Skip to content Skip to navigation

Engel Tanımayan Engelliler

20/06/2015 - 18:43

Sokakta, okulda ya da alışveriş merkezlerinde rahat hareket edebilmeleri, özellikle kaldırımda rahat ilerleyebilmeleri için çalışmalar yapılmaktadır. Biz de robotumuzun özelliklerini kullanarak belirlenen güzergâhı takip eden ve yürüme engelli bireylerin dışarıda daha hızlı ve kolay ulaşım sağlayabilmelerini hedefledik.

Giriş

Çevremizde doğuştan ya da geçirdiği bir kaza veya hastalık nedeniyle yürüme yetisini kaybetmiş ve tekerlekli sandalyeye mahkûm olmuş insanlar var. Bu insanların sokakta, okulda ya da alışveriş merkezlerinde rahat hareket edebilmeleri, özellikle kaldırımda rahat ilerleyebilmeleri için çalışmalar yapılmakta ve engellilerin daha engelsiz bir yaşam devam ettirebilmeleri sağlamaya çalıştık.

Amacı

Yürüme engelli bireyler için oluşturulacak özel yollarda tekerlekli sandalye ile engelsiz, hızlı ve güvenli ilerlemelerini sağlamayı hedefledik.

Yöntem

Yollarımızda engelli yolu oluşturduk ve robotumuzun çizgi algılayıcısı ile yolda hareket etmesini sağladık. Robotumuzun üzerine tekerlekli sandalye modeli hazırladık. İşlemci kartına engel algılayıcı, dokunma algılayıcı bağladık. Yazılım ile engelli vatandaşımız bu yollarda çizgi üzerinde hareket edebilmekte ve önüne engel çıktığında durup sonra yoluna devam edebilmektedir.

Sonuç ve Tartışma

Robotumuzun özelliklerini kullanarak belirlenen güzergâhı takip eden ve yürüme engelli bireylerin dışarıda daha hızlı ve kolay ulaşımı sağladık.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Literatür Taraması

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı ), İlker BAŞTUĞ ( Görsel Sanatlar Öğretmeni )

Projeyi Hazırlayanlar :

Caner Ulaş DURAN

Ayşe YİĞİT

İlgili İçerikler

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.