Skip to content Skip to navigation

Türkiye’nin Amannisa Kelebekleri

Ayşenur Okatan
20/07/2020 - 11:54

Amannisa

Amannisa kelebekleri, alaca kelebekler ailesine ait bir kelebek cinsidir. Bu kelebeklerin ön ayakları arka ayaklarından daha kısadır. Ayaklarında bulunan tüyler koku ve tat almalarını sağlar. Ayakları fırçaya benzediği için fırça ayaklılar olarak da bilinirler. Türkiye’de farklı türlerde amannisa kelebeği görülür.

 

Amannisa

Türkiye’deki tüm bölgelerde, en çok da Karadeniz Bölgesi’nde görülürler. 0-2200 metre arasındaki yüksekliklerde uçarlar. Ormanlarda, yol kenarlarındaki ağaçlarda ve çayırlıklarda yaşarlar.

Kanatlarının üst kısmında çoğunlukla koyu kahverengi ve turuncu-kahverengi renkte benekler vardır. Bu benekler koyu kahverengi çizgilerle ayrılır. Kanatlarının ucundan çizgi şeklinde koyu kahverengi bir şerit geçer. Kanatlarının en uç kısmında ise beyaz benekler bulunur. Kanat açıklıkları 4-5 cm arasındadır. Genellikle haziran ve temmuz aylarında görülürler. Böğürtlen çiçeklerinin yanı sıra yavşan ve sinir otu çiçeklerinin nektarları ile beslenirler.

 

Melike Amannisa

Türkiye’de sadece Trakya Bölgesi’nde, Kırklareli ve Edirne’de görülürler. Çayırlar, alçak dağ yamaçları, kireçli taşlık ve kayalık alanlarda yaşarlar. Sıklıkla amannisa ile aynı ortamlarda uçarlar.

Amannisaya göre daha küçüktürler. Kanatlarının üstündeki benekleri ayıran çizgiler daha koyu ve daha geniştir. Kanatlarının altını çevreleyen siyah şeridin üstündeki lekeler kahverengimsi turuncu renktedir. Genellikle mayıs ve ağustos aylarında görülürler. Kanat açıklıkları 3-4 cm arasındadır.

 

Kafkasyalı Amannisa

Kaynak

Posoflu amannisa olarak da bilinen Kafkasyalı amannisa kelebeği, Türkiye’de Ardahan ve Artvin’de görülür. 1700-2400 metre arasındaki yüksekliklerde uçarlar. Çiçekli otlaklar ve çimenli açıklıklarda yaşarlar. Kanatlarının altı amannisaya benzerken kanatlarının üstü funda iparhanına benzer. Bu yüzden ayırt edilirken hem kanatlarının altına hem de üstüne bakılır. Genellikle temmuz ve ağustos aylarında görülürler. Kanat açıklıkları 3-6 cm arasında değişir.

Funda iparhanı

 

 Güzel Amannisa

Türkiye’de genellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzeyinde yaşarlar. Kırklareli ve Amasya’da da görülebilirler. 1300-2500 metre arasındaki yüksekliklerde uçarlar. Çam ağaçlarından oluşan ormanlık araziler ve yüksek dağlık alanlardaki çayırlıklarda yaşarlar. Bu tür amannisa ile hayli benzerlik gösterir. Fakat daha küçüktürler ve kanatlarının üstü daha soluk renktedir. Hızlı uçarlar. Kanat açıklıkları 3-3,5 cm arasında değişir. Genellikle haziran, temmuz ve ağustos aylarında görülürler.

 

Kaynaklar:

 

İlgili İçerikler

Biyoloji

Virüsler genellikle hastalık yapıcı patojenlerdir. Fakat bazı virüsler hastalıkların tedavisinde de kullanılabiliyor.

Biyoloji

Bir grup araştırmacı yeryüzünün en sıcak ortamlarında bile hayatta kalmayı başarabilen bir böcek türünden ilham alarak bir soğutucu yüzey kaplaması geliştirdi.

Biyoloji

Biyomühendislik alanındaki çalışmalarından dolayı 2019 TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’ne layık görülen Doç. Dr. Ahu Arslan Yıldız ile manyetik levitasyon teknolojisi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Biyoloji

Hidrojen gazı (H2) günümüzde alternatif bir enerji kaynağı olarak görülüyor. Hâlihazırda hidrojen gazıyla çalışan taşıtlar var. 

Biyoloji

Bir grup araştırmacı, virüslerin üzerine tutunamadığı bir tür kumaş geliştirdi. Üstelik kumaş tekrar tekrar yıkanıp kullanılabiliyor. Dr. Anthony J. Galante ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale ACS Applied Materials & Interfaces’te yayımlandı.

Biyoloji

Kaşalot olarak da bilinen ispermeçet balinası (Physeter macrocephalus) Türkiye’de görülen dört balina türünden biri.

Biyoloji

Doğadaki her canlının kendine özgü yetenekleri vardır. Canlılar bu yeteneklerini kullanarak bulundukları ortamdaki yaşam koşullarına uyum sağlar.

Biyoloji

Hint Okyanusu’nun derinlerinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı tarafından keşfedilen yaklaşık 45 metre uzunluğundaki bir sifonofor bugüne kadar gözlemlenmiş en uzun hayvan olarak kayıtlara geçti.

Biyoloji

Carneige Melon Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı PATRICK adını verdikleri bir yumuşak robot geliştirdi.

Biyoloji

Bakteriler de virüsler de çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Peki sadece mikroskop yardımıyla görüntülenebilen bakterilerle virüsleri birbirinden ayıran özellikler nelerdir?