaların, liderlerinin hareketlerini bir göz kırpışımız kadar hızlı bir süre içinde taklit etmesi sayesinde yapıyorlar.

Günümüzde kullanılan radar ve sonar sistemleri yarasaların sahip olduğu yankı ile yer tespiti özelliğinden yararlanılarak geliştirilmiş. Bu yeni çalışma sayesinde yarasaların hareket taktiklerinin de bilim insanlarına arama kurtarma çalışmaları ya da insansız hava araçlarının etkin kullanımı gibi konularda önemli bilgiler sağlayacağı düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Biyoloji

Son yıllarda birçok hayvan türünün yok olduğunu ya da nesillerinin tükenmek üzere olduğunu biliyoruz. 

Biyoloji

Aslında bütün ağaçlar yapraklarını döker. Ağaçların yapraklarını dökme zamanları türlerine ve hava koşullarına bağlı olarak değişir.

Biyoloji

Dünya üzerinde yaşayan en büyük hayvan mavi balinadır (Balaenoptera musculus).

Biyoloji

Yassı balıklar adlarını vücutlarının yassı olmasından dolayı alırlar. Deniz tabanında kum gibi yumuşak zeminli yerlerde yaşayan bu canlılar, vücut yapıları nedeniyle kum üzerinde fark edilmeden hayatlarını devam ettirebilirler. Yassı balıklar onları ilginç kılan bir özelliğe sahip: göz göçü.

Biyoloji

Atmosferin ısınmasına sebep olan ve sera gazları olarak adlandırılan gazlardan biri de karbondioksit (CO2).

Biyoloji

Mikro fotoğrafçılık yarışması Nikon Small World 2017’nin kazananları belli oldu.

Biyoloji

Oxford Üniversitesi'nin Zooloji Bölümü’nde çalışan araştırmacılar, örümcek ağlarının, üzerlerindeki yapışkan maddelerin elektriksel özellikleri...

Biyoloji

ABD’deki Duke Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, bakterileri sentetik bir genle programladı. Genin kodladığı protein, bakteri kolonisine dağılıyor ve koloninin civardaki inorganik maddeleri toplamasını sağlıyor.

Biyoloji

Oklu kirpiler, kemiriciler takımının üyeleri olup bilinen kirpilerden farklıdırlar. Otçul olarak beslenirler ve daha iridirler. Tarım alanlarına herhangi bir zarar vermezler ve tek başlarına...

Biyoloji

Dünyanın en uzun ağacı Kaliforniya Sekoya Ulusal Parkı’nda bulunan 115,7 metre uzunluğunda, servigiller familyasının sahil sekoyası türünden bir ağaç olan Hyperion.