Skip to content Skip to navigation

Maden Ocağı'nda Cankurtaran

04/06/2015 - 11:07

Madenci robot normal koşullarda çizgi takip ederek madenden kömür taşıma işini yapıyor ve insanın iş yükünün azaltmasını sağlıyor.

Giriş

Maden kazalarında fazla sayıda ölümlerin yaşandığı ülkemizde buna tedbir almak için robotumuzu geliştirmeye karar verdik. Madenci robotu tasarlayarak zor şartlardaki çalışma yükünü azalttık. Ve eklenen algılayıcılarla insan hayatını koruma yönünde tedbir almış olduk.

Amacı

Yapılan projede robotun farklı algılayıcılarını kullanarak, aynı anda bir çok görevi yerine getirmesini sağladık. Madenci robot normal koşullarda çizgi takip ederek madenden kömür taşıma işini yapıyor ve insanın iş yükünün azaltmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra eklenen sıcaklık algılayıcı ile ortam sıcaklığının artması ve insan sağlığının olumsuz etkilenmesi durumunda siren çalarak uyarıda bulunuyor. 

Yöntem

Strafor köpüklerle dağ görünümü yaparak görselimizi kuvvetlendirdik. Robotumuza da gerekli algoritmayı yükleyerek çalışmasını sağladık.

Sonuç ve Tartışma

İş yapma kolaylığı sağlamanın yanı sıra insan hayatının önemine vurgu yaparak olumsuz şartlarda uyarı vermesini ve ölümlerin azalmasını hedefledik. Bu doğrultuda amacımıza ulaştık. Madenci robotu geliştirerek gerçek hayatta da kullanılmasını sağlayabiliriz.

Kaynaklar

Maden ocağında çalışma koşulları hakkında madenlerde çalışan işçilerden ve sosyal medyadan destek aldık. 

Ekip Tanıtımı

ÖĞRENCİLERİMİZ

Eren KOÇ

Arda Eren IŞIK

Eda TOP

Selin ARI

Nevin TULUKÇU

Proje Yürütücüsü: F. Betül İL

Rehber Öğretmen: Şekibe TAS

İlgili İçerikler

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.