Skip to content Skip to navigation

Android ile O-BOT buluşması

10/07/2015 - 11:40

Android telefon yada tablet kullanarak bluetooth bağlantısı ile robotu uzaktan kontrol etme

Giriş

Obot'un uzaktan temassız kontrol için herhangi bir modülü bulunmuyor. Temassız olarak ses yada ışık sensörleri kullanılabilir ancak bu yöntem hassasiyet konusunda oldukça yetersiz. Biz de bir android uygulama ile telefon ekranını iki bölüme ayırarak bu iki bölümü ışık kaynağı olarak kullanarak robotu uzaktan kontrol etmeye çalıştık. Bu uygulamayı aşağıdaki adresten temin edebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mmr.robotkontrol.bluetooth

Amacı

Android telefon yada tablet kullanarak bluetooth bağlantısı ile robotu uzaktan kontrol etme

Yöntem

Uzaktan kontrol için robotunuzun bluetooth yada kablosuz modülü yoksa ve ışık algılayıcıları kullanıyorsanız bu uygulama ile robotunuzu uzaktan kontrol edebilirsiniz.

Gerekli Araç Gereçler:
2 adet bluetoothlu android cihaz (Telefon yada tablet)
En az iki adet ışık algılayıcı
Cihazlardan birini koyacağınız bir kutu

Nasıl Kullanılır?
Cihazların ikisine de uygulamayı yükleyin.
Işık algılayıcıları cihazlardan birinin ekranının uygun yerlerine ekrana dönük şekilde yapıştırın yada kutuya sabitleyin
İsterseniz mesafe algılayıcı da ekleyebilirsiniz.
Robot üzerinde ışık ve mesafe algılayıcılarının ve motorun gerekli bağlantılarını yapın.
Robotunuza uygun yazılımı yükleyin.
Uygulamayı her iki cihazda da çalıştırarak bluetooth bağlantılarını kurun. İlk bağlantıda cihazları eşleştirmeniz gerekebilir. 
Cihazlardan birini kutunun içine koyun. Kutunun içine ışık girmediğinden emin olun. 
Diğer cihazın ekranına dokunarak robotu kontrol etmeye başlayın.
Sağa dönmek için sağ tarafa, sola dönmek için diğer tarafa, ileri gitmek için her iki tarafa dokunun.

Sonuç ve Tartışma

Proje başarıyla sonuçlanmıştır.

Kaynaklar

Obot dökümanları

Android dökümanları

Ekip Tanıtımı

Bilal Şişman

Nurettin Yılmaz

Kaan Barış Uçar

İlgili İçerikler

Teknoloji

Bu sıcak yaz günlerinde serinlemenin en kolay yolu klimalı ortamlarda bulunmak. Giyilebilir teknolojiler sayesinde ise artık kendi klimanız gittiğiniz her yerde sizinle birlikte olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.