Skip to content Skip to navigation

Bölmesiz Bölüm

25/05/2015 - 16:15

Bu projemizin sonucunda 5 ile kalansız bölme işlemlerinde herhangi bir bölme işlemi yapmadan bölümdeki sonucu geliştirdiğimiz metotla daha kısa sürede ve daha kolay bir şekilde bulabiliyoruz.

Giriş

Matematik problemlerinde süreyi iyi kullanma çok önemlidir. Özellikle dört işlem gereken problemlerin zorluk derecelerine göre çözümlerinde kısa yolları kullanma vazgeçilmez bir durumdur. Bu projemizde 5 ile kalansız bölme problemlerinde, herhangi bir bölme işlemi yapmadan geliştirdiğimiz bir metotla sonucu kolay bir şekilde bulmadır.

Amacı

"Bölmesiz Bölüm" adlı projemizin amacı 5 ile kalansız bölme işlemi yapmadan kısa sürede bölümü bulmadır.

Yöntem

Projenin uygulanması:

1. İlk önce 5 ile kalansız bölünebilen bir sayı (birler basamağı 0 veya 5 olması gerek) yazılır.

2. Bölünecek sayının onlar basamağındaki sayı belirlenir.

3. Belirlenen sayının solundaki kalan sayının tamamı yazılır.

4. Belirlenen sayının solundaki kalan sayının 2 katı alınır.

5. Onlar basamağındaki sayının 2 katının 1 fazlası alınır. Eğer çıkan sayı tek basamaklı ise;

6. Onlar basamağındaki sayının 2 katının 1 fazlası alınan sayının yanına(birler basamağına) direkt yazılır.

7. Eğer çıkan sayı çift basamaklı ise; Onlar basamağındaki sayının 2 katının 1 fazlası alınan sayının yanına(birler basamağına) yazılır, elde edilen sayının onlar ve yüzler basamağındaki rakamlar birleştirilir. Ve bölme işlemi yapılmadan bölüm bulunmuş olur. 

8. Üzerinde çalışılacak sayının birler basamağı 0 ise Belirlenen sayının solundaki kalan sayının 2 katı alınır.

9. Onlar basamağındaki sayının 2 katı alınır. Uygulamamızdaki 5. ve 7. Maddelere uyulur.

Sonuç ve Tartışma

İlk önce 5 ile kalansız bölünebilen bir sayı (birler basamağı 0 veya 5 olması gerek) yazılır. Bölünecek sayının onlar basamağındaki sayı belirlenir. Belirlenen sayının solundaki kalan sayının tamamı yazılır. Belirlenen sayının solundaki kalan sayının 2 katı alınır. Onlar basamağındaki sayının 2 katının 1 fazlası alınır. Eğer çıkan sayı tek basamaklı ise; Onlar basamağındaki sayının 2 katının 1 fazlası alınan sayının yanına(birler basamağına) direkt yazılır. Eğer çıkan sayı çift basamaklı ise; Onlar basamağındaki sayının 2 katının 1 fazlası, alınan sayının yanına (birler basamağına) yazılır, elde edilen sayının onlar ve yüzler basamağındaki rakamlar birleştirilir. Ve bölme işlemi yapılmadan bölüm bulunmuş olur. Üzerinde çalışılacak sayının birler basamağı 0 ise Belirlenen sayının solundaki kalan sayının 2 katı alınır. Onlar basamağındaki sayının 2 katı alınır. Uygulamamızdaki 5. ve 7. Maddelere uyulur.

Bu projemizin sonucunda 5 ile kalansız bölme işlemlerinde herhangi bir bölme işlemi yapmadan bölümdeki sonucu geliştirdiğimiz metotla daha kısa sürede ve daha kolay bir şekilde bulabiliyoruz. Arama motorlarından yaptığımız literatür aramalarında projemize benzer herhangi bir çalışmaya rastlamadık.

Kaynaklar

1. basvurular.meb.gov.tr/bubenimeserim/projebankasi.aspx

2. www.tubitak.gov.tr/

3. M.E.B matematik ders kitapları.

Ekip Tanıtımı

Bahar Koçlardan

A. Rahman Bingöl

Nihat Özdemir

İbrahim Koç

İlgili İçerikler

Matematik

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Nisan 2020 sorusunu doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 5 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı. 

Matematik

Aşağıda okun solundaki ifadelere bir fonksiyon uygulanıyor ve bu tekil fonksiyonların çıktıları okun sağ tarafındaki sayılar oluyor. Buna göre, soru işareti ile belirtilen rakam nedir?

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Nisan 2020 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Ormanda mantar toplayan cüceler, mantarları çiftliğe taşımak için cücelerden birini çiftliğe yollayarak Keloğlan’dan birkaç sepet...

Matematik

Yoshinosuke Hirakawa ve Hideki Matsumura adlı iki matematikçi sıradışı özelliklere sahip bir üçgen çiftinin türünün tek örneği olduğunu ispatladı.

Matematik

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Mart 2020 sorusunu doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 5 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Çiftlikteki her cüce tam olarak dört cüceyle arkadaştır ve birbiriyle arkadaş olan herhangi iki cücenin tam olarak bir ortak arkadaşı vardır. Buna göre, çiftlikteki toplam cüce sayısının alabileceği en küçük değer kaçtır?

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Mart 2020 sorusunu doğru çözenler belli oldu.

Matematik

Nisan ayının şifrebilim sorusu yayında.

Matematik

Enrico Fermi öğrencilerine ve arkadaşlarına sık sık cevabının kesin olarak belirlenmesi zor olan sorular sorardı. İşte size böyle bir soru...