Skip to content Skip to navigation

Akıllı Harita

02/06/2015 - 01:46

Haritalarımızı birleştirerek bir rulo haline getirdik ve iki adet makarı sistemi (aşağı ve yukarı olmak üzere) kurarak haritalarımızın tek bir dokunuşla aşağı veya yukarı hareket etmesini sağlayarak istediğimiz haritanın kullanılmasını sağladık.

Giriş

Okullarımızda Sosyal Bilgiler öğretmenleri sürekli bir harita taşımakta hatta bazen bir derste bile birden fazla harita kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Ayrıca bu haritalar çok yer kaplamakta ve sürekli taşındıkları için deforme olmaktadırlar. bu çilelere son vermek için böyle bir proje geliştirdik.

Amacı

Haritaların fazla yer kaplamasını önlemek

Sürekli taşınarak yırtılan, kaybolan veya deforme olan haritaların ömrünü uzatmak

Sürekli harita taşımaya son vermek

Yöntem

Öncelikle haritaları birbirine ekleyerek uzun bir rulo olmasını sağladık. Sınıfta uygun bir yere  aşağı ve yukarı olmak üzere makara sistemimizi kurduk (robotun bir tekerleğini yukarı makaraya diğer tekerleğini aşağı makaraya monte ederek). Makaralara doladığımız haritalarımız yanlarına koyduğumuz bir dokunma algılayıcısı ile hareket ederek istediğimiz haritanın kullanılmasını sağladık. Her dokunuşta bir harita ortaya gelerek kullanıma hazır hale getirlimiş oldu.

Sonuç ve Tartışma

Sonuç olarak harita taşımaya son verildi. Tek dokunuşla istediğimiz haritayı kullanıma sunmuş olduk. Bu projeyle istenildiği kadar harita ruloya eklenerek kullanıma hazır hale getirilebilir. Böylelikle haritalarımız fazla yer kaplamamış ve taşınmamış olacaktır.

Kaynaklar

Harita

Dokunma Algılayıcısı

Ekip Tanıtımı

Ramazan ÖZKOZANOĞLU

Can Berk ÖZTÜRK

Ömer Faruk AKTAŞ

Deniz CEVİZ

Gülsüm GEDİK

İlgili İçerikler

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.