Skip to content Skip to navigation

Hasta Takip Projesi

28/04/2015 - 11:47

Sağlık alanında karşılaşılan çeşitli sorunları çözmek için kullanılabilecek bir yazılım geliştirdik.

Giriş

Nüfus artışından dolayı sağlık sektöründe birtakım problemler baş göstermektedir. Bu problemler ancak bilişim teknolojisinin akıllıca kullanılmasıyla bertaraf edilebilir. Örneğin göz tansiyonunun (glokom) erken tanısı için en önemli şey, göz doktorunca düzenli aralıklarla yapılan muayenelerdir. Ancak her göz muayenesinde göz tansiyonu ölçülmemektedir. Sağlık alanında sık karşılaşılan başka bir önemli sorun ise ilaçlara verilen alerjik tepkiler sonucunda hastaların ölmesidir. Bu sorunların aşılması sağlık alanında kullanılabilecek etkin bir yazılım ile mümkün olabilir.

Amacı

Şu an farklı kurum ve kuruluşlarda kullanılan hasta takip programlarına baktığımız zaman hasta ile ilgili isim, adres, iletişim bilgileri, boy, kilo gibi özellikler ve hasta  aynı hastaneye daha önce uğramışsa tetkik bilgileri görülmektedir. Ancak bu programlar yukarıda bahsedilen olumsuzlukları engelleme konusunda yetersizdir. Bu projede hasta takibinde kullanılabilecek daha etkin bir program yazılması ve bu sorunların aşılması amaçlanıyor.

Yöntem

Sistem özetle şu şekilde çalışmaktadır. Muayene-tetkik ve tedavi işlemleri için hasta bilgilerine ulaşmaya çalışan doktor geliştirilen akıllı özellikler sayesinde uyarılacaktır. Örneğin göz doktoruna giden bir hastanın hastalığını bilmemesi ya da unutması durumunda normal şartlar altında özellikle sıradaki hasta sayısının fazla olması durumunda göz tansiyonuna bakılmamaktadır. İşte böyle bir durumda sistem otomatik olarak doktoru hastanın göz tansiyonunun olduğunu hatırlatacaktır. Ayrıca hastanın ilaca alerjisi varsa sistem doktoru otomatik olarak uyaracaktır. Örneğin; Penisilin alerjisi olan hastaya bu ilaç yazılacağı zaman sistem doktoru uyaracak ve ilacın yazımına müsaade etmeyecektir.

Projeyi gerçekleştirmek için  yazılım dili olarak PHP, IDE olarak Notepad++ programı seçildi. Hasta kayıtları için “tablo”, doktor girişleri için “user” ve ilaç aramaları için “ilaçlar” adında mysql veritabanları oluşturuldu. Ardından bu veritabanlarına bağlantıyı kolaylaştırabilmek için “config.php” adına bir php dosyası oluşturulup içerisine her sayfada kullanılacak fonksyonlar ve değişkenler yazıldı. Sayfalar arasındaki veri alışverişinin güvenli olabilmesi için veriler “session” komutu ile gönderildi. Uygulama gerçekleştirebilmek için sisteme 2 adet doktor, 3 adet ilaç ve hasta eklendi.

Sonuç ve Tartışma

Bu proje kapsamında yaptığımız ziyaret ve araştırmalar kapsamında değişik kuruluşların hasta takip sistemlerinin bazıları aşağıda görülmektedir.

Örnek şekil 1: EBS Yazılım Hasta Takip Programı.

Örnek şekil 2: Veteriner Hasta Takip Programı.

Yukarıda verdiğimiz örneklerden de görülebildiği gibi bu tür programlar 21. yüzyılın getirdiği bilişim teknolojisinden eksik çalışmalardır. Bu programı kullanan  doktor hastasını iyi tanıyamayacak, erken teşhis yapamayacak, hastaya belkide ölümüne sebep olacak allerjen ilaç verecektir. Tüm bunların aksine, HÖT Projesi ile doktor (Şekil-7 ‘de görüldüğü gibi) alerjen ilaç verdiğinde doktor sistem tarafından uyarılacak ve engellenecektir.

Şekil-7: Doktor hastanın alerji gösterdiği bir ilaca karşı uyarılıp engelleniyor.

Şekil-8: Doktorun yazdığı ilaç alerjen içermediği için sistem tarafından kabul görüyor ve doktora hastanın göz tansiyonu olduğunu hatırlatıyor. Ardından şekil 9’daki sayfaya yönlendiriliyor.

Biz bu proje ile sağlık sisteminde gördüğümüz onlarca eksikliklerden iki tanesinin örneklemesinde iyileştirmeye yönelik başarılı bir çalışma yaptık.

Kaynaklar

1- Aksu, S., İnternet Programcılığı ,http://www.serkanaksu.net.

2- Tanrıverdi, A., Çeber, T., PHP'de Nesne Tabanlı Programlama'ya Hızlı Giriş Kılavuzu, (2008).

Ekip Tanıtımı

Öğrenciler:

Muhammed İkinci

Danışman Öğretmen:

İbrahim Koç

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı ve bu yıllarda çekilen filmlerin başarılı olmasında ve sinemanın eski canlılığını kazanmasında önemli rol oynadı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.