Skip to content Skip to navigation

Aile Prizi

20/06/2015 - 16:51

Priz kazalarından çocuklarımızı korumak için elektrik prizine mesafe algılayıcı yerleştirdik. Prizin yakınında hareket algılanınca siren öterek ev halkına haber veriyor ve sesli uyarıda bulunuyor.

Giriş

Evlerimizde bulunan birçok şey çocuklarımız için tehlike oluşturabilir. Elektrik kabloları, prizler, ilaçlar, merdivenler v.b. şeyler evimizde çocuklara zarar verebilecek tehlikelerdendir. Bu tehlikelerden çocuklarımızı korumak için evimizde gerekli güvenlik önlemlerini almamızda fayda vardır. Evlerimizdeki en belirgin tehlikelerden biri elektrik prizleridir. Çocuklar meraklı oldukları için bu prizlere dokunarak veya sivri maddeler sokarak karıştırırlar. Bunun sonucunda yaralanmalar ve ölümle sonuçlanabilecek kazalar meydana gelebilir. 

Evlerimizde bulunan prizler genellikle çocuklarımızın ulaşabilecekleri yerlerde bulunur ve özellikle bebeklik döneminde çocuklarımız dokunarak çevresini tanımaya çaılışır. Elektrik prizleri çocuklarımız için tehlike oluşturabilecek durumdadır.

Amacı

Evlerimizde elektrik prizlerinden doğabilecek çocuklarımızın başına gelebilecek tehlikeleri önlemek.

Yöntem

Suntadan bir elektrik priz devresi modeli oluşturduk. Mesafe algılayıcıyı prizin önüne yerleştirdik. Ses kaydı ile dikkat çekici bir kayıt yaptık. İşlemci kartına mesafe algılayıcıyı, zili ve ses kaydını bağladık. Elimizi priz devresine yaklaştırdığımızda hareket algılanınca siren öterek ev halkına haber veriyor ve sesli uyarıda bulunuyor.

Sonuç ve Tartışma

Evlerimizde prizin yakınında hareket algılanınca siren öterek ev halkına haber veriyor ve sesli uyarıda bulunuyor. Böylece olası kazaların önüne geçilmiş olunuyor.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı )

Projeyi Hazırlayanlar :

Deniz KARAKAŞ

Ramazan Eren ARDIÇ

İlgili İçerikler

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.