Skip to content Skip to navigation

Ağlama Bebek

19/06/2015 - 12:59

Geceleri çocuğunuz için uyandığınız için sabah işlerinizi yaparken yorgun musunuz? Bebeğiniz ağladığında daha siz sesini duymadan tekrar uyumasını sağlamak için robotumuz iş başında.

Giriş

Çocuğu olan aileler bilir ki bebekler gece sizler uyuduğunuzda zamansız ağlamalar ile sizleri uykunuzdan kaldırır. Bunun sebebi; acıkmış olabilirler, susamış olabilirler, tuvaletleri gelmiş olabilir, rüya görüyor olabilirler gibi bir çok nedendir. Hatta ailesinden ayrıldığı için bile ağlayabilirler.

Özellikle bebekler anne sesine koşullanmış durumdadırlar. Hatta bu koşullanma daha doğmadan, anne karnında başlar. Bebek korku, acı gibi duyguları yaşarken anne sesini duyduğunda kendini güvende hisseder. 

Amacı

Bebekler uyadındığında hem kendisinin hem de ailesinin uyku düzeni bozulmasın diye tekrar bebeklerin uyumasını sağlamak.

Yöntem

Beşiğe bağlanan ses algılayıcısı bebek sesinin şiddet seviyesine göre ayarlandı. Ses kartına anne sesi kaydedildi. Obot hareket kolları da beşiği sallamak için tel yardımı ile beşiğe bağlandı.

Sonuç ve Tartışma

Ses algılayıcı bebek sesini duyduğu zaman, aynı anda, obotumuz hem beşiği salladı, hem de kaydettiğimiz anne sesi ile bebeğe ninni dinlettirdi.

Kaynaklar

http://www.bebek.com/bebekler_neden_aglar/bebeginiz_geceleri_sik_sik_aglayarak_uyaniyor_mu

Ekip Tanıtımı

Proje Sorumluları: Ekrem SAYA (Bilişim Tek. Öğrt.) ve Çağdaş TÜLÜ (Fen ve Tek. Öğrt.)

Proje Hazırlayan: Durmuş Ali MOTÖR

İlgili İçerikler

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.