Skip to content Skip to navigation

İğbek

20/06/2015 - 19:12

Bu meslek grubunun en çok kullandığı malzemelerden biri olan toplu iğneler ve dikiş iğneleri sık sık yere dökülmekte ve terzilere zaman kaybettirmektedir. Bu nedenle terzilerimizin işini kolaylaştırmak için İĞBEK projesini geliştirdik. Robotumuz altına yerleştirilen mıknatıs ile zemindeki tüm iğneleri topladı.

Giriş

Günümüzde hazır giyimde meydana gelen gelişmelerden dolayı terzilere olan talep azalsa da günümüzde terzilik mesleği yaygın olarak devam etmektedir. Bu meslek grubunun en çok kullandığı malzemelerden biri olan toplu iğneler ve dikiş iğneleri sık sık yere dökülmekte ve toplanırken terzilere zaman kaybettirmektedir. Bu nedenle terzilerimizin işini kolaylaştırmak ve zaman kazandırmak için İĞBEK projesini geliştirdik. Öncelikle robotumuzun altına mıknatıs yerleştirdik. Robotumuza yazılım yükleyerek hazırladığımız zemin üzerinde hareket etmesini sağladık. Böylece robotun altında bulunan mıknatıslar zemindeki tüm iğneleri topladı. Bu robotumuzu iğne ya da küçük metal malzemelerle çalışan tüm meslek gruplarının kullanacağını düşünmekteyiz.

Amacı

Toplu iğne veya küçük metal parçalarla ilgili bir meslekte çalışanların işlerinin kolaylaştırmak amacıyla geliştirdiğimiz projeyle; yere dökülen iğne,ataç vb.malzemeleri robotumuzun altına mıknatıs yerleştirerek kolayca toplamayı amaçladık.

Yöntem

Öncelikle robotumuzun altına mıknatıs yerleştirdik. Robotumuza yazılım yükleyerek hazırladığımız zemin üzerinde işlemci kartına engel algılayıcı bağlayıp çarpmadan hareket etmesini sağladık. Böylece robotun altında bulunan mıknatıslar zemindeki tüm iğneleri toplamıştır.

Sonuç ve Tartışma

Bu robotumuzu iğne ya da küçük metal malzemelerle çalışan tüm meslek gruplarının kullanacağını düşünmekteyiz.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Literatür Taraması

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı ), İlker BAŞTUĞ ( Görsel Sanatlar Öğretmeni )

Projeyi Hazırlayanlar :

Fatmanur BİLGİÇ

Feriş UÇBEY

İlgili İçerikler

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.