Skip to content Skip to navigation

Yatmadan Önce e-Kitap Okumayın!

Dr. Tuba Sarıgül
26/12/2014 - 09:18

Son yıllarda elektronik cihazları bir şeyler okumak, iletişim kurmak ve keyifli vakit geçirmek için yaygın olarak kullanıyoruz. Ancak Aralık ayında Proceedings of the National Academy of Sciences (USA) dergisinde yayımlanan bir araştırma LED aydınlatmaların kullanıldığı elektronik cihazların uyku saatinden kısa süre önce kullanılmasının, uyku-uyanıklık döngüsünü ve günlük ritmi düzenleyen melatonin hormonunun salgılanmasını engellediğini, derin uykuya geçişi geciktirdiğini ve derin uyku süresini azalttığını yani uyku kalitesini olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor.

Son elli yılda ortalama uyku süresinin ve uyku kalitesinin azaldığı biliniyor. Bu durumun en önemli sebebinin yapay aydınlatmalar olduğu düşünülüyor. Vücudumuzdaki fizyolojik, psikolojik ve davranışsal birçok süreç doğal aydınlık-karanlık döngüsüne göre düzenleniyor. Işık, günlük ritim olarak tanımlanan bu mekanizmayı düzenleyen temel etken olduğu için yapay aydınlatmalar günlük ritimde bozukluklara neden olabiliyor. Günlük ritimdeki bozukluklar ve uykusuzluk ise genel sağlık sorunlarına, performans düşüklüğüne ve dikkat eksikliğine yol açabiliyor.

Yapılan son çalışmalar ABD’lilerin yaklaşık %90’ının haftanın en az birkaç günü yatmadan bir saat önce elektronik cihazları kullandığını gösteriyor. Elektronik cihazların günlük ritimde neden olduğu bozuklukların sebebinin özellikle kısa dalga boyunda yani yüksek enerjili ışık yayan LED aydınlatmalar olduğu düşünülüyor. Geçmişte yapılan araştırmalarda mavi ışığın -görünür dalga boyundaki ışınların içinde mavi ışığın dalga boyu daha kısadır- melatonin üretimini azaltıcı etkisinin daha güçlü olduğu belirlenmişti.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Pek çok hastalığın tedavisinde antibiyotikler kullanılıyor. Ancak aşırı kullanım zararlı da olabiliyor. Çünkü antibiyotikler sadece hastalık yapan bakterilere değil yararlı bakterilere de -örneğin sindirime yardımcı olan bakterilere de- zarar verebiliyor.

Tıp ve Sağlık

Uçmak insanların çoğuna büyük keyif verir. Ancak yerden yükselmek insan fizyolojisi üzerinde çeşitli etkilere yol açar. Dış kulak ile orta kulak arasında yer alan kulak zarı, uçuş sırasındaki  basınç değişikliklerinden etkilenen en önemli yapıdır.

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacının yaptığı çalışmalar plasentadan elde edilmiş, Cdx2 olarak adlandırılan kök hücrelerin kalp krizi geçirmiş farelerde yeniden sağlıklı kalp hücrelerine dönüşebildiğini gösterdi.

Tıp ve Sağlık

Yakın zamanda doktora gittiyseniz hastane duvarlarında şöyle bir uyarı ile karşılaşmış olabilirsiniz: “Doktorunuza antibiyotik yazması için ısrar etmeyin”. Peki, bu uyarı neden yapılıyor? Neden antibiyotik kullanıyoruz? Antibiyotikler tehlikeli mi? Gelin, bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

Tıp ve Sağlık

Rochester Teknoloji Enstitüsünde çalışan Nicholas Conn, Karl Schwarz ve David Borkholder, konjestif kalp yetmezliği hastaları için yararlı olacak bir klozet oturağı geliştirdi. Çeşitli ölçüm cihazlarıyla donatılmış oturak, henüz semptomlar ortaya çıkmadan hastanın sağlığındaki bozulmaları tespit edebiliyor.

Tıp ve Sağlık

Ergenlik dönemi bilişsel, fiziksel ve duygusal olarak çok hızlı değişimler geçirdiğimiz, kendine has özellikleri olan bir dönemdir. Peki, bu dönemde beslenme konusunda nelere dikkat etmek gerekiyor?

Tıp ve Sağlık

Prof. Dr. Ramazan Akdemir ile üç boyutlu yazıcıyla üretilen eriyebilen damar stenti projesi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Tıp ve Sağlık

“Her şeyin azı karar çoğu zarar” denir. Bu söz bağışıklık sistemimiz için de geçerli olabilir. Çünkü bağışıklık sisteminin aşırı aktif olması otoimmün hastalıklara (öz bağışıklık hastalıkları) sebep olabiliyor.

Tıp ve Sağlık

Sindirim sistemimizi yakından tanıyıp yiyeceklerin vücudumuza girdikten sonra hangi süreçlerden geçtiğini ve nasıl enerjiye dönüştüğünü öğrenmek i

Tıp ve Sağlık

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışan bir grup araştırmacı, sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri öldürmeye imkân veren bir yöntem geliştirdi. Dr. Hokyung K. Chung ve arkadaşlarının Prof. Dr. Michael Z. Lin önderliğinde yaptığı araştırmanın sonuçları Science’ta yayımlandı.