Skip to content Skip to navigation

Araçlardaki Eğlence Sistemleri Sürüş Güvenliğini Tehlikeye Atıyor

Dr. Mahir E. Ocak
13/04/2020 - 11:38

Modern otomobillerin pek çoğu dokunmatik ekranlar, radyolar, CD/DVD çalarlar, navigasyon ve iletişim sistemleriyle donatılıyor. Bu bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor. Birleşik Krallık’ın en büyük yol güvenliği organizasyonu IAM RoadSmart tarafından yapılan bir araştırma, bu bilgi ve eğlence sistemlerinin sürüş güvenliği açısından hayli tehlikeli olabileceğini gösteriyor.

İngiltere’deki Ulaşım Araştırma Laboratuvarı tarafından yapılan testler sırasında çeşitli bilgi ve eğlence sistemlerinin sürücülerin dikkatini ne ölçüde dağıttığı tespit edilmeye çalışılmış. Sonuçlar özetle aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi. Elleri kullanmadan telefonla konuşmak sürücülerin tepki verme süresinin %27 oranında uzamasına sebep oluyor. Telefonla konuşma sırasında ellerin de kullanılması durumunda bu oran %46’ya çıkıyor. Cep telefonları ile mesajlaşmak ise tepki verme süresini %35 uzatıyor.

Navigasyon sistemleri de sürücülerin dikkatinin dağılmasına yol açıyor. Bu sistemler ortalama olarak 11-16 saniye sürücülerin gözlerini yoldan ayırmalarına sebep oluyor. Sadece sesle kontrol edilen sistemler sürücülerin tepki verme süresinin %30-36 oranında artmasına sebep olurken, ellerin de kullanılması durumunda bu oran %53-57’ye kadar yükseliyor. Sürüş sırasında navigasyonla meşgul olan sürücüler bazen yaklaşık yarım metre şerit dışına çıkıyor.

Araç kullanırken bilgi ve eğlence sistemleriyle meşgul olan sürücülerin ani frenleme sırasında durma mesafesi de uzuyor. Yüksek hızla seyahat edilen otoyollarda bu fark bazen aracın kendi uzunluğunun dört, beş katı kadar olabiliyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.