Skip to content Skip to navigation

Yarasalar da Trafik Kurallarına Uyuyor

Pınar Dündar
27/04/2015 - 17:33

Kalabalık bir ortamda yürürken farkında olmadan belirli kurallara dikkat ederiz. Örneğin biraz ileride kalabalıktan birinin önümüze doğru yürüdüğünü görünce yavaşlar, çok sıkışık ortamlarda bile çoğu zaman birbirimize çarpmadan ilerleyebiliriz. İnsanların kendi içlerinde bu hareket koordinasyonunu nasıl sağladığı tam olarak bilinmese de yeni bir çalışma yarasaların da gece avlanırken içgüdüsel olarak bazı trafik kurallarına uyduğunu ortaya çıkardı.

Yarasaların uçuşları sırasında yüksek frekanslı sesler çıkararak engellerden yankılanan ses dalgaları yoluyla yönlerini buldukları biliniyor. Yankı ile yer tespiti olarak bilinen bu özellik sayesinde bir anlamda görme işlemini ses çıkararak gerçekleştiriyorlar. Ancak Bristol Üniversitesi’nden Dr. Marc Holderied ve arkadaşları bu bilginin bir adım ötesine geçerek etkileşim halindeki yarasaların birbirine göndermiş olduğu ve her birinin algıladığı ses dalgalarını hesaplamış. Su yüzeyine yakın yerlerde avlanan Daubenton yarasaları üzerinde yaptıkları bu çalışma sonucunda yarasaların kendi trafik kuralları olduğunu tespit etmişler. Buna göre yarasalar gerektiğinde birbirini takip ediyor, ardışık dönüşleri koordine ediyor ya da birbirlerine çarpmamak için yavaşlayabiliyorlar. Bunu da takipçi yarasaların, liderlerinin hareketlerini bir göz kırpışımız kadar hızlı bir süre içinde taklit etmesi sayesinde yapıyorlar.

Günümüzde kullanılan radar ve sonar sistemleri yarasaların sahip olduğu yankı ile yer tespiti özelliğinden yararlanılarak geliştirilmiş. Bu yeni çalışma sayesinde yarasaların hareket taktiklerinin de bilim insanlarına arama kurtarma çalışmaları ya da insansız hava araçlarının etkin kullanımı gibi konularda önemli bilgiler sağlayacağı düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Biyoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde kış ile yaz mevsimi arasındaki geçişin etkilerini gözlediğimiz nisan ayında objektiflerinizi doğada yaşanan değişimlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #CanlananTabiat etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar değerlendirildi ve ayın en beğenilen fotoğrafları belirlendi.

Biyoloji

Yeni Zelanda’da yüksek volkanik etkinliğe sahip bir bölgedeki bitkiler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda aşırı sıcak topraklarda yaşayabilen bitkilere rastlandı. Yeni Zelanda’daki Landcare Research’ten Mark Smale ve ekibi Yeni Zelanda’nın North Adası’ndaki Taupao Volkanik Alanı’nda incelemeler yaptı.

Biyoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mayıs ayında objektiflerinizi yaşadığınız bölgeye özgü bitki türlerine odaklamanızı istiyoruz. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #EndemikBitkiler etiketini eklemeyi unutmayın.

Biyoloji

Balinaların ses çıkarabildiği ve birbirleriyle iletişim kurabildiği biliniyor. Ancak bugüne kadar bu canlıların nasıl duyduğu anlaşılamamıştı. Balinaların hem büyüklükleri hem de okyanuslarda yaşamaları bilimsel araştırmaları zorlaştırıyordu.

Biyoloji

Avustralya’nın Sidney şehrindeki Garvan Enstitüsü araştırmacıları ilk defa i-motifi adı verilen farklı bir yapıdaki DNA’nın da insan vücudunda var olduğunu gösterdi. 

Biyoloji

Bir bölgede yaşayan belirli bir canlı türünün sayısını nasıl hesaplayabilirsiniz? “Canlıların tamamını tek tek yakalayıp sayarak” şeklinde bir çözüm aklınıza gelmiş olabilir. Ancak canlıların tamamını yakalamak, özellikle canlı sayısının çok yüksek ve canlıların yaşadığı bölgenin çok geniş olması durumda, mümkün değildir.

Biyoloji

Balinalar suda yaşayan memeli türlerinden biridir. Deniz memelilerinin karada yaşayan memeli türlerinden önemli bir farkı var. Suyun altında çok uzun süre nefeslerini tutabiliyorlar. Örneğin insanlar en fazla birkaç dakika nefeslerini tutabilirken, bazı balina türleri iki saat nefes almadan suyun altında kalabiliyor.

Biyoloji

Bu yıl 49.’su düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın final sergisi 16-18 Nisan tarihleri arasında Antalya Kepez Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Biyoloji

Japonya’daki RIKEN Sürdürülebilir Kaynaklar Bilim Merkezi’nde çalışan bir grup araştırmacı bitkilerin su kaybetmesini önleyen bir hormon keşfetti.

Biyoloji

Japon kâğıt katlama sanatı origami ile birbirinden farklı objeler tasarlamak mümkün. Peki aynı el sanatını kâğıt yerine DNA’yı (deoksiribonükleik asit) kullanarak gerçekleştirebilir miyiz?