Skip to content Skip to navigation

Işıklı Zil

20/06/2015 - 19:25

Projemizde kapı zilini duyamayan işitme engelli bireyler için ‘IŞIKLI ZİL’ çalışmasını hazırladık. Kapı zili çaldığında içerideki bireyi haberdar etmek için tüm odalara yerleştirilen ışık sistemi ile ev sahibine zilin çaldığını haber veriyor.

Giriş

Çevremizde zaman zaman işitme engelli bireylerle karşılaşmışsınızdır. Bu bireylerimiz için yaşam bizim ki kadar kolay değildir. Bizler işitme engelli bireylerimizin yaşamını daha ‘’ENGELSİZ’’ yapabilmek için bu projemizi oluşturduk. Projemiz de kapı zilini duyamayan işitme engelli bireyler için ‘IŞIKLI ZİL’ çalışmasını hazırladık.

Amacı

İşitme Engelli Bireylerimizin yaşamını kolaylaştırmak ve daha engelsiz bir yaşam için kapı zili çaldığında evin tüm odalarına yerleştirilen IŞIKLI ZİL ile bireye kapı zilinin çaldığı haber veriliyor.

Yöntem

Öncelikle bir ev maketi hazırladık. İşitme engelliler için tasarladığımız bu evde, ledleri kablo ile uzattık ve her odaya monte ettik. İşlemci kartına dokunma algılayıcı ve ledleri bağladık. Yazılım ile dokunma algılayıcıya bastığımızda her odadaki ledler yanıp sönmektetir.

Sonuç ve Tartışma

İşitme engelli vatandaşlarımızın evlerinde kapı zili çaldığında içerideki bireyi haberdar etmek için tüm odalara yerleştirilen ışık sistemi ile ev sahibine zilin çaldığını haber vererek engellerin yaşamlarını kolaylaştırmaya çalıştık.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Literatür Taraması

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı ), İlker BAŞTUĞ ( Görsel Sanatlar Öğretmeni )

Projeyi Hazırlayanlar :

Beyza UYAVER

Boran KOPARAN

İlgili İçerikler

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

İlk defa 1800lü yıllarda ortaya çıkan elektrikli trenlerde, kömür ya da petrol ürünl

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Dışarıya çıktınız ve bir süre sonra yağmur yağmaya başladı. O da ne? Yağmur bulutları… Sağanak şeklinde yağmaya başlayan yağmura yakalandınız. Hay aksi, şemsiyeniz yanınızda yok! Peki, “Şemsiyeyi kim, ne zaman icat etti acaba?” diye düşündünüz mü?

Teknoloji

Hong Kong Politeknik Üniversitesinden Guijun Li ve arkadaşları da grafen kullanarak hidrofobik cerrahi maskeler üretmişler.

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.