Skip to content Skip to navigation

Örnek Proje 5 - Hedefe Ulaş!

14/05/2015 - 18:45

Bu projemizde O-bot’umuzu belirlenen hedef noktalara ulaştıracağız. Uygulamamızı O-bot ile deneyeceğiz.

Giriş

  • O-bot’un hızı yaklaşık 50 cm/sn. Bunun için 1 sn ileri gitmesini sağlamalıyız.
  • O-bot yaklaşık 250 ms sürede olduğu yerde çeyrek tur atabiliyor.
  • Bu değerleri robot üzerinde deneyerek hedef noktalara ulaşmak için gerekli son bekleme değerlerini ayarlamamız gerekiyor.

 

Amacı

iDea’nın robot seti veya motor komutlarını kullanarak O-bot’u önceden belirlenmiş noktalara götüreceğiz. Görevimiz sırasıyla;

1. Robotumuzdan 40cm ileride bulunan ilk noktaya ulaşmak,

2. Robotumuzu olduğu yerde ve saat yönünde çeyrek tur (90 derece) döndürmek,

3. Bulunduğu yerden 30cm ilerideki son hedef noktaya varmak.

 
Soru:  Eğer ilk noktaya uğramadan hedef noktaya varmak istersek farklı bir çözüm bulabilir miydik? Eğer yapabilirsen videonu Bilim Genç’te mutlaka paylaşmalısın!

Sonuç ve Tartışma

Proje sonucunda çektiğimiz fotoğraf ve videoları paylaşalım

Kaynaklar

www.bilimgenc.tubitak.gov.tr

Ekip Tanıtımı

Proje ekibinin toplu çekilmiş fotoğrafını buraya koymalısın.

İlgili İçerikler

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.