Skip to content Skip to navigation

Bekçi Köpek

21/06/2015 - 16:23

Genellikle köylerde insanlar evlerini korumak zorundadırlar. Zarar verebilecek hayvan ya da insanlara karşı evlerinde güvenliği sağlamayı kolaylaştırmak için o-botumuzu bekçi köpek yaptık. 

Giriş

İdea kartımız evin girişinde bir yere monte edilecek. Hava karardığında ayarladığımız mesafeye kadar bir nesne ya da canlı yaklaştığında idea kartımıza bağlı ses kartından hav hav sesi çıkacak. Ev sahibi bu şekilde eve doğru bir şeyin yaklaştığını anlayacak ona göre tedbir alacak. Bu sistemi ahırdaki hayvanlara ya da kümesteki tavuklara yaklaşan kurt, tilki gibi hayvanlardan korunmak için de kullanabiliriz.

Projemizde idea kartımıza taktığımız ışık algılayıcı ile havanın karardığı anlaşıldığında mesafe algılayıcı eve doğru yaklaşan bir nesne algıladığında ses kartından hav hav sesi çıkaracak. Bu şekilde ev sahibi eve doğru bir şeyin geldiğini anlamış olacak. Ona göre güvenlik önlemlerini alacak.

Amacı

Amacımız evimizi ya da hayvanlarımızı zararlı insan ya da hayvanlardan korumak.

Yöntem

Projemiz idea kartımıza takmış olduğumuz ışık algılayıcı, mesafe algılayıcı ve ses kartı ile gerçekleşecek.

Sonuç ve Tartışma

Köyde yaşayanların sorunu olan ev güvenliğini sağlama sorununu bu projemizle çözmeyi hedefledik. Bu projemizle artık insanlar köy evlerinde köpek beslemek zorunda kalmayacak. 

Kaynaklar

http://bilimgenc.tubitak.gov.tr, siteleri ve eğitim seminerlerimiz.

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmen

Günnaz AKDEMİR

ÖĞRENCİLER

Nurullah AYDIN

Mehmet Doğan KILIÇ

Yakup KARAKUŞ

Hatemi OMUR

Mirkan ÖZDEMİR

İlgili İçerikler

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.