Skip to content Skip to navigation

Hasta Takip Projesi

28/04/2015 - 11:47

Sağlık alanında karşılaşılan çeşitli sorunları çözmek için kullanılabilecek bir yazılım geliştirdik.

Giriş

Nüfus artışından dolayı sağlık sektöründe birtakım problemler baş göstermektedir. Bu problemler ancak bilişim teknolojisinin akıllıca kullanılmasıyla bertaraf edilebilir. Örneğin göz tansiyonunun (glokom) erken tanısı için en önemli şey, göz doktorunca düzenli aralıklarla yapılan muayenelerdir. Ancak her göz muayenesinde göz tansiyonu ölçülmemektedir. Sağlık alanında sık karşılaşılan başka bir önemli sorun ise ilaçlara verilen alerjik tepkiler sonucunda hastaların ölmesidir. Bu sorunların aşılması sağlık alanında kullanılabilecek etkin bir yazılım ile mümkün olabilir.

Amacı

Şu an farklı kurum ve kuruluşlarda kullanılan hasta takip programlarına baktığımız zaman hasta ile ilgili isim, adres, iletişim bilgileri, boy, kilo gibi özellikler ve hasta  aynı hastaneye daha önce uğramışsa tetkik bilgileri görülmektedir. Ancak bu programlar yukarıda bahsedilen olumsuzlukları engelleme konusunda yetersizdir. Bu projede hasta takibinde kullanılabilecek daha etkin bir program yazılması ve bu sorunların aşılması amaçlanıyor.

Yöntem

Sistem özetle şu şekilde çalışmaktadır. Muayene-tetkik ve tedavi işlemleri için hasta bilgilerine ulaşmaya çalışan doktor geliştirilen akıllı özellikler sayesinde uyarılacaktır. Örneğin göz doktoruna giden bir hastanın hastalığını bilmemesi ya da unutması durumunda normal şartlar altında özellikle sıradaki hasta sayısının fazla olması durumunda göz tansiyonuna bakılmamaktadır. İşte böyle bir durumda sistem otomatik olarak doktoru hastanın göz tansiyonunun olduğunu hatırlatacaktır. Ayrıca hastanın ilaca alerjisi varsa sistem doktoru otomatik olarak uyaracaktır. Örneğin; Penisilin alerjisi olan hastaya bu ilaç yazılacağı zaman sistem doktoru uyaracak ve ilacın yazımına müsaade etmeyecektir.

Projeyi gerçekleştirmek için  yazılım dili olarak PHP, IDE olarak Notepad++ programı seçildi. Hasta kayıtları için “tablo”, doktor girişleri için “user” ve ilaç aramaları için “ilaçlar” adında mysql veritabanları oluşturuldu. Ardından bu veritabanlarına bağlantıyı kolaylaştırabilmek için “config.php” adına bir php dosyası oluşturulup içerisine her sayfada kullanılacak fonksyonlar ve değişkenler yazıldı. Sayfalar arasındaki veri alışverişinin güvenli olabilmesi için veriler “session” komutu ile gönderildi. Uygulama gerçekleştirebilmek için sisteme 2 adet doktor, 3 adet ilaç ve hasta eklendi.

Sonuç ve Tartışma

Bu proje kapsamında yaptığımız ziyaret ve araştırmalar kapsamında değişik kuruluşların hasta takip sistemlerinin bazıları aşağıda görülmektedir.

Örnek şekil 1: EBS Yazılım Hasta Takip Programı.

Örnek şekil 2: Veteriner Hasta Takip Programı.

Yukarıda verdiğimiz örneklerden de görülebildiği gibi bu tür programlar 21. yüzyılın getirdiği bilişim teknolojisinden eksik çalışmalardır. Bu programı kullanan  doktor hastasını iyi tanıyamayacak, erken teşhis yapamayacak, hastaya belkide ölümüne sebep olacak allerjen ilaç verecektir. Tüm bunların aksine, HÖT Projesi ile doktor (Şekil-7 ‘de görüldüğü gibi) alerjen ilaç verdiğinde doktor sistem tarafından uyarılacak ve engellenecektir.

Şekil-7: Doktor hastanın alerji gösterdiği bir ilaca karşı uyarılıp engelleniyor.

Şekil-8: Doktorun yazdığı ilaç alerjen içermediği için sistem tarafından kabul görüyor ve doktora hastanın göz tansiyonu olduğunu hatırlatıyor. Ardından şekil 9’daki sayfaya yönlendiriliyor.

Biz bu proje ile sağlık sisteminde gördüğümüz onlarca eksikliklerden iki tanesinin örneklemesinde iyileştirmeye yönelik başarılı bir çalışma yaptık.

Kaynaklar

1- Aksu, S., İnternet Programcılığı ,http://www.serkanaksu.net.

2- Tanrıverdi, A., Çeber, T., PHP'de Nesne Tabanlı Programlama'ya Hızlı Giriş Kılavuzu, (2008).

Ekip Tanıtımı

Öğrenciler:

Muhammed İkinci

Danışman Öğretmen:

İbrahim Koç

İlgili İçerikler

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.