Skip to content Skip to navigation

Origami Laleler ile Evlere Bahar Gelsin!

Nurulhude Baykal
29/04/2020 - 12:21

Baharın gelişi doğada çiçeklerle kutlanır. Hem meyve veren ağaçlar hem de otsu bitkiler rengarenk çiçekler açıp baharın geldiğini müjdeler. Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle fiziksel olarak doğaya uzak olduğumuz bugünlerde origami çiçeklerle evlerimizi süsleyebiliriz.

Bu etkinliğimizde origami ile lale yapıyoruz. Biz klasik Türk sanatlarındaki betimlemesini çağrıştırsın diye kırmızı lale yapmayı tercih ettik. Siz renkleri ve boyutları çeşitlendirerek odanızda kendi zevkinize göre bir lalezar yani lale bahçesi oluşturabilirsiniz.

 

 

Öte yandan lalenin nereden geldiğini, kelimenin kökenini ve kültürümüzdeki yerini merak ediyorsanız sizin için derlediğimiz bilgilere göz atabilirsiniz.

Adını Farsçadan alan lale Türk kültürünün en önemli simgelerinden biridir. Farsçada “kırmızı” anlamına gelen lal kelimesinden türetilen lale, başlangıçta gelincikleri ve diğer kırmızı çiçekleri nitelemek için kullanıldıysa da sonradan bildiğimiz soğanlı bitkinin adı oldu.

Gerçek vatanının Orta Asya olduğu düşünülen lale, Türklerden önce, Roma ve Bizans dönemlerinde Anadolu’da tanınmıyordu. Bu yüzden Anadolu’ya Türklerle birlikte geldiği düşünülüyor. Avrupa’nın lale ile tanışması için birkaç yüzyıl daha geçmesi gerekti. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Avusturya-Macaristan imparatorunun İstanbul’da görevli elçisi Ootgeer Giselijn van Busbeke’nin Avrupa’ya giderken yanında lale soğanları götürmesiyle lalenin Avrupa’da tanındığı düşünülüyor. 16. ve 17. yüzyılda ise lale yetiştiriciliği hem Osmanlı Devleti’nde hem de Avrupa ülkelerinde hayli yaygınlaştı ve özellikle tarihimizde Lale Devri (1718-1730) olarak adlandırılan dönemde zirveye ulaştı.

Rüstem Paşa Camii’nde bulunan çinilerdeki lale motifi

Busbeke’nin günlüklerinde Türklerin laleye tulipan dediği yazılıdır. Bu yüzden bugün Avrupa ülkelerinde lale için tulip kelimesi kullanılır. Bazı kaynaklara göre ise bu isim Türklerin başlarına sardığı tülbentle (sarık) ilgilidir.

Parkları ve bahçeleri süsleyen lale güzel sanatlarda ve edebiyatta da kendine yer bulmuştur. Gerek çinilerde gerekse ebru sanatında lale motifi çokça kullanılmıştır. Ayrıca hem halk edebiyatında hem de divan edebiyatında içinde lale geçen çok sayıda söz sanatı vardır.

Bununla birlikte, Arapça harflerle “lale” yazmak için kullanılan lam, elif, lam ve he harfleri farklı bir dizilimle “Allah” (elif, lam, lam, he) yazmak için de kullanılır. Dolayısıyla lalenin tasavvufta da önemli bir yeri vardır.

Günümüzde de lale kültürümüzde önemli bir yer tutuyor. Örneğin darphanemiz 1992 yılında üzerinde laleler bulunan madeni paraları piyasaya sürmüş ve bu paralar 2001’e kadar dolaşımda kalmıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ülkemizin tanıtımında 2000 yılından beri içinde lale bulunan logolar kullanıyor. Ayrıca yapımı 2018’de tamamlanan İstanbul Havalimanı’nın hava trafik kontrol kulesi de laleden esinlenilerek tasarlandı.

 

Kaynak:

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

Bilim Genç olarak Doç. Dr. Berk Canberk ile eğitimde yapay zekâ konusu üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde nisan ayında objektiflerinizi evinize odaklamanızı istemiştik. Oylamalar sonucunda nisan ayının en beğenilen fotoğrafı Esra Pınarbaş’a ait Balkonumdan Manzaralar olarak belirlendi. 

Sosyal Bilimler

Bilim Genç olarak mayıs ayında objektiflerinizi pencerenizden gördüklerinize odaklamanızı istiyoruz.

Sosyal Bilimler

Yakın zamanda yapılan bir araştırma yanlış bilimsel bilgilerin de internette yayıldığını gösteriyor.

Sosyal Bilimler

Geçtiğimiz aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs, dünya çapında bir salgına dönüştü.

Sosyal Bilimler

Sanal ortamda gezebileceğiniz birçok müzenin yanı sıra ücretsiz erişebileceğiniz kütüphane ve dergiler, dışarı çıkmadan evinizin sınırlarını aşmanıza hatta başka ülkeleri “ziyaret” etmenize imkân veriyor.

Sosyal Bilimler

Kariyer seçimi hayatımızı doğrudan etkileyen çok önemli bir konu. Peki, kendimiz için hangi mesleğin doğru olduğuna nasıl karar verebiliriz?

Sosyal Bilimler

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 yılı “Troya Yılı”, 2019 yılı ise “Göbeklitepe Yılı” olarak ilan edilmişti. 2020 yılı teması olarak ise Patara Antik Kenti seçildi.

Sosyal Bilimler

Bilim Genç olarak nisan ayında objektiflerinizi evinize odaklamanızı istiyoruz. Örneğin evinizdeki çiçeklerin, ilginç tasarımlı nesnelerin, kitaplığınızın sanatsal fotoğrafını çekebilir ya da mutfakta yemek pişirmek gibi bilimsel süreçler içeren günlük aktiviteleri veya gün doğumunu, gün batımını ve bulutları fotoğraflayabilirsiniz.

Sosyal Bilimler

“Sinemada altın yıllar” dönemi olarak adlandırılan 1977-1990 yılları arasında birçok önemli yapım seyirciyle buluştu.