Skip to content Skip to navigation

Yarasalar da Trafik Kurallarına Uyuyor

Pınar Dündar
27/04/2015 - 17:33

Kalabalık bir ortamda yürürken farkında olmadan belirli kurallara dikkat ederiz. Örneğin biraz ileride kalabalıktan birinin önümüze doğru yürüdüğünü görünce yavaşlar, çok sıkışık ortamlarda bile çoğu zaman birbirimize çarpmadan ilerleyebiliriz. İnsanların kendi içlerinde bu hareket koordinasyonunu nasıl sağladığı tam olarak bilinmese de yeni bir çalışma yarasaların da gece avlanırken içgüdüsel olarak bazı trafik kurallarına uyduğunu ortaya çıkardı.

Yarasaların uçuşları sırasında yüksek frekanslı sesler çıkararak engellerden yankılanan ses dalgaları yoluyla yönlerini buldukları biliniyor. Yankı ile yer tespiti olarak bilinen bu özellik sayesinde bir anlamda görme işlemini ses çıkararak gerçekleştiriyorlar. Ancak Bristol Üniversitesi’nden Dr. Marc Holderied ve arkadaşları bu bilginin bir adım ötesine geçerek etkileşim halindeki yarasaların birbirine göndermiş olduğu ve her birinin algıladığı ses dalgalarını hesaplamış. Su yüzeyine yakın yerlerde avlanan Daubenton yarasaları üzerinde yaptıkları bu çalışma sonucunda yarasaların kendi trafik kuralları olduğunu tespit etmişler. Buna göre yarasalar gerektiğinde birbirini takip ediyor, ardışık dönüşleri koordine ediyor ya da birbirlerine çarpmamak için yavaşlayabiliyorlar. Bunu da takipçi yarasaların, liderlerinin hareketlerini bir göz kırpışımız kadar hızlı bir süre içinde taklit etmesi sayesinde yapıyorlar.

Günümüzde kullanılan radar ve sonar sistemleri yarasaların sahip olduğu yankı ile yer tespiti özelliğinden yararlanılarak geliştirilmiş. Bu yeni çalışma sayesinde yarasaların hareket taktiklerinin de bilim insanlarına arama kurtarma çalışmaları ya da insansız hava araçlarının etkin kullanımı gibi konularda önemli bilgiler sağlayacağı düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Biyoloji

Yeryüzündeki en ağır organizma olan Titreyen Dev’in küçülmeye başladığı1990’lı yılların sonlarında fark edilmişti. Paul Rogers ve arkadaşları Titreyen Dev’in küçülmesinin sebeplerini belirlemek için bir çalışma yürüttü.

Biyoloji

2015 yılında Darıca Hayvanat Bahçesi’ne daha önce Türkiye’deki herhangi bir hayvanat bahçesinde karşılaşmadığımız bir hayvan geldi. Bu canlının adı tembel hayvan. Peki, tembel hayvanların neden bu şekilde isimlendirildiğini bilmek ister misiniz?

Biyoloji

İnsanlar dışında başka canlılar da belirli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılar inşa ediyor. Bu yazıda size tasarım ve mühendislik alanında “uzman” bazı hayvanları tanıtmaya çalışacağız.

Biyoloji

Bir gün yolda yürürken düştünüz. Pantolonunuz yırtıldı, dizinizde ve ellerinizde yaralar oluştu. Pantolonu yama yaparak kullanılabilir hale getirdiniz. Peki ya diziniz ve elleriniz?

Biyoloji

Alışverişlerde vaktimizin çoğu gıda reyonlarında hangi ürünün daha sağlıklı olduğuna karar vermekle geçiyor. Kimi zaman doğru kararlar veriyor kimi zamansa “Acaba gerçekten ne yiyoruz?” sorusuyla eve dönüyoruz.

Biyoloji

Günümüzde olduğu gibi geçmiş yıllarda da genç bilim insanları önemli çalışmalara imza atıyordu. Hatta genç yaşlarda önemli çalışmalarda yer alarak en saygın bilim ödüllerinden biri olan Nobel Ödülü’nü kazanan bilim insanları da var.

Biyoloji

ABD’deki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı DNA dizileri üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Dr. Sebastian Parluk, Dr. Daniel Arlow ve arkadaşlarının Prof. Dr. Jay Keasling önderliğinde yaptıkları araştırmanın sonuçları Nature Biotechnology’de yayımlandı.

Biyoloji

Geçmişte sıfırı kavrayacak düzeyde zekâya sadece insanların sahip olduğu düşünülürdü. Ancak bilimsel çalışmalar maymunların ve kuşların da sıfırı kavrayabildiğini gösterdi.

Biyoloji

Günlük hayatta birçok nesne veya duruma karşı korku duyabiliriz. Sinir sistemi, korku yaratan uyaranlara karşı organizmayı harekete geçirdiğinden yaşamın devamı için hayli önemlidir.

Biyoloji

Pek çok hayvan türü doğada sürüler ve kümeler oluşturuyor ve kolektif davranışlar sergiliyorlar. Hayvanların sürüler ve kümeler oluşturarak kolektif davranışlar göstermesini sağlayan, türden bağımsız genelgeçer yasalar olabilir mi?