Skip to content Skip to navigation

Akıllı Baston

20/06/2015 - 17:06

Akıllı baston ile caddede, sokakta yürüyen bireylerin önüne herhangi bir engel çıktığında siren çalarak bireyi uyarıyor. Böylece bastonu kullanan kişi yönünü değiştirerek olası kazayı önlemiş oluyor.

Giriş

Bizler görme engelli bireylerin yaşamını kolaylaştırmak için AKILLI BASTON projesi geliştirdik.Çevremizde farklı engellere sahip çok sayıda insan var. Bunlardan bir bölümü görme engelli bireylerdir. Görme engelli bireyler çevrelerindeki varlıkları ve engelleri görmezler.

Amacı

Caddedeki kaldırımlar, seyyar satıcılar, sokak hayvanları, elektrik direkleri gibi görebilen insanlar için bile tehlike arz eden engellerle dolu. Biz görme engelli bireylerin kaldırımda rahatça yürümesini amaçlayarak akıllı baston projesini geliştirdik.

Yöntem

Bastonumuzun uç kısmına mesafe algılayıcıyı yerleştirdik. İşlemci kartına mesafe algılayıcıyı, zili sensörünü bağladık. Yazılım ile belli bir mesafe vererek mesafe algılayıcıyı, zil sesi birleştirdik. Görme engelli vatandaşımız bastonla hareket ederken bir engelle karşılaştığında zil sesi önünde bir engel olduğunu farkedebilmektedir.

Sonuç ve Tartışma

Akıllı baston ile caddede, sokakta yürüyen bireylerin önüne herhangi bir engel çıktığında siren çalarak bireyi uyarıyor. Böylece bastonu kullanan kişi yönünü değiştirerek olası kazayı önlemiş oluyor.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı ), İlker BAŞTUĞ ( Görsel Sanatlar Öğretmeni )

Projeyi Hazırlayanlar :

Ayşegül AYDENİZ

Azra YILMAZ

İlgili İçerikler

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.