Skip to content Skip to navigation

Otoışık

20/06/2015 - 19:51

Açık bırakılan gece lambaları sabah olup gün ışıdığında yanmaya devam ederler ve boş yere elektrik tüketirler. OTOIŞIK projesi sayesinde lambaya yerleştirdiğimiz ışık algılayıcı ile gün ışığı algılandığında lamba otomatik olarak kapanıyor, böylece elektrik tasarrufu sağlanmış olunuyor.

Giriş

Geceleri uykuya dalacak olan çocuklar karanlıkta korktukları için gece lambaları açık bırakılarak kendilerinin daha güvende hissetmeleri sağlanmaya çalışılır. Açık bırakılan gece lambaları sabah olup gün ışıdığında yanmaya devam ederler ve boş yere elektrik tüketmektedir. Biz de OTOŞIK projesini gerçekleştirdik.

Amacı

Gece açık bıraktığımız gece lambalarının gün ışıdığında boş yere yanıp elektrik israfına sebep olmasını engellemek için gün ışığını algıladığında otomatik kapanan gece lambası yaparak elektrik tasarrufu yapmayı amaçladık. 

Yöntem

Öncelikle bir abajür maketi oluşturduk. İşlemci kartına ışık algılayıcı ve ledleri bağladık. Yazılım ile analog algılayıcılarla ışık sayısal değeri yükledik. Gün aydınlandığında ledler otomatik kapanmakta, hava karardığında ledler otomatik yanmaktadır.

Sonuç ve Tartışma

Bizim ürettiğimiz OTOŞIK projesi ile lambaya yerleştirdiğimiz ışık algılayıcı ile gün ışığı algılandığında lamba otomatik olarak kapanmakta, böylece elektrik tasarrufu sağlanmaktadır.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Literatür Taraması

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı ), İlker BAŞTUĞ ( Görsel Sanatlar Öğretmeni )

Projeyi Hazırlayanlar :

Yiğit ÇELİK

Mehmet Sadık IŞIK

İlgili İçerikler

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.