Skip to content Skip to navigation

Çöpçüler Kralı

20/06/2015 - 18:33

Evlerin önünden hareket ederek geçen ve sirenle sesini duyuran robotumuz ev sahiplerine çöp arabasının geçtiğini haber veriyor. Çöpünü atmak isteyen ev sahipleri çöp arabası evinin önünden geçerken çöplerini atabiliyorlar. Böylece insanlar çöplerini atmak için çöp kutusuna kadar gitmek zorunda kalmıyorlar.

Giriş

Gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak amacıyla üzerimize düşen görevleri yapmamız gerekmektedir. Bir gün değil her gün bu görevleri yaparak çevremizi korumaya destek olmalıyız. Bu nedenle hem çevre duyarlılığını arttırmak, hem de insanların yaşamını kolaylaştırmak amacıyla hareketli çöp kutusu hazırladık.

Amacı

İnsanların evde biriken çöplerini daha kolay atabilmelerini sağlamak için gezici ve siren çalan çöp arabası geliştirerek çevre temizliğine ve insan yaşamını kolaylaştırmaya katkıda bulunmayı amaçladık.

Yöntem

Robotumuzun hareket edeceği bir mahalle maketi hazırladık. Robotumuzun çizgi algılaycısı ile yolda hareket etmesini sağladık. İşlemci kartına zil sensörü, engel algılayıcı ve çizgi algılayıcı bağladık. Robotumuzun üzerine çöp kutusu maketi yerleştirdik. Robotumuz yolda çizgiyi takip ederken zil çalmaktadır. Önüne çöp dökmek isteyen bir vatandaş çıktığında durarak çöpler araya atılmaktadır. Engel ortadan kaldığında robotumuz zil uyarıcısı ile hareketine devam etmektedir.

Sonuç ve Tartışma

Evlerin önünden hareket ederek geçen ve sirenle sesini duyuran robotumuz ev sahiplerine çöp arabasının geçtiğini haber veriyor. Çöpünü atmak isteyen ev sahipleri çöp arabası evinin önünden geçerken çöplerini atabiliyorlar. Böylece insanlar çöplerini atmak için çöp kutusuna kadar gitmek zorunda kalmıyorlar.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Literatür Taraması

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı ), İlker BAŞTUĞ ( Görsel Sanatlar Öğretmeni )

Projeyi Hazırlayanlar :

Ezgi Derya ÖZKAN

Özge İRFAN

İlgili İçerikler

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.