Skip to content Skip to navigation

Yatmadan Önce e-Kitap Okumayın!

Dr. Tuba Sarıgül
26/12/2014 - 09:18

Son yıllarda elektronik cihazları bir şeyler okumak, iletişim kurmak ve keyifli vakit geçirmek için yaygın olarak kullanıyoruz. Ancak Aralık ayında Proceedings of the National Academy of Sciences (USA) dergisinde yayımlanan bir araştırma LED aydınlatmaların kullanıldığı elektronik cihazların uyku saatinden kısa süre önce kullanılmasının, uyku-uyanıklık döngüsünü ve günlük ritmi düzenleyen melatonin hormonunun salgılanmasını engellediğini, derin uykuya geçişi geciktirdiğini ve derin uyku süresini azalttığını yani uyku kalitesini olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor.

Son elli yılda ortalama uyku süresinin ve uyku kalitesinin azaldığı biliniyor. Bu durumun en önemli sebebinin yapay aydınlatmalar olduğu düşünülüyor. Vücudumuzdaki fizyolojik, psikolojik ve davranışsal birçok süreç doğal aydınlık-karanlık döngüsüne göre düzenleniyor. Işık, günlük ritim olarak tanımlanan bu mekanizmayı düzenleyen temel etken olduğu için yapay aydınlatmalar günlük ritimde bozukluklara neden olabiliyor. Günlük ritimdeki bozukluklar ve uykusuzluk ise genel sağlık sorunlarına, performans düşüklüğüne ve dikkat eksikliğine yol açabiliyor.

Yapılan son çalışmalar ABD’lilerin yaklaşık %90’ının haftanın en az birkaç günü yatmadan bir saat önce elektronik cihazları kullandığını gösteriyor. Elektronik cihazların günlük ritimde neden olduğu bozuklukların sebebinin özellikle kısa dalga boyunda yani yüksek enerjili ışık yayan LED aydınlatmalar olduğu düşünülüyor. Geçmişte yapılan araştırmalarda mavi ışığın -görünür dalga boyundaki ışınların içinde mavi ışığın dalga boyu daha kısadır- melatonin üretimini azaltıcı etkisinin daha güçlü olduğu belirlenmişti.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Michigan Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı uzuvlarını kaybeden insanların (amputelerin) yapmak istedikleri hareketleri düşünerek kontrol edebildiği bir robot el geliştirdi. Dr. Philip P. Vu ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Science Translational Medicine’da yayımlandı.

Tıp ve Sağlık

Çin’de ortaya çıktıktan sonra hızla yayılan yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığı, dünya genelinde yaklaşık 210.000 insanı etkiledi. SARS-CoV-2 diğer koronavirüs türlerine göre neden hızla yayılıyor ve çok sayıda insanı etkiliyor?

Tıp ve Sağlık

Ellerimizi temiz tutmak, koronavirüs gibi patojenler (hastalık yapıcı mikroorganizmalar ve virüsler) yoluyla yayılan hastalıklardan korunmak için alabileceğimiz önlemlerin başında geliyor. Hatta bazı bilim insanları el hijyenini “kendi kendinize yapabileceğiniz aşı” olarak tanımlıyor. Ancak araştırmalar ellerimizi gerektiği gibi yıkamadığımızda patojenlerin ellerimizde kaldığını gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Kanser, Down sendromu, renk körlüğü gibi pek çok hastalığın kökeninde genler vardır. Ancak bu hastalıkları tedavi etmek için kullanılan geleneksel yöntemlerde sadece belirtiler ortadan kaldırılmaya çalışılıyor, hastalığın kökeninde yer alan genlere bir müdahalede bulunulmuyor.

Tıp ve Sağlık

McMaster Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacının complestatin ve yeni keşfedilmiş corbomycin adlı antibiyotiklerle yaptıkları deneyler, bu antibiyotiklerin bakterilerle daha önceleri bilinenlerden farklı bir biçimde savaştıklarını gösterdi.

Tıp ve Sağlık

Kıyafetlerimizin üretiminde kullanılan iplikçikler çoğu zaman polyester, naylon ve akrilik gibi plastiklerden elde edilir. Yapılan son bilimsel çalışmalar, bu mikroiplikçiklerin denizlerdeki plastik kirliliğinin ana kaynaklarından biri olduğunu gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Hafta sonları tüm aile bir aradayken pazar kahvaltıları nasıl da güzel olur, değil mi? Patatesli omlet, simit, börek, krep, kızarmış ekmek... Bu kadar şeyi yedikten sonra tatlı bir uyku bastırır. Peki ama neden?

Tıp ve Sağlık

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün neden olduğu salgın dünyanın farklı yerlerine hızla yayılıyor. Şu ana kadar 30.000'den fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan virüs hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Tıp ve Sağlık

San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan Prof. Dr. Karen Christman ve arkadaşları kalp krizi geçirmiş hastaların kalp kaslarını onarmak için bir hidrojel geliştirdi.

Tıp ve Sağlık

Okulda sınav haftasındasınız ve ders çalışırken sürekli bir şeyler atıştırıyorsunuz. Bu durumda muhtemelen “Stresten yiyorum” cevabını verirsiniz. Bazı insanlar stresli oldukları dönemlerde normalde olduğundan daha fazla yemek yer. Stres bazı insanların ise yeme isteklerinin azalmasına neden olur. Peki, stres yeme alışkanlıklarımızı nasıl etkiliyor?