Skip to content Skip to navigation

Yeni Ufuklar Plüton’a Yaklaşıyor

Dr. Mahir E. Ocak
22/01/2015 - 14:07

Plüton ve uydularını incelemek amacıyla 2006’da uzaya gönderilen Yeni Ufuklar uzay aracı, cüce gezegene yaklaşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay uzun süren uykusundan uyanan ve 14 Temmuz’da Plüton’un yakınından geçmesi planlanan uzay aracı 25 Ocak’ta ilk görüntüleri göndermeye başlayacak.

Yeni Ufuklar uzay aracı şu an cüce gezegene yaklaşık 220 milyon kilometre mesafede bulunuyor. Aradaki mesafe hâlâ çok büyük olduğu için gönderilen ilk fotoğraflarda Plüton küçük bir nokta olarak görülecek. Ancak uzay aracı cüce gezegene ve uydularına yaklaşıkça görüntülerin çözünürlüğü artacak. Baharın başlangıcıyla beraber uzay aracı Dünya’daki en gelişmiş teleskopların alabildiği görüntülerden daha detaylı fotoğraflar göndermeye başlayacak.

Yeni Ufuklar uzay aracı Plüton’a doğru yolculuğuna devam ederken sadece fotoğraflar değil pek çok veri de gönderecek. Uzay aracı, sahip olduğu cihazları kullanarak yüksek enerjili parçacıklar ve ortamın gaz-toz yoğunluğu ile ilgili ölçümler yapabiliyor. Yeni Ufuklar’ın göndereceği veriler sayesinde Plüton’un da içinde bulunduğu Kuiper Kuşağı’nın yapısı daha iyi anlaşılacak. Kuiper Kuşağı’nın Plüton benzeri binlerce cüce gezegene ev sahipliği yaptığı düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Günlük hayatta karşılaştığımız pek çok soruna çözümler sunan üç boyutlu yazıcı teknolojisi artık dünya dışında yaşam alanları oluşturma araştırmalarını kolaylaştıracak adımlar atılmasına yardımcı oluyor.

Gökbilim ve Uzay

Her yıl mayıs ayının ilk günlerinde Eta Kova göktaşı yağmuru en yüksek etkinliğe ulaşır. Bu yıl 6 Mayıs’ta sabaha karşı en yüksek etkinliğe ulaşacak Eta Kova göktaşı yağmuru sırasında gökyüzünde saatte 60 göktaşı görülebilir.

Gökbilim ve Uzay

Bahçenizde, binaların çatılarında, sokakta hatta saçlarınızın arasında bile meteor parçaları olabileceğini biliyor muydunuz? Mikrometeorit adı verilen bu parçacıklar hemen hemen her yerdeler. Peki, nereden geliyor bu mikrometeoritler? Yapılarında ne var? Onları nasıl inceleyebiliriz?

Gökbilim ve Uzay

Uzayda, 4,6 milyar yıl önce Güneş Sistemi’nin içinde oluştuğu toz ve gaz bulutundan kalma kayaç ve metal parçaları bulunur.

Gökbilim ve Uzay

Güneş benzeri yıldızlar, yakıtlarını tükettiklerinde patlayarak dış kabuklarını atar ve yıldızın etrafı gezegenimsi bulutsu adı verilen toz ve gaz bulutuyla çevrelenir. Geriye ise "beyaz cüce" olarak adlandırılan çekirdekleri kalır.

Gökbilim ve Uzay

1610 yılında Galileo Galilei’nin Johannes Kepler'e gönderdiği mesaj tam olarak bu yazının başlığındaki gibiydi: “smaismrmilmepoetaleumibunenugttau

Gökbilim ve Uzay

İki yüzün üzerinde araştırmacının yer aldığı uluslararası bir araştırma grubu, ilk kez bir karadeliği doğrudan görüntülemeyi başardı. Karadelik, Dünya’ya yaklaşık 55 milyon ışık yılı uzaklıktaki Messier 87 ya da kısaca M87 olarak adlandırılan bir gökadanın merkezinde yer alıyor.

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından gezegenin iç yapısını incelemek amacıyla Mars’a gönderilen InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) uzay aracı 26 Kasım 2018’de gezegenin yüzeyine inmişti.

Gökbilim ve Uzay

Uzaya giden astronotlar çok sayıda bakteriyi de beraberlerinde götürürler. Bu bakterilerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Ancak zamanla bu durum değişebilir. Uzaydaki koşullar yeryüzündekilerden çok farklıdır. 

Gökbilim ve Uzay

Nisan ayında Mars’ın Boğa Takımyıldızı’ndaki ilgi çekici yolculuğuna tanık olabilirsiniz. Mars ayın ilk günlerinde Ülker Yıldız Kümesi’nin (Yedi Kız Kardeş olarak da bilinir) yakınlarında görülebilir.