Skip to content Skip to navigation

Örnek Proje 8 - Dikdörtgen Çizelim

19/05/2015 - 13:16
Bu projemizde O-bot’umuzu dikdörtgen takip edebilecek şekilde belirlenen hedef noktalara ulaştıracağız. Uygulamamızı O-bot ile deneyeceğiz.

Giriş

Bu projede O-bot robotumuzu kullandık.

Amacı

iDea’nın robot seti veya motor komutlarını kullanarak O-bot’un 60cm-40cm boyutlarında bir dikdörtgen parkurda hareket etmesini sağlayacağız. Robotumuzun fabrikalarda belirli noktalar arasında malzeme taşımasını sağlayabiliriz.

Görevimiz sırasıyla;

1. Robotumuzdan 60cm ileriye götürmek,

2. Robotumuzu olduğu yerde ve saat yönünde çeyrek tur (90 derece) döndürmek,

3. Bulunduğu yerden 40cm ileriye götürmek,

4. Robotumuzu olduğu yerde ve saat yönünde çeyrek tur (90 derece) döndürmek,

5. Bulunduğu yerden 60cm ileriye götürmek,

6. Robotumuzu olduğu yerde ve saat yönünde çeyrek tur (90 derece) döndürmek,

7. Bulunduğu yerden 40cm ileriye götürmek, başlangıç noktasına geri getirmek.

Yöntem

Algoritmamızı iDea'da aşağıdaki gibi uyguladık.

Sonuç ve Tartışma

Bu projemizde O-bot'u belirli noktalara hareket ettirdik. Robotun dikdörtgen bir yol üzerinde gitmesini sağladık. Bunu yaparken şu gözlemleri yaptık:

  • Robotumuzun pil seviyesi değiştiğinde hızının da değiştiğini gördük. Bunun için deneyi yapmadan önce 50 cm mesafeyi hangi hızda gittiğini ölçüp diğer bekleme sürelerimizi buna göre düzenledik.
  • Mekanik sistemlerin sürtünmeden, yol pürüzünden etkilendiğini gözlemledik. 
  • Denemelerimizde ortalama almanın sonuçlarımızı iyileştirdğini gördük.

Kaynaklar

www.bilimgenc.tubitak.gov.tr

Ekip Tanıtımı

İlgili İçerikler

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.