Skip to content Skip to navigation

Dereceli Tencere

22/06/2015 - 05:15

Anneler genellikle çocuklarına çorba, mama ya da süt gibi ısıtılıp yedirilmesi gereken yiyeceklerde ne kadar ısıtmaları gerektiğini bilememekte ya fazla ya da az ısıtmaktadırlar. Annelerin fazla ısıttıklarında soğutma az ısıttıklarında tekrar ısıtmalarını önlemek için bu projemizi düşündük.

Giriş

Anneler genellikle çocuklarına çorba, mama ya da süt gibi ısıtılıp yedirilmesi gereken yiyeceklerde ne kadar ısıtmaları gerektiğini bilememekte ya fazla ya da az ısıtmaktadırlar. Biz de bu sorundan yola çıkarak annelerin fazla ısıttıklarında soğutma az ısıttıklarında tekrar ısıtmalarını önlemek için bu projemizi düşündük. Annelerin özellikle çocukları için yandı mı diye kaygılanmalarına gerek kalmayacak.

Projemizi idea kart üzerinde gerçekleştirdik. İdea kartımıza takmış olduğumuz sıcaklık algılayıcı ile tencerenin içindeki yiyecek 30 ile 40 derece arasına geldiğinde yine idea kartımıza yakmış olduğumuz siren çalacak. Bu şekilde bize haber vermiş olacak.

Amacı

Küçük çocuklar için çorba, mama ya da süt gibi besinleri ısıtırken belirli sıcaklığa geldiğinde bize haber versin. Kaç derece ısıttığımızı bilmek.

Yöntem

Projemiz idea kartımıza takmış olduğumuz sıcaklık algılayıcı ve siren ile gerçekleştirildi.

Sonuç ve Tartışma

Küçük çocukların ağızlarının yanmasını önlemek amacıyla düşündüğümüz bu projede amacımıza ulaştığımızı düşünüyoruz. Bu projemiz ile annelerin çok ısınan besinleri farklı yöntemlerle soğutmak zorunda kalmayacak olması projemizin işe yaradığını gösteriyor.

Kaynaklar

http://bilimgenc.tubitak.gov.tr,  siteleri ve eğitim seminerlerimiz.

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmen

Günnaz AKDEMİR

Öğrenciler

Nurullah AYDIN

Mehmet Doğan KILIÇ

Yakup KARAKUŞ

Hatemi OMUR

Mirkan ÖZDEMİR

İlgili İçerikler

Teknoloji

Bu sıcak yaz günlerinde serinlemenin en kolay yolu klimalı ortamlarda bulunmak. Giyilebilir teknolojiler sayesinde ise artık kendi klimanız gittiğiniz her yerde sizinle birlikte olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.