Skip to content Skip to navigation

On Sayısının Katsayı Asaleti

03/06/2015 - 12:44

Bu projede büyük doğal sayılar için çarpma işlemlerinin daha kısa, anlaşılır ve kolay bir yöntem geliştirmeye çalışıldı. Bu amaçla 10 ve 10 sayısının katları olan doğal sayılarda çarpma işleminde bilinen yöntemden farklı, kolay ve anlaşılır bir metot geliştirilildi.

Giriş

İnsanların ilk kullanmaya başladığı sayılar, saymada kullanılan 1,2,3,...,n,... şeklindeki sayma sayılarıdır. Bu sayıların kümesi IN ile gösterilir ve doğal sayılar kümesi adını alır. O halde IN = {O,1,2,...,n,...} dir. 

Amacı

"On Sayısının Katsayı Asaleti" adlı projemizin amacı matematikteki on sayısının ve onun katlarının herhangi bir sayı ile çarpılması işlemine, toplama ve çıkarma işlemlerini uygulayarak farklı ve kolay bir çözüm yolu bulmaktır.

Yöntem

Sonuç ve Tartışma

Bu proje çalışması sonucunda 10 ve 10 sayısının katları olan doğal sayılarda çarpma işleminde bilinen yöntemden farklı, kolay ve anlaşılır bir metot geliştirilmiş oldu. 

Kaynaklar

1. www.akademik.maltepe.edu.tr/~huseyincakalli/.../1.4.Doğal%20sayılar.pdf, Doğal Sayılar İnsanların ilk kullanmaya başladığı sayılar doğal ... Erişim Tarihi: 18.11.2014

2. www.basvurular.meb.gov.tr/bubenimeserim/projebankasi.aspx

3. www.tubitak.gov.tr/

Ekip Tanıtımı

Yusuf Burak Yardım

A. Rahman Bingöl

İbrahim Koç

İlgili İçerikler

Matematik

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Haziran 2020 sorusunu doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 5 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı

Matematik

Aşağıda, okun üstündeki ifadelere bir fonksiyon uygulanıyor ve bu fonksiyonların çıktıları okun alt tarafındaki harfler oluyor. Buna göre...

Matematik

8 × 8’lik satranç tahtasının her birimkaresine birer sayı yazılmıştır. Her satır üzerinde en fazla 4 farklı sayı ve her sütun üzerinde en fazla...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Haziran 2020 sorusunu doğru çözenler belli oldu.

Matematik

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Mayıs 2020 sorusunu doğru çözen 1 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Aşağıda okun solundaki ifadelere bir fonksiyon uygulanıyor ve bu tekil fonksiyonların çıktıları okun sağ tarafındaki sayılar oluyor. Buna göre, soru işaretleri ile belirtilen rakamlar hangileridir?

Matematik

Keloğlan, cücelerin bir doğru üzerinde dizilmiş 7 kutudan birine 1, birine 2, ... ,

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Mayıs 2020 sorusunu doğru çözenler belli oldu.

Matematik

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Nisan 2020 sorusunu doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 5 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı. 

Matematik

Aşağıda okun solundaki ifadelere bir fonksiyon uygulanıyor ve bu tekil fonksiyonların çıktıları okun sağ tarafındaki sayılar oluyor. Buna göre, soru işareti ile belirtilen rakam nedir?