Skip to content Skip to navigation

Araçlardaki Eğlence Sistemleri Sürüş Güvenliğini Tehlikeye Atıyor

Dr. Mahir E. Ocak
13/04/2020 - 11:38

Modern otomobillerin pek çoğu dokunmatik ekranlar, radyolar, CD/DVD çalarlar, navigasyon ve iletişim sistemleriyle donatılıyor. Bu bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor. Birleşik Krallık’ın en büyük yol güvenliği organizasyonu IAM RoadSmart tarafından yapılan bir araştırma, bu bilgi ve eğlence sistemlerinin sürüş güvenliği açısından hayli tehlikeli olabileceğini gösteriyor.

İngiltere’deki Ulaşım Araştırma Laboratuvarı tarafından yapılan testler sırasında çeşitli bilgi ve eğlence sistemlerinin sürücülerin dikkatini ne ölçüde dağıttığı tespit edilmeye çalışılmış. Sonuçlar özetle aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi. Elleri kullanmadan telefonla konuşmak sürücülerin tepki verme süresinin %27 oranında uzamasına sebep oluyor. Telefonla konuşma sırasında ellerin de kullanılması durumunda bu oran %46’ya çıkıyor. Cep telefonları ile mesajlaşmak ise tepki verme süresini %35 uzatıyor.

Navigasyon sistemleri de sürücülerin dikkatinin dağılmasına yol açıyor. Bu sistemler ortalama olarak 11-16 saniye sürücülerin gözlerini yoldan ayırmalarına sebep oluyor. Sadece sesle kontrol edilen sistemler sürücülerin tepki verme süresinin %30-36 oranında artmasına sebep olurken, ellerin de kullanılması durumunda bu oran %53-57’ye kadar yükseliyor. Sürüş sırasında navigasyonla meşgul olan sürücüler bazen yaklaşık yarım metre şerit dışına çıkıyor.

Araç kullanırken bilgi ve eğlence sistemleriyle meşgul olan sürücülerin ani frenleme sırasında durma mesafesi de uzuyor. Yüksek hızla seyahat edilen otoyollarda bu fark bazen aracın kendi uzunluğunun dört, beş katı kadar olabiliyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Yapımına 2016 yılında başlanan TCG Anadolu, Türkiye’nin ilk çok maksatlı amfibi hücum gemisi.

Teknoloji

Bu sıcak yaz günlerinde serinlemenin en kolay yolu klimalı ortamlarda bulunmak. Giyilebilir teknolojiler sayesinde ise artık kendi klimanız gittiğiniz her yerde sizinle birlikte olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.