Skip to content Skip to navigation

Bilinen En Uzun Hayvan Keşfedildi

Dr. Mahir E. Ocak
06/05/2020 - 13:54

Ningaloo açıklarında, Hint Okyanusu’nda keşfedilen canlılardan bazıları

Avustralya’nın batısındaki Ningaloo sahillerinin açıklarında, Hint Okyanusu’nun derinlerinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı 30’dan fazla yeni tür keşfetti. Ayrıca yine araştırmacılar tarafından keşfedilen yaklaşık 45 metre uzunluğundaki bir sifonofor bugüne kadar gözlemlenmiş en uzun hayvan olarak kayıtlara geçti.

Batı Avustralya Müzesinden Dr. Nerida Wilson önderliğinde çalışmalar yapan araştırmacılar, denizlerin derinlerini incelemek için Schmidt Okyanus Enstitüsüne ait bir gemi ve robotik cihaz kullanmışlar. ROV SuBastian olarak adlandırılan cihaz, çalışmalar sırasında Hint Okyanusu’nun 4500 metre derinlerine kadar inmiş.

Denizlerin derinlerini incelemek için bu robotik cihaz kullanılıyor.

Çalışmalar sırasında keşfedilen canlıların en azından 30’unun daha önceleri bilinmeyen türler olduğu düşünülüyor. Ayrıca ışıldayan Taning ahtapot kalamarı, uzun kuyruklu denizhıyarı ve denizlerde yaşayan çok sayıda yumuşakça, kabuklu ve ıstakoz da ilk kez Avustralya açıklarında gözlemlenmiş.

Yaklaşık 45 metre uzunluğunda olduğu tahmin edilen bu sifonofor bugüne kadar gözlemlenmiş en uzun hayvan olarak kayıtlara geçti.

Keşfedilen canlılar arasında en dikkat çekici olanlardan biri yaklaşık 45 metre uzunluğunda olduğu tahmin edilen bir tür sifonofor. Ufak bir organizmanın kendini binlerce kez kopyaladıktan sonra ip biçiminde tek bir vücutta bir araya gelmesiyle oluşan bu canlı bugüne kadar gözlemlenmiş en uzun hayvan oldu.

 

 

İlgili İçerikler

Biyoloji

Virüsler genellikle hastalık yapıcı patojenlerdir. Fakat bazı virüsler hastalıkların tedavisinde de kullanılabiliyor.

Biyoloji

Amannisa kelebekleri, alaca kelebekler ailesine ait bir kelebek cinsidir. Ayakları fırçaya benzediği için fırça ayaklılar olarak da bilinirler. Türkiye’de farklı türlerde amannisa kelebeği görülür.

Biyoloji

Bir grup araştırmacı yeryüzünün en sıcak ortamlarında bile hayatta kalmayı başarabilen bir böcek türünden ilham alarak bir soğutucu yüzey kaplaması geliştirdi.

Biyoloji

Biyomühendislik alanındaki çalışmalarından dolayı 2019 TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’ne layık görülen Doç. Dr. Ahu Arslan Yıldız ile manyetik levitasyon teknolojisi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Biyoloji

Hidrojen gazı (H2) günümüzde alternatif bir enerji kaynağı olarak görülüyor. Hâlihazırda hidrojen gazıyla çalışan taşıtlar var. 

Biyoloji

Bir grup araştırmacı, virüslerin üzerine tutunamadığı bir tür kumaş geliştirdi. Üstelik kumaş tekrar tekrar yıkanıp kullanılabiliyor. Dr. Anthony J. Galante ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale ACS Applied Materials & Interfaces’te yayımlandı.

Biyoloji

Kaşalot olarak da bilinen ispermeçet balinası (Physeter macrocephalus) Türkiye’de görülen dört balina türünden biri.

Biyoloji

Doğadaki her canlının kendine özgü yetenekleri vardır. Canlılar bu yeteneklerini kullanarak bulundukları ortamdaki yaşam koşullarına uyum sağlar.

Biyoloji

Carneige Melon Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı PATRICK adını verdikleri bir yumuşak robot geliştirdi.

Biyoloji

Bakteriler de virüsler de çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Peki sadece mikroskop yardımıyla görüntülenebilen bakterilerle virüsleri birbirinden ayıran özellikler nelerdir?