Skip to content Skip to navigation

Yeni Ufuklar Plüton’a Yaklaşıyor

Dr. Mahir E. Ocak
22/01/2015 - 14:07

Plüton ve uydularını incelemek amacıyla 2006’da uzaya gönderilen Yeni Ufuklar uzay aracı, cüce gezegene yaklaşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay uzun süren uykusundan uyanan ve 14 Temmuz’da Plüton’un yakınından geçmesi planlanan uzay aracı 25 Ocak’ta ilk görüntüleri göndermeye başlayacak.

Yeni Ufuklar uzay aracı şu an cüce gezegene yaklaşık 220 milyon kilometre mesafede bulunuyor. Aradaki mesafe hâlâ çok büyük olduğu için gönderilen ilk fotoğraflarda Plüton küçük bir nokta olarak görülecek. Ancak uzay aracı cüce gezegene ve uydularına yaklaşıkça görüntülerin çözünürlüğü artacak. Baharın başlangıcıyla beraber uzay aracı Dünya’daki en gelişmiş teleskopların alabildiği görüntülerden daha detaylı fotoğraflar göndermeye başlayacak.

Yeni Ufuklar uzay aracı Plüton’a doğru yolculuğuna devam ederken sadece fotoğraflar değil pek çok veri de gönderecek. Uzay aracı, sahip olduğu cihazları kullanarak yüksek enerjili parçacıklar ve ortamın gaz-toz yoğunluğu ile ilgili ölçümler yapabiliyor. Yeni Ufuklar’ın göndereceği veriler sayesinde Plüton’un da içinde bulunduğu Kuiper Kuşağı’nın yapısı daha iyi anlaşılacak. Kuiper Kuşağı’nın Plüton benzeri binlerce cüce gezegene ev sahipliği yaptığı düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Dünya’nın manyetik alanı, yeryüzünü Güneş’ten gelen zararlı ışınlardan koruyan bir kalkan görevi görür. Eğer bu koruyucu kalkan olmasaydı güneş rüzgârı atmosferi yok eder ve Dünya yaşama elverişsiz bir hale gelirdi.

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Güneş Sistemi’nin dışındaki gezegenleri (ötegezegen olarak adlandırılır) keşfetmek için tasarladığı Geçiş Halindeki Ötegezegen Araştırma Uydusu (TESS) 18 Nisan 2018’de ABD’deki Cape Canaveral Üssü’nden SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı.

Gökbilim ve Uzay

Göktaşı çarpmaları, gezegenlerin oluşumunda ve zamanla geçirdiği değişimlerde çok önemli rol oynar. Ancak bir göktaşı çarpması sonucu oluşmuş bir krateri, çarpmanın üzerinden yüz milyonlarca yıl geçtikten sonra inceleyerek çarpmanın hangi koşullar altında meydana geldiğini belirlemek çok zordur.

Gökbilim ve Uzay

Mart ayı Kuzey Yarımküre’ye baharı getiriyor. Çünkü 20 Mart’ta gerçekleşecek ilkbahar ılımı (yani gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu tarih) Kuzey Yarımküre’de bahar mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilir.

Gökbilim ve Uzay

Uzayda görev yapan yer gözlem uydularımızla iletişim kurmak amacıyla gerçekleştirilen Milli Yer İstasyonu Geliştirme Projesi’nin önemli bir aşaması olan, 7,3 metre çapındaki reflektör antenin üretimi geçtiğimiz yıl aralık ayında tamamlandı.

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) Mars’ın yüzeyinde yaklaşık on beş yıldır araştırmalar yapan Opportunity keşif aracının görevi sonlandı. 

Gökbilim ve Uzay

2019 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması başvuruları başladı. Başvurular 8 Mart’a kadar devam edecek.

Gökbilim ve Uzay

Ay’ın görünmeyen yüzüne inen ilk uzay aracıolan Chang’e-4 Ay’ın görünmeyen yüzünün bugüne kadar kaydedilen yüksek uzaysal çözünürlüklü ve en güncel görüntülerini Dünya’ya gönderiyor.

Gökbilim ve Uzay

2021’de uzaya fırlatılması planlanan James Webb Uzay Teleskobu, Büyük Patlama’dan Güneş Sistemi’nin oluşumuna kadar daha birçok konuda önemli bilgiler sağlayabilir.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup araştırmacı, uydu verilerini kullanarak nehir havzalarındaki su seviyelerinin değişimini tahmin etmeye imkân veren bir yöntem geliştirdi. Konu ile ilgili bir makale Dr. Eva Boergens ve arkadaşları tarafından Journal of Hydrology’de yayımlandı.