Skip to content Skip to navigation

Işıklı Zil

20/06/2015 - 19:25

Projemizde kapı zilini duyamayan işitme engelli bireyler için ‘IŞIKLI ZİL’ çalışmasını hazırladık. Kapı zili çaldığında içerideki bireyi haberdar etmek için tüm odalara yerleştirilen ışık sistemi ile ev sahibine zilin çaldığını haber veriyor.

Giriş

Çevremizde zaman zaman işitme engelli bireylerle karşılaşmışsınızdır. Bu bireylerimiz için yaşam bizim ki kadar kolay değildir. Bizler işitme engelli bireylerimizin yaşamını daha ‘’ENGELSİZ’’ yapabilmek için bu projemizi oluşturduk. Projemiz de kapı zilini duyamayan işitme engelli bireyler için ‘IŞIKLI ZİL’ çalışmasını hazırladık.

Amacı

İşitme Engelli Bireylerimizin yaşamını kolaylaştırmak ve daha engelsiz bir yaşam için kapı zili çaldığında evin tüm odalarına yerleştirilen IŞIKLI ZİL ile bireye kapı zilinin çaldığı haber veriliyor.

Yöntem

Öncelikle bir ev maketi hazırladık. İşitme engelliler için tasarladığımız bu evde, ledleri kablo ile uzattık ve her odaya monte ettik. İşlemci kartına dokunma algılayıcı ve ledleri bağladık. Yazılım ile dokunma algılayıcıya bastığımızda her odadaki ledler yanıp sönmektetir.

Sonuç ve Tartışma

İşitme engelli vatandaşlarımızın evlerinde kapı zili çaldığında içerideki bireyi haberdar etmek için tüm odalara yerleştirilen ışık sistemi ile ev sahibine zilin çaldığını haber vererek engellerin yaşamlarını kolaylaştırmaya çalıştık.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Literatür Taraması

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı ), İlker BAŞTUĞ ( Görsel Sanatlar Öğretmeni )

Projeyi Hazırlayanlar :

Beyza UYAVER

Boran KOPARAN

İlgili İçerikler

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.