Skip to content Skip to navigation

Temmuz Ayının Gök Olayları

Ayşenur Okatan
03/07/2020 - 16:23

Temmuz ayında Güneş’in batısına geçen Merkür ayın ortalarına doğru gökyüzünde görülebilecek. Merkür, 22 Temmuz’da Güneş ile arasındaki açısal mesafenin en yüksek olduğu en büyük batı uzanımı konumundan geçiyor. Bu konumdayken Merkür, Güneş’in doğuşundan önce kısa sürelerle doğu ufkunda gözlenebilecek.

Mars temmuz ayında da gece yarısından sonra gökyüzünde. Ayın başında gece yarısından kısa bir süre sonra doğu ufkundan doğan Kızıl Gezegen, Güneş’in doğuşuna kadar görülebilir. Mars temmuz ayının ilerleyen günlerinde daha parlak ve daha büyük görünüyor. 12 Temmuz’da Ay ile hayli yakın görünümde olacak Mars gökyüzü gözlemcilerine büyük bir fırsat sunuyor.

Temmuz ayında gün doğumundan önce doğu bölgesinin en parlak gezegeni olacak Venüs, iki saate varan sürelerle gökyüzünde kalacak. Ayın 17’sinde son dördün evresindeki Ay ile yakın görünümde olacak.

Jüpiter ve Satürn temmuz ayında da gökyüzünde bir arada. Güneş Sistemi’nin gaz devlerinden Jüpiter ve Satürn’ün parlaklıkları temmuz ayında artıyor. Jüpiter ayın başlarında gün batımından bir saat sonra gökyüzünde olacak. Satürn ise gün batımından yaklaşık 1 saat sonra doğu ufkunda görülecek. Jüpiter ve Satürn’ü Oğlak ve Yay takımyıldızlarının arasında bulabilirsiniz.

5-6 Temmuz gecesi Jüpiter ve Satürn Ay ile birlikte görülebilir.

5 Temmuz’da parçalı Ay tutulması gerçekleşiyor. Ülkemizden görülemeyecek bu tutulma Afrika’nın büyük bölümü, Avrupa’nın batısı, Antarktika, Kuzey ve Güney Amerika ile Atlantik Okyanusu’ndan gözlenebilecek.

12 Temmuz’da Ay yörünge hareketi sırasında Dünya’ya en uzak, 25 Temmuz’da ise Dünya’ya en yakın konumda. Bu konumlardayken Ay ve Dünya arasındaki mesafe sırasıyla 404.200 km ve 368.360 km.

Delta Kova (Delta Aguarid) göktaşı yağmuru 27-28 Temmuz’da en yüksek etkinliğe ulaşıyor. Göktaşı yağmurunun en yüksek etkinliğe ulaştığı tarihte gökyüzü gözlemcileri saatte ortalama 20 göktaşı görebilir.

 

Kaynak:
  • 2020 Gök Olayları Yıllığı, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi

 

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Uçak yolculukları sizde gerginliğe neden oluyorsa rüzgârlı havalarda uçmak daha da endişe verici olabilir. Özellikle de iniş sırasında pistin doğrultusuna göre uçağa yandan gelen şiddetli bir rüzgâr varsa...

Gökbilim ve Uzay

Perseid göktaşı yağmuru 12-13 Ağustos’ta en yüksek etkinliğe ulaşıyor. Bu tarihte Ay’ın %47’si aydınlanmış durumda.

Gökbilim ve Uzay

Bugün pek çok gökbilimci Plüton’un buzlu yüzeyinin altında bir okyanus olup olmadığı hakkında kafa yoruyor.

Gökbilim ve Uzay

Çin tarihinde ilk kez Mars’a bir uzay aracı göndermeye hazırlanıyor.

Gökbilim ve Uzay

İngiltere’deki Manchester Üniversitesinden bir grup araştırmacı, matematiksel hesaplamalar yaparak uzaydan gelen kayaç parçalarının Dünya üzerinde nerelere düştüğünü tespit etmeye çalıştı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimci Dünya’ya 1000 ışık yılı uzaklıkta bir karadelik keşfetti. 

Gökbilim ve Uzay

Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT), Dünya’dan 520 ışık yılı uzaklıktaki AB Aurigae yıldızının etrafında yeni doğmakta olan bir gezegen görüntüledi.

Gökbilim ve Uzay

Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemler ilk yıldızların tahmin edilenden daha erken bir dönemde oluşmaya başladığını gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Astronotlar ilk defa özel bir şirket tarafından geliştirilen uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşındı. 

Gökbilim ve Uzay

Bir grup Japon araştırmacı, Mars’tan Dünya’ya gelmiş bir meteoritin içinde azotlu organik bileşikler keşfetti. Dr. Mizuho Koike ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Nature Communications’ta yayımlandı.