Skip to content Skip to navigation

roboTENTE

27/06/2015 - 18:03

Yağmuru algılayıp kendi üzerindeki tenteyi kapatan robot

Giriş

Hayat veren fakat bazen de bize günlük yaşamda çeşitli zararları da beraberinde yetiren yağmurun başladığının fark edilmesi, çevrenin algılanıp çeşitli durumların değerlendirilmesi

Amacı

Kapalı bir ortamda bulunan kişiye, camdan bakmadan veya herhangi bir yağış sesi duymadan yağmurun yağdığını anlatmak. Örnek olarak manavlarda, seralarda otomatik tente kapatma. Çamaşırların ıslanmasını önleme

Yöntem

 

Hazır bir yağmur algılayıcı elimizde olmadığından, sıvıların iletkenliği ve ışık algılayıcılar konusu birlikte düşünülmüştür. 9V gerilimle beslenen ampulün yanması sağlanacak ve ışık algılayıcı bunu görerek tenteye bağlı motorları çalıştıracaktır. Tuzlu suyun elektrik iletkenliğinden faydalanabilmek için bir kaba tuz konur. Ampule bağlı tellerden biri ikiye bölünür ve bu uçlar alüminyum folyoyla kaplanıp içinde tuz olan kaba batırılır. Kap üzerine su damlatıldığında tuz su içinde çözünür ve iletkenlik sağlanmış olur. Kapalı kutu içinde, ışık algılayıcı ile birlikte bulunan ampul yanmaya başlar ve ışığı algılayan sistem aktif hale gelir. Robot “Yağmur başladı!” şeklinde sesli uyarı verir ve tenteye bağlı motorlar hareket eder. Tenteye bağlı ipi çekerler ve robotumuzun üzerine kapanarak korunaklı bir hale gelir.

Sonuç ve Tartışma

Kendi sensörümüzü yaptığımız bu projede hazır sıvı sensörü kullanılarak daha pratik hale getirilebilir

Ekip Tanıtımı

Öğrenciler:
İdris Erdenci
Tahir Yeprem
Dilan Yolcu
Rumeysa Balkaya
Hadusena Öğüt

Danışman Öğretmen: Erhan DADAY

İlgili İçerikler

Teknoloji

Bu sıcak yaz günlerinde serinlemenin en kolay yolu klimalı ortamlarda bulunmak. Giyilebilir teknolojiler sayesinde ise artık kendi klimanız gittiğiniz her yerde sizinle birlikte olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.