Skip to content Skip to navigation

Park Sensörü

05/07/2015 - 16:30

Bu proje araçlarının çarpmadan emniyetli bir biçimde park etmesini sağlar.

Giriş

Tasarladığımız projede araçlarda kullanılan park sensörünü robotumuz ile yaptık. Bizim tasarladığımız projede buna ek olarak aracımız engel gördüğünde kendiliğinden durmaktadır. Piyasa da olan park sensörlerinde bu mümkün olmamaktadır.

Amacı

Bu proje il araçların güvenli ve hasarsız bir biçimde park etmeleri amaçlanmıştır.

Yöntem

Mesafe algılayıcı sayesinde aracın yakınında ki engeller saptanarak belirli bir mesafede durması sağlanmaktadır.

Sonuç ve Tartışma

Araçların güvenli bir biçimde park etmesi sağlandı.

Kaynaklar

www.bilimgenc.tubitak.gov.tr

Ekip Tanıtımı

Fethiye Çamköy Ortaokulu

Harun Kaya

İlgili İçerikler

Teknoloji

Bu sıcak yaz günlerinde serinlemenin en kolay yolu klimalı ortamlarda bulunmak. Giyilebilir teknolojiler sayesinde ise artık kendi klimanız gittiğiniz her yerde sizinle birlikte olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.