Skip to content Skip to navigation

Işıkları Kapat

26/06/2015 - 00:09

Pansiyon koridorunda dolaşan robotumuz katta ışığı açık olan odaların önünde uyarı vererek ışıkların kapanmasını sağladı.

Giriş

Robotumuza ışık algılayıcısı,çizgi algılayıcı, siren ve led yerleştirdik.  Bu şekilde belirli bir ışık değerini aştıktan sonra siren çalarak uyarı verecektir. Işık kapandığında tekrar hareketine devam edecek ve koridorun sonuna geldiğinde çizgi algılayıcı ile bunu fark edip geri dönmesini sağlamak.

Amacı

Öğrencilerin yat zamanında odaların ışıklarının kapatmamalarından dolayı belletmen öğretmenlerin katta fazlasıyla dolaşmasını engellemek.

Yöntem

Belirli bir ışık değerini aştıktan sonra siren çalarak uyarı vermesini sağladık

Sonuç ve Tartışma

Robotumuz bizim isteğimiz doğrultusunda hareket ederek ışık algıladı ve bizlere haber verdi.

Kaynaklar

www.bilimgenc.tubitak.gov.tr

 

Ekip Tanıtımı

Hamdullah AKICI

 

Recep ŞANCİ

İlgili İçerikler

Teknoloji

Bu sıcak yaz günlerinde serinlemenin en kolay yolu klimalı ortamlarda bulunmak. Giyilebilir teknolojiler sayesinde ise artık kendi klimanız gittiğiniz her yerde sizinle birlikte olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.